Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 04. března 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Platnost řidičáků a technických prohlídek je prodloužena

04.03.2021 - Platnost řidičáků a technických prohlídek je...

Počasí

04.03.2021 - Čtvrtek

Teplota: 9 / 0 - Zataženo

05.03.2021 - Pátek

Teplota: 4 / -2 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nové oběžné kolo na Dlouhých stráních bude mít devět lopatek

20. června 2018 - 11:24

Zpět na seznam článků

Rekonstrukce elektrárny míří do finále

Nové oběžné kolo na Dlouhých stráních bude mít devět lopatek

z výroby nového oběžného kola – vyrábí se v fabrice Litostroj Power ve Slovinsku, právě se dokončilo sváření zdroj foto: H.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách, známá mnohými rekordy, se brzy bude moci pochlubit další technickou zajímavostí. Slovinská společnost Litostroj Power ze skupiny Energo-Pro v současné době svařuje nové oběžné kolo jedné ze dvou Francisových turbín známé elektrárny. Oběžné kolo bude ze tří výkovků, svařované uprostřed a jeho celková hmotnost dosáhne téměř čtyřicet tun.

Výrobou nového oběžného kola vstupuje do závěrečné fáze rekonstrukce celého soustrojí TG2 (druhá turbína a generátor). Jeho převoz ze slovinské Lublaně do Dlouhých strání se chystá ke konci letošního léta a bude trvat tři dny.

PVE DS zdroj: V. Sobol

Půjde o speciální nadrozměrný transport, jednotliví dopravci v současné době přicházejí s návrhy, jak oběžné kolo uložit na dopravní prostředek. Nové oběžné kolo bude mít devět lopatek, na rozdíl od dosavadního sedmi lopatkového.

Generálním dodavatelem opravy a modernizace soustrojí TG2 je společnost ČKD Blansko Engineering. Právě firma z Blanska také vypracovala kompletní nový hydraulický návrh s modelovým měřením ve vlastní hydraulické laboratoři. „Parametry nového oběžného kola jsou špičkové i v globálním srovnání, a to z hlediska jako čerpadlového, tak turbínového provozu,“ řekl předseda představenstva ČKD Blansko Engineering Petr Tesař.

z výroby nového oběžného kola – vyrábí se v fabrice Litostroj Power ve Slovinsku, právě se dokončilo sváření zdroj foto: H.Hikelová

ČKD Blansko Engineering je stejně jako Litostroj Power, který nyní zajišťuje samotnou výrobu nového oběžného kola s hrotem, součástí nadnárodní energetické skupiny Energo-Pro se sídlem v Praze. Tento tradiční provozovatel vodních elektráren v posledních letech posiluje svůj průmyslový pilíř, který navazuje na strojírenské tradice střední Evropy. „Projekt v Dlouhých stráních realizujeme pro našeho strategického zákazníka, společnost ČEZ, která je provozovatelem této elektrárny. Věřím, že ji opětovně přesvědčíme o našich schopnostech,“ uvedl Petr Tesař.

Blanenská inženýrská společnost už před šesti lety dokončila v elektrárně Dlouhé stráně také generální opravu a modernizaci soustrojí TG1 (první turbína a generátor). Na projektu rekonstrukce TG2 se podílejí také další subdodavatelé z řad českých firem. Odlitky oběžného kola kupříkladu vyrobila společnost Pilsen Steel, poté zamířily k finální výrobě do Slovinska. Celková hodnota zakázky dosahuje sto pětačtyřicet milionů korun.

Na výměnu oběžného kola, včetně generální opravy hlavních dílů rozváděcího mechanismu, má ČKD Blansko Engineering relativně málo času – uskutečňuje se do letošního května. „Oběžné kolo si svou práci odvedlo, nyní už výrazně překročilo plánovanou životnost. Nové oběžné kolo bude mít podstatně širší provozní rozsah a vyšší účinnost, díky které vyrobíme o více než 7000 MWh elektrické energie ročně navíc oproti současnému stavu, což pro srovnání představuje roční spotřebu elektřiny téměř tří tisíc domácností,“ vysvětlil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař důvody, proč ČEZ k výměně stroje přistoupil.

Petr Tesař nicméně upozorňuje, že i díky zkušenostem z předchozí rekonstrukce soustrojí TG1 firma dokáže takové úkoly zvládat.

Základní parametry nového oběžného kola soustrojí TG2 jsou následující: Průměr 4560 mm, výška 1680 mm, celková hmotnost 39 745 kg.

Autor: red., Hana Hikelová

Fotogalerie

z výroby nového oběžného kola – vyrábí se v fabrice Litostroj Power ve Slovinsku, právě se dokončilo sváření     zdroj foto: H.

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.