Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 27. ledna 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Začíná demolice nejstarší budovy v areálu FN Olomouc

26.01.2023 - Začíná demolice nejstarší budovy v areálu FN Olomouc -...

Počasí

27.01.2023 - Pátek

Teplota: 1 / -1 - prehanky-Sníh

28.01.2023 - Sobota

Teplota: 2 / -2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nový sborník Severní Morava přeje archeologii

03. července 2013 - 11:47

Zpět na seznam článků

Vyšel 99.svazek

Nový sborník Severní Morava přeje archeologii

Expozice Pravěk Mohelnicka zdroj foto:vm

V tomto roce byla předána veřejnosti exkluzivní stálá archeologická expozice Pravěk Mohelnicka. Vůbec archeologií žije Muzeum v Šumperku celý rok 2013. Je víc než logické, že k archeologii směřuje i obsah nového sborníku.

Severní Morava

Slavné loštické poháry, jejichž stopy sleduje dr. Goš ve střední Evropě nepřetržitě. Za více než sto let se nálezový katastr pohárů všech typů velmi rozšířil, takže autor článku je nachází prakticky po celé Evropě: nejvíce na Moravě, v Uhrách, Zakarpatské Ukrajině, v Rumunsku a v Tyrolsku.  

V nové rubrice Poklady našich depozitářů pátrá archeolog šumperského muzea, Jakub Halama, v příspěvku Unikátní bronzový náramek a jeho záhadný původ, po skutečném místě nálezu. Náramek je možné zhlédnout v současné době i s dalšími bronzovými předměty z této kolekce v nové expozici Pravěk Mohelnicka.

Novátorský přístup k rekonstrukci oděvů v pravěku je patrný v příspěvku Guny Halama Leite   Rekonstrukce oděvů pro archeologickou expozici v muzeu Mohelnice. Autorka vycházejíc z nejnovějších archeologických objevů včetně poznatků o oděvu muže z alpského ledovce, dnes již legendárního Ötziho, významně přispěla k upřesnění představ o této málo známé historické kapitole. O nové expozici Pravěk Mohelnicka podrobně informuje i příspěvek Marie Gronychové, který oživuje barevná příloha - novinka  tohoto svazku.

Na své si přijdou i zájemci dějin o olomoucké biskupství, tentokrát o historii lenní organizace správy a obrany hradu Mírova v článku Zdeňka Doubravského Hrad Mírov, jeho manové a jejich léna ve 13. – 15. století. Příspěvky Válečná anabáze bloudovského učitele Václava Blažka (1914-1919) z pera Vladimíra Březiny, Vražda strážmistra SNB Bohuslava Kroupy od Petra Možného nebo článek Kurt Hallegger – šumperský rodák( k 50. výročí úmrtí malíře - 8.7. 1901 Šumperk- 10.10. 1963 Mnichov) stojí jistě také za povšimnutí našich čtenářů.

Sborník v moderně pojaté grafické úpravě s barevnou i černobílou přílohou nabízí ještě další zajímavé příspěvky, recenze a zprávy. Cena sborníku se ustálila na sympatických 50 korun a zakoupit ho lze v muzeích v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici, v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích, na zámku v Úsově a v knihkupectví DUHA na tř. Čsl. armády.

 

Autor: red.,M. Berková-redaktorka sborníku

Fotogalerie

Expozice Pravěk Mohelnicka       zdroj foto:vm

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.