Nový špičkový rentgen může nabídnout pacientům Nemocnice Šumperk
20. března 2019 - 13:22
„Rentgen dokáže automaticky zvolit optimální dávku záření pro potřebné provedení snímku,“ objasňuje primář Jiří Gerold
Instalace přístroje nebyla jednoduchá. Jen vyšetřovací stůl váží 440 kg. Dalších 417 kilogramů váží stropní rentgenka foto: šumpersko.net - M. Jeřábek
V šumperské nemocnici začal pacientům sloužit nový rentgenový přístroj. Zařízení za pět a půl miliónu korun nahradil původní rentgen, který už z kapacitních důvodů začínal dosluhovat.
Nový přístroj je nejen rychlejší, ale díky svým vlastnostem usnadní práci radiologickým asistentům a v neposlední řadě dokáže automaticky volit optimální dávku záření. „Nový rentgenový přístroj má dva detektory. Jeden je umístěn ve vertigrafu a druhý v polohovacím stole. Jednotlivá vyšetření jsou díky tomu rychlejší. Zařízení také umožňuje automatické nastavené pozice rentgenky podle zadané oblasti vyšetření. To znamená, že se rentgenka sama zaparkuje do požadované pozice. Přístroj má navíc několik desítek přednastavených expozičních parametrů podle oblastí, které se mají snímkovat. To vše dohromady významně usnadňuje práci radiologickému asistentovi,“ popisuje primář RTG oddělení šumperské nemocnice Jiří Gerold s tím, že nová technologie umožňuje například i dodatečnou úpravu snímku, pokud je jeho kvalita nedostatečná.
Přístroj podle primáře zároveň splňuje současné velmi náročné požadavky z hlediska radiační ochrany. „Nový rentgen dokáže automaticky zvolit optimální dávku záření pro potřebné provedení snímku,“ dodává.
Takzvaný skiagrafický RTG komplet Ysio Max odborníkům umožňuje provádět také skládané snímky. „Jde o zobrazení dlouhých oblastí těla v celém rozsahu, například páteře nebo dolních končetin. V počítači přístroje dojde ke spojení snímků provedených vedle sebe do jednoho velkého snímku, který je přehlednější a lépe se na něm provádějí měření,“ objasňuje primář Jiří Gerold.
Rentgenová vyšetřovna je součástí centrálního příjmu.
Instalace nového přístroje přitom nebyla vůbec jednoduchou záležitostí. Zapeklitost instalace nového přístroje popisuje vedoucí správy šumperské nemocnice a člen představenstva Martin Pelnář: „Nový rentgenový přístroj jsme museli umístit na novou betonovou plochu se speciálním kotvením, protože jen hmotnost pacientského vyšetřovacího stolu představuje čtyři sta čtyřicet kilogramů. Beton musel být vyzrálý tak, aby kotevní šrouby pevně držely v podkladu. Navíc skiagrafický komplet disponuje stropní rentgenkou, která váží čtyři sta sedmnáct kilogramů. K tomu všemu tak bylo potřeba zhotovit speciální stropní konstrukci, kterou musel navrhnout statik tak, aby čtyřsetkilová část rentgenu mohla pojíždět a měnit polohy ve stropní části konstrukce.“
Součástí rekonstrukce RTG pracoviště byla i kompletní modernizace vyšetřovny, dodávka olověných dveří a dispoziční úpravy převlékacích kabinek pro pacienty. „Cena rekonstrukce se vyšplhala na 1,6 miliónu korun a byla plně hrazena Nemocnicí Šumperk se souhlasem vlastníka budovy, kterým je v tomto případě Město Šumperk,“ dodává Martin Pelnář.
V loňském roce provedli lékaři a zdravotníci RDG oddělení šumperské nemocnice celkem sto patnáct tisíc vyšetření, z toho třiapadesát tisíc výkonů provedli na rentgenových přístrojích. Oddělení poskytuje služby v oblasti klasické radiodiagnostiky, mamografického screeningu, CT a poslední dva roky nabízí nově také možnost vyšetření na magnetické rezonanci. Od roku 2010 je oddělení plně digitalizováno s napojením všech přístrojů do obrazového archivačního systému PACS, tedy s možností zasílání snímkové dokumentace v rámci nemocnice a na externí pracoviště.
Autor: red., H. Hanke, zdroj foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.