Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 21. února 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou

20.02.2024 - FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou...

Počasí

21.02.2024 - Středa

Teplota: 8 / 3 - obcasny-Déšť

22.02.2024 - Čtvrtek

Teplota: 7 / 3 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nové otázky pro autoškoly

17. ledna 2024 - 18:01

Zpět na seznam článků

Zaměřují se na dodržování bezpečné vzdálenosti a rizikové situace

Nové otázky pro autoškoly

ilustrační snímek zdroj: archiv MD

Reagovat na změny v zákonu o silničním provozu, ale také přimět uchazeče o řidičské oprávnění pochopit pravidla silničního provozu a naučit je správně vyhodnocovat krizové situace. To je cílem nových otázek, které zástupci Ministerstvo dopravy, Asociace autoškol ČR a Policie ČR představili na tiskové konferenci. Žáci autoškol se s novými otázkami setkají od 10. března letošního roku.

O řidičské oprávnění žádá ročně přibližně 120 tisíc zájemců. Od 10. března na ně při skládání závěrečné teoretické zkoušky v autoškole čeká čtyřicet pět nových otázek. „Rizikové situace, novinky od 1. ledna , bezpečná vzdálenost mezi vozidly i jízda v jízdních pruzích a připojování se. To jsou témata pro nové otázky v autoškolách, se kterými se uchazeči o řidičské oprávnění budou setkávat již od března letošního roku. Zaměřili jsme se na oblast aktuálních legislativních změn a témata, ve kterých se chybuje,“ říká Milan Janda z Ministerstva dopravy.

„Nedodržení bezpečného odstupu je jednou z častých příčin nebezpečných situací na silnicích. Proto jsme společně chtěli, aby se v nových otázkách objevily i ty nejdůležitější změny od Nového roku. A mezi ně právě patří i upravená značka ukazující řidičům, jak si tuto bezpečnou vzdálenost mezi vozidly správně udržet,“ říká jeden z tvůrců nových otázek Pavel Fiala z Policie ČR.

Pětatřicet nových otázek bude statických, deset dynamických. Dynamické otázky s krátkými videosekvencemi vycházejí z projektu „Hazard Perception“, tedy vnímání rizik. Je to směr, kterým se moderní země ubírají při vzdělávání řidičů. „Tyto otázky se věnují třeba rizikovému chování nebo průjezdům křižovatek. Funguje to velmi jednoduše. Nejprve je položena otázka, následuje video a poté mohou účastníci zkoušek zaškrtnout správnou odpověď z variant, které jim budou nabídnuty,“ říká místopředseda Asociace autoškol ČR Jiří Novotný.

Kompletní sada v současné době obsahuje přes jeden tisíc otázek a jejich počet průběžně narůstá. Cílem je dostat se minimálně na 1,5 tisíce, což je standard uplatňovaný například v Německu. Změny pokračují druhým rokem a přibližně jednou za čtvrt roku přibývá několik desítek nových zadání. „Důvod postupného přidávání po desítkách otázek je prostý. Mění se některá pravidla, dopravní značky a je třeba více a lépe testovat a komunikovat problematická témata, jako například bezpečnou vzdálenost a tak dále,“ uvádí předseda Asociace autoškol ČR Aleš Horčička.

Kompletní sadu nových otázek najdete na webunoveotazky.cz.

Autor: red., F. Jemelka, zdroj foto: MD

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: archiv MD

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

Zabíjačkové hody

Zabíjačkové hody

Fotek: 30
Přidáno: 16.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.