Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 03. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

03.03.2024 - Neděle

Teplota: 12 / 9 - Oblačno

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nový jízdní řád 2024 v Olomouckém kraji

05. prosince 2023 - 11:38

Zpět na seznam článků

Jaké jsou hlavní změny

Nový jízdní řád 2024 v Olomouckém kraji

ilustrační snímek zdroj: archiv č.d.

V neděli 10. prosince začne na železnici platit nový jízdní řád. V Olomouckém kraji dojde k mírnému zvýšení rozsahu regionální dopravy na celkových 6,5 mil. vlakokilometrů. „Na základě požadavku objednatele regionální dopravy budou zajištěné nové spěšné vlaky z Velkých Losin do Olomouce a z Olomouce do Starého Města u Uherského Hradiště,“ uvedl tiskový mluvčí Petr Pošta.

Spěšné vlaky na lince z Olomouce do Jeseníku nabídnou větší kapacitu. V polovině příštího roku bude zároveň dokončena dodávka dvaceti sedmi elektrických jednotek RegioPanter. „Tato moderní vozidla zajistí společně se třemi podobnými jednotkami z předchozí série provoz na všech elektrifikovaných tratích v regionu. Nový jízdní řád bude platit do 14. prosince 2024,“ sdělil mluvčí.

V jízdním řádu pro rok 2024 dochází k nárůstu rozsahu vlakové dopravy na území Olomouckého kraje oproti předchozímu jízdnímu řádu o cca 200 tis. vlakokilometrů (vlkm). „Celková výše objednaných výkonů dosáhne 6,5 mil. vlkm, a to včetně objednané přeshraniční dopravy na území Pardubického, Jihomoravského a Zlínského kraje. České dráhy budou v regionu zajišťovat průměrně 476 regionálních vlaků v pracovní dny a 350 regionálních vlaků o víkendech,“ informoval Petr Pošta

Již v průběhu druhé poloviny roku 2023 byla zahájena avizována rozsáhlá obměna vozového parku elektrické trakce, která bude dokončena v polovině roku 2024. Kompletní dodávkou všech 27 kusů nových třívozových elektrických jednotek řady 640 RegioPanter druhé generace, které doplní dosud provozované tři kusy elektrických jednotek první generace, bude provoz na všech elektrických tratích zajištěn pouze těmito moderními nízkopodlažními vozidly a vzniknou tak tři hlavní páteřní linky kraje: ze Šumperka přes Uničov, Olomouc a Přerov do Vyškova na Moravě, z Olomouce přes Přerov a Hranice na Moravě do Vsetína, z Nezamyslic přes Prostějov, Olomouc a Zábřeh na Moravě do Koutů nad Desnou.

Na základě požadavku Olomouckého kraje zavedou České dráhy v pracovní dny nové spěšné vlaky z Velkých Losin do Olomouce a zpět. Ráno pojedou dva spoje z Velkých Losin do Olomouce, odpoledne pojede vlak v opačném směru z Olomouce do Velkých Losin. Tyto spoje budou sloužit K zajištění rychlého návozu z okolí Šumperka do zaměstnání a škol v Olomouci.

Na základě požadavku Olomouckého kraje budou všechny spěšné vlaky relace Zábřeh na Moravě – Jeseník posíleny o další vůz s kapacitou 80 míst k sezení. Posílením spojů bude zároveň možné přepravit až 18 jízdních kol.

V souvislosti s nasazením nových vozidel a dále na základě požadavku Olomouckého kraje dochází od 10. prosince 2023 k následujícím změnám: V první polovině roku 2024 bude dokončena kompletní obměna dosud provozovaných elektrických jednotek za nové třívozové jednotky RegioPanter i na lince z Olomouce a Přerova do Hranic na Moravě a Vsetína.

Z důvodu plánovaného přerušení provozu na železniční infrastruktuře v úseku Lipník nad Bečvou – Hranice na Moravě ve dnech od 2. ledna do 15. února 2024 bude první ranní vlak s odjezdem z Přerova ve 3:52 a v opačném směru s odjezdem z Hranic na Moravě ve 4:24 nahrazen v celém úseku náhradní autobusovou dopravou.

V průběhu roku 2024 očekáváme rozsáhlou výlukovou činnost na úseku Lipník nad Bečvou – Hranice na Moravě z důvodu opravy Jezernických viaduktů. V této souvislosti dojde na železniční infrastruktuře Správy železnic k výraznému kapacitnímu omezení a propustnosti celé tratě. Předpokladem je, že po dobu trvání náročné stavební činnosti budou regionální osobní vlaky nahrazeny autobusy v úseku z Lipníka nad Bečvou do Hranic na Moravě

K zajištění rychlého návozu z okolí Šumperka do zaměstnání a škol v Olomouci budou vypraveny v pracovní dny nové spěšné vlaky z Velkých Losin do Olomouce a zpět. První vlak s odjezdem z Velkých Losin v 5:29 obslouží všechny stanice a zastávky do Zábřehu na Moravě, následně zastaví až na olomouckém hlavním nádraží v 6:28. Druhý spěšný vlak s odjezdem v 6:33 projede zastávky Velké Losiny zámek a Vikýřovice u penzionu, po odjezdu ze Šumperka v 6:54 zastaví až v Olomouci v 7:26. V opačném směru bude veden rychlý spoj z Olomouce v 15:28 a se zastavením až v Šumperku v 15:59. Následně pak spoj zastaví ve všech stanicích a zastávkách až do Velkých Losin s příjezdem v 16:27.

Na základě  požadavku Olomouckého a Zlínského kraje budou zavedeny nové spěšné vlaky relace Olomouc hl.n. – Otrokovice – Staré Město u Uherského Hradiště. Z Olomouce spoje vyjedou vždy v pracovní dny v 14:01 a 16:01, v opačném směru dojedou do Olomouce v 7:54 a 15:54.

V první polovině roku 2024 předpokládáme kompletní obměnu dosud provozovaných elektrických jednotek za nové třívozové jednotky RegioPanter.

Na základě požadavku Olomouckého kraje budou všechny spěšné vlaky Sp 1401 – 1412 relace Zábřeh na Moravě – Jeseník posíleny denně o další vůz s kapacitou 80 míst k sezení. Posílením spojů bude zároveň možné přepravit až 18 jízdních kol. Vlaky na této trati budou v obou směrech odjíždět o 2 minuty později. Ranní školní vlak z Hanušovic odjede o 10 minut dříve, a to již v 6:45 a do Starého Města pod Sněžníkem dojede v 7:03. Důvodem je zajištění přestupní vazby s veřejnou linkovou dopravou.

Autor: red., P. Pošta, zdroj foto archiv ČD

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: archiv č.d.

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.