Neděle 13. června 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Tobogán na „Bratrušáku“ bude v provozu poslední sezonu

12.06.2021 - Tobogán na „Bratrušáku“ bude v provozu poslední...

Počasí

13.06.2021 - Neděle

Teplota: 17 / 11 - Oblačno

14.06.2021 - Pondělí

Teplota: 22 / 7 - SkoroJasno

Nově nalezený obraz z původního zámeckého vybavení

13. května 2021 - 18:25

Zpět na seznam článků

V Čechách pod Kosířem

Nově nalezený obraz z původního zámeckého vybavení

Zámecký areál v Čechách pod Kosířem zdroj foto: VMO

Zámecký areál v Čechách pod Kosířem opět vítá návštěvníky. „Jsme velice rádi, že můžeme opět pozvat všechny návštěvníky do našeho zámku, a to také díky specificky uzpůsobeným individuálním prohlídkám, za podmínek, které se nám podařilo vyjednat po dohodě s Krajskou hygienickou stanicí v Olomouci. Návštěvníci si tak budou moci sami v klidu projít a prohlédnout všechny zámecké expozice,“ upřesnil ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.

Zámecký areál v Čechách pod Kosířem zdroj foto: VMO

Všichni příchozí budou mít možnost si prohlédnout například nově nalezený obraz z původního zámeckého vybavení, Psa ležícího na hrobu svého pána, na kterém se pravděpodobně osobně podílel i malíř Josef Mánes.

Obraz je zapůjčený od soukromého majitele. „Obraz namaloval s velkou pravděpodobností hrabě August Alexander Silva Tarouca, hostitel a mecenáš Josefa Mánesa. Odkazuje na smrt svého staršího bratra, Ervína Viléma, který velmi miloval lov, avšak při pádu z koně utrpěl vážné zranění, jehož trvalé následky a prohlubující se psychické problémy hrabě vyřešil sebevraždou. Na obraze vidíme jeho psa, který odmítl svého pána i po smrti opustit,“ doplnil k obrazu kastelán zámku Martin Váňa.

Zámecký areál v Čechách pod Kosířem - obraz zdroj foto: VMO

V Čechách pod Kosířem rádi návštěvníky přivítjí i na všech akcích pořádaných především v zámeckém parku, kam i většinu projektů „přesunuli“ z vnitřních zámeckých prostor. „Samozřejmě, že opět budeme realizovat i open air koncerty a divadelní představení v rámci již tradičního Kulturního léta v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem,“ uvedl tiskový mluvčí Vlastivědného muzea v Olomouci Antonín Valenta.

Nebude chybět ani sezónní výstava, tentokráte spolku zaměřeného na "adopci" chrtů z britských ostrovů a ze Španělska Chrti v nouzi. „Další letošní novinkou je akce v rámci obnovy parkového mobiliáře Kup si svou lavičku do zámeckého parku, kde zájemci budou moci po finančním přispění získat „svoji lavičku“, a to tak, že na vybranou lavičku bude umístěna cedulka, kdo ji věnoval, případně citát / motto dle přání dotyčného dárce,“ dodal Antonín Valenta.

Autor: red., A. Valenta, zdroj foto: VMOL

Fotogalerie

Zámecký areál v Čechách pod Kosířem     zdroj foto: VMO

Další články z rubriky

Toulky hasičskou historií

Toulky hasičskou historií

Svatý Florián slaví svátek a hasiči s ním

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.