Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 05. dubna 2025 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Přednáška s Jarmilou Podhornou na téma Gemmoterapie

04.04.2025 - Přednáška s Jarmilou Podhornou na téma Gemmoterapie -...

Počasí

05.04.2025 - Sobota

Teplota: 11 / 2 - Oblačno

06.04.2025 - Neděle

Teplota: 3 / -1 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

O konopí bez předsudků

10. listopadu 2023 - 11:02

Zpět na seznam článků

Veřejná beseda s předními českými odborníky v Pevnosti poznání

O konopí bez předsudků

pozvánka zdroj: upol

Jak nejlépe využít konopí pro potravinářské a zemědělské účely? Jak se tato rostlina uplatňuje ve farmaceutickém průmyslu nebo veterinární medicíně? Přední odborníci z řad výzkumníků a expertů z České republiky se potkají ve středu 22. listopadu v 18 hodin v Laudonově sále Pevnosti poznání, aby o konopí diskutovali bez předsudků. Takto pojmenovali organizátoři již čtvrtý ročník besedy, kterou s olomouckým science centrem Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (UP) organizuje Výzkumný ústav rostlinné výroby. Vstup je zdarma.

Hosty debaty s názvem O konopí bez předsudků budou Zlatuše Krejčová z firmy Hemp Production CZ, Jan Vacek z Ústavu lékařské chemie a biochemie Lékařské fakulty UP a František Švejda z Českého konopného klastru CzecHemp. „Diskutovat budeme o pěstování konopí pro potravinářské účely, zpracování stonku, CBD produktech a legislativě s tím spojené, perspektivách konopných produktů v humánní a veterinární medicíně a v neposlední řadě také o regulaci užívání konopí k rekreačním účelům,“ pozval na veřejnou besedu moderátor Petr Tarkowski z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií UP (CATRIN) a vedoucí olomouckého pracoviště Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

„V Pevnosti poznání dlouhodobě věnujeme prostor celospolečenským fenoménům a otázkám, které jsou úzce spojeny s vědou a výzkumným zaměřením UP. Pevně věřím, že debaty o potenciálu konopí přispějí nejen osvětě a poznání, ale také demytizaci, a to v době, kdy na stole leží zásadní legislativa spojená s regulovaným trhem,“ řekl Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání.

Společné pracoviště CATRIN UP a Výzkumného ústavu rostlinné výroby se věnuje konopí a jeho využití od roku 2015. Vysokoškolští studenti se v laboratořích v rámci studia věnují nejen vývoji nových analytických metod, ale i biologické aktivitě rostlinných extraktů nebo fytoremediaci, což je metoda přirozeného čištění půdy, kontaminované toxickými látkami, právě využitím konopí.

Autor: red., E. Havrtlant

Fotogalerie

pozvánka                             zdroj: upol

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

FOR MODEL 2025

FOR MODEL 2025

Fotek: 70
Přidáno: 21.03.2025

Svět kostiček v šumperském kulturáku

Svět kostiček v šumperském kulturáku

Fotek: 62
Přidáno: 08.03.2025

Bludovští otužilci

Bludovští otužilci

Fotek: 84
Přidáno: 01.01.2025

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.