Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 25. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Prvního máje se do Zábřehu sjede celý region

25.04.2024 - Prvního máje se do Zábřehu sjede celý region - K...

Počasí

25.04.2024 - Čtvrtek

Teplota: 10 / 3 - Přeháňky-Déšť

26.04.2024 - Pátek

Teplota: 13 / 2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nový rehabilitační přístroj v šumperské nemocnici simuluje antigravitační prostředí

23. května 2018 - 09:37

Zpět na seznam článků

Na jeho vývoji podílela i NASA

Nový rehabilitační přístroj v šumperské nemocnici simuluje antigravitační prostředí

Na vývoji přístroje, který simuluje antigravitační prostředí, se podílela i NASA foto: NŠ - D. Aberlová

Pacienti šumperské nemocnice rehabilitují na novém přístroji, který simuluje chůzi na měsíci

Jako jedna ze dvou zdravotnických zařízení v zemi se Nemocnice Šumperk může pochlubit novým rehabilitačním přístrojem – antigravitačním trenažérem chůze. Speciální rehabilitační přístroj pracuje na principu, který vyvinula NASA, a to na rozdílu tlaku vzduchu. Chůze na speciálním chodníku tak připomíná chůzi na měsíci. V šumperské nemocnici pomáhá novinka při rehabilitaci pacientů po úrazech a operacích dolních končetin.

Na první pohled připomíná speciální přístroj chodník uzavřený v  nafouknuté bublině. „Jedná se o sofistikovaný klasický elektrický chodník, umístěný v uzavřeném prostoru. Dokážeme v něm usměrnit tlak vzduchu a simulovat tak antigravitační prostředí, tedy prostředí s menší zemskou přitažlivostí. Pacientovi se na dobu cvičení „sníží“ jeho hmotnost až na jednu pětinu, takže je nadnášen tak, jako by chodil po Měsíci,“ vysvětluje primář rehabilitačního oddělení Rudolf Ditmar s tím, že speciální trenažér budou využívat na oddělení převážně při rehabilitaci chůze pacientů po operacích a úrazech dolních končetin. „Zejména u endoprotéz nosných kloubů, fraktur krčku stehenních kostí či fraktur kotníku, kdy je na začátku nutná chůze s odlehčením operované dolní končetiny,“ doplňuje primář Ditmar.

Samotná chůze v trenažéru klade velký důraz na fyzickou kondici, svalovou sílu rukou i stabilizaci trupu foto: NŠ - D. Aberlová

Právě chůze krátce po operaci bývá pro pacienty velký problém. Často musí napnout všechny síly na to, aby se na nohy vůbec postavili. S prvními kroky občas zápasí i mladší pacienti s dobrou fyzickou kondicí, natož pak senioři. „Samotná chůze klade velký důraz na naši fyzickou kondici, svalovou sílu rukou i stabilizaci trupu. Pacient často musí myslet na to, jak správně pokládat berle, aby operovanou nohu správně odlehčil, což bývá zejména u starších pacientů problém,“ popisuje primář Ditmar s tím, že u speciálního trenažeru tyto starosti odpadají a pacient se tak může plně soustředit na správnou kvalitu chůze. „Tím, že odlehčuje kloubům, je chůze příjemnější a nepřetěžuje tak zdravou dolní končetinu, aby ulevil té operované. Díky antigravitačnímu prostředí pro ně bude chůze mnohem snadnější, a budou se tak moci brzy bez bolesti plně postavit na obě nohy, navíc systém přesně vyhodnotí zátěž končetiny během chůze “ dodává primář.

Na speciálním antigravitačním trenažéru rehabilitují v Česku pouze pacienti v Kladrubech a nyní i v Šumperku foto: NŠ - D. Aberlová

Rehabilitačním oddělením ročně projde asi dva tisíce pacientů, z nich zhruba více jak jedna třetina rehabilituje právě po operaci či úrazu dolní končetiny. Zdejší tým však poskytuje široké spektrum rehabilitační péče. Stará se zde nejen o pacienty po úrazech a operacích, ale také o pacienty s akutními a chronickými potížemi pohybového aparátu. A také o pacienty s chirurgickými, interními, neurologickými či gynekologickými obtížemi.

Šumperská rehabilitace prošla v posledních letech také mohutnou rekonstrukcí. Loni nemocnice zrekonstruovala rehabilitační bazén a letos se pokračuje v modernizaci vodoléčby. V předchozích letech pak zmodernizovala například tělocvičnu, zakoupila přístroj k aplikaci plynových injekcí nebo přístroj na léčbu s pomocí rázové vlny.

Autor: red., H. Hanke, foto: NŠ - D. Aberlová

Fotogalerie

Na vývoji přístroje, který simuluje antigravitační prostředí, se podílela i NASA  foto: NŠ - D. Aberlová

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.