Pátek 03. února 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Horská služba vyhlásila v Jeseníkách 3.stupeň lavinového nebezpečí

03.02.2023 - Horská služba vyhlásila v Jeseníkách 3.stupeň...

Počasí

03.02.2023 - Pátek

Teplota: 3 / -1 - Sníh

04.02.2023 - Sobota

Teplota: 3 / -2 - Sníh

Nový jízdní řád v Olomouckém kraji

07. prosince 2022 - 13:41

Zpět na seznam článků

Vyjedou zcela nové elektrické soupravy

Nový jízdní řád v Olomouckém kraji

ilustrační snímek zdroj: archiv čd

V neděli 11. prosince začne na železnici platit nový jízdní řád. V Olomouckém kraji zůstane rozsah regionální dopravy Českých drah na podobné úrovni jako v současném jízdním řádu. Vozidlový park ČD se v průběhu příštího roku a na začátku roku 2024 rozroste o celkem dvacet sedm zcela nových RegioPanterů, které doplní tři již provozované typově podobné jednotky. První nové RegioPantery nasadí ČD na nově elektrifikované trati z Olomouce přes Uničov do Šumperka těsně před Vánoci, v průběhu roku pak tyto moderní vlaky nahradí starší soupravy také na dalších páteřních tratích v regionu. Nový jízdní řád bude platit do 9. prosince 2023.

V jízdním řádu pro rok 2023 zůstává zachován rozsah vlakové dopravy na území Olomouckého kraje na úrovni předchozího jízdního řádu, tj. cca 6 mil. vlakokilometrů (cca 6,3 mil. vlakokilometrů včetně přeshraniční dopravy na území Pardubického, Jihomoravského a Zlínského kraje).  České dráhy budou v regionu zajišťovat průměrně 537 regionálních vlaků v pracovní dny, 422 regionálních vlaků o víkendech.

S novým jízdním řádem bude zahájen elektrický provoz na kompletně zmodernizované trati č. 290 z Olomouce do Šumperka. „První týden od zahájení nového jízdního řádu v termínu od 11. do 19. prosince bude na nově otevřeném úseku ze Šumperka do Uničova dočasně snížena traťová rychlost. V souvislosti s tím může docházet ke zpožděním jednotlivých spojů řádově o deset až patnáct minut. Prosíme proto cestující, aby sledovali aktuální informace o poloze vlaků v mobilní aplikaci Můj vlak. Běžný provoz bude zahájen od 20. prosince,“ uvedl tiskový mluvčí ČD Petr Pošta.

České dráhy nasadí na trať 290 v první fázi dvoudílné elektrické jednotky RegioPanter a elektrické lokomotivy řady 362 s klasickou soupravou. Jedná se o přechodné období do doby dodání nových třídílných jednotek RegioPanter pro Olomoucký kraj z výroby. „První dodávka těchto vozidel se očekává v průběhu dubna 2023, kompletní nasazení těchto jednotek na trati z Olomouce do Šumperka by mělo být završeno v červnu 2023. V tuto dobu zároveň s účinností úřední změny začne platit dynamičtější a obsáhlejší jízdní řád, který na tomto úseku plně využívá vlastnosti jak zmodernizované železniční infrastruktury s nejmodernějším vlakovým zabezpečením ETCS, tak i dynamické vlastnosti nových elektrických jednotek,“ upřesnil mluvčí.

V příštím roce očekávají ČD dodávku dvaadvaceti nových třídílných elektrických jednotek řady 640  RegioPanter, zbývající jednotky do celkového počtu dvaceti sedmi kusů budou dodány v první polovině roku 2024. „Postupné dodávky nových elektrických jednotek zajistí provoz jak na nově zmodernizované trati z Olomouce do Šumperka, zároveň postupně nahradí dosluhující jednotky řady 460 a klasické soupravy s elektrickou lokomotivou na celém území Olomouckého kraje. Touto obměnou vozového parku výrazně stoupne podíl provozovaných nízkopodlažních železničních vozidel, vhodných pro přepravu cestujících se sníženou schopností pohybu a orientace v rámci celého kraje,“ přiblížil Petr Pošta.

Autor: red., P. Pošta, zdroj foto archiv ČD

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: archiv čd
ilustrační snímek              zdroj: č.d.

Další články z rubriky

AFO se jako ozvěna po roce vrátí zpět do Olomouce

AFO se jako ozvěna po roce vrátí zpět do Olomouce

Originální vizuál filmového festivalu propojuje umění s vědou

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.