Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 28. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Olomoucký kraj pomůže partnerskému Yunnanu v boji s koronavirem

27.02.2020 - Olomoucký kraj pomůže partnerskému Yunnanu v boji s...

Počasí

28.02.2020 - Pátek

Teplota: 4 / 1 - prehanky-Sníh

29.02.2020 - Sobota

Teplota: 5 / 0 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

O dávky mohou lidé žádat elektronicky

02. února 2020 - 11:26

Zpět na seznam článků

Vyhnou se tak frontám

O dávky mohou lidé žádat elektronicky

ilustrační snímek zdroj foto: FB MPSV

Pokud lidé chtějí požádat o některou z nepojistných sociálních dávek, nemusí vždy osobně na kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR. Vyplněné žádosti včetně příloh je možné podávat i jinou cestou -  přes podatelnu úřadu práce, poštou či prostřednictvím elektronické cesty. Žadatelé tak nemusí trávit čas, především na začátku nového čtvrtletí, čekáním ve frontách.

Lidé mohou odevzdat vyplněné formuláře nejen při osobním jednání či na podatelně příslušného kontaktního pracoviště úřadu práce. Žádosti mohou zaslat také poštou a především prostřednictvím emailu se zaručeným elektronickým podpisem, datové schránky nebo, v případě držitelů občanských průkazů s čipem, také přes Národní identitní autoritu.  „Elektronická komunikace se stala nedílnou součástí našich životů. A elektronická komunikace s úřady se k ní neodmyslitelně řadí. Zajištění dostupnosti služeb Úřadu práce ČR v online prostředí patří do 21. století a potvrzuje trend, kterým se Úřad práce ČR ubírá - omezení nutnosti osobní návštěvy jeho pracovišť, a tím pádem úspora času klientů i zaměstnanců úřadu. Mohou se pak více věnovat těm, kteří potřebují konkrétní rady,“ sděluje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

V průběhu loňského roku přijal úřad práce elektronickou cestou zhruba 40 tisíc žádostí. Potřebné formuláře pro vyřízení jednotlivých dávek státní sociální podpory jsou v online podobě k dispozici na Portálu MPSV, kde si je lidé mohou stáhnout, v klidu domova vyplnit a odeslat. Pokud bude třeba cokoli doplnit nebo upravit, zaměstnanci úřadu už pak žadatele sami zkontaktují prostřednictvím písemné výzvy.

Úřad práce nabízí též možnost objednat se na určitý termín. Na některých pracovištích je možné tak učinit online či si telefonicky sjednat další termín návštěvy. „V případě rodičů s malými dětmi, těhotných žen nebo osob se zdravotním postižením apod. pomůžou s jejich rychlejším odbavením pracovníci informačních center či asistenti prevence kriminality,“ shrnuje Kateřina Sadílková.

V neposlední řadě se pak lidé mohou obracet s obecnými dotazy, nebo pokud si nevědí rady s vyplněním konkrétního formuláře, na Call centrum. „Jeho operátoři jsou tazatelům k dispozici denně, a to v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8 do 15 hodin a v pátek od 8 do 13 hodin na telefonním čísle 844 844 803,“ uvedla tisková mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Do Call centra mohou lidé psát a volat i v případě, že budou potřebovat radu týkající se zprostředkování zaměstnání, evidence na úřadu práce, podpory v nezaměstnanosti nebo rekvalifikace. „Vzhledem k povinnosti mlčenlivosti mohou operátoři poskytovat informace v obecné rovině. Pokud někdo potřebuje řešit konkrétní záležitosti, je třeba obrátit se na příslušné kontaktní pracoviště úřadu práce,“ upřesnila mluvčí.

Autor: red., K. Beránková

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: FB MPSV

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.