Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 15. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh

15.10.2019 - Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh -...

Počasí

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - Oblačno

16.10.2019 - Středa

Teplota: 15 / 10 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

O práci v kraji přijdou desítky osob

10. listopadu 2016 - 09:52

Zpět na seznam článků

Dva zaměstnavatelé v Olomouckém kraji oznámili hromadné propouštění

O práci v kraji přijdou desítky osob

Společnost Alfa-Helicopter v Olomouckém kraji propustí dvě desítky osob zdroj foto: archiv

Poslední měsíc v říjnu byl rozhodující pro zveřejnění výsledků o vývoji zaměstnanosti, za první měsíc posledního čtvrtletí letošního roku. K 31. říjnu evidovaly úřady práce přes 366 tisíc uchazečů o zaměstnání. To je o 12 tisíc méně než v září, o 64 tisíc méně než v říjnu 2015 a nejméně od prosince 2008, kdy jich bylo 352 tisíc.

Podíl nezaměstnaných osob klesl na pět procent. Meziročně se o bezmála 32 tisíc zvýšil počet volných pracovních míst.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v říjnu 74 regionů. Největší hlásí okres Praha-západ (o 8,2 %), Rychnov nad Kněžnou (o 7,2 %), Ústí nad Orlicí (o 6,9 %), Klatovy (o 6,8 %), Plzeň-jih (o 6,7 %), Benešov a Havlíčkův Brod (shodně o 5,9 %).  Naopak nárůst nezaměstnanosti vykázaly tři okresy - Jeseník (o 2,7 %), Jindřichův Hradec (o 0,4 %) a Písek (o 0,3 %).

mapa zdroj: ÚP Olk.

V Olomouckém kraji v říjnu celkový počet uchazečů o zaměstnání klesl o 2,6 procent. Krajská pobočka úřadu práce evidovala celkem 24 333 uchazečů o zaměstnání. „Jejich počet byl o 641 nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je nižší o 4 263 osob. Počet nezaměstnaných je nejnižší od prosince 2008,“ uvedl krajský analytik Jaroslav Mikšaník.

Vývoj v jednotlivých okresech Olomouckého kraje byl podobný – ve většině z nich (kromě okresu Jeseník) nezaměstnanost mírně klesla. Počet uchazečů o zaměstnání nejvíce klesl v okrese Šumperk (o 202 osob). Naopak na Jesenicku se počet nezaměstnaných zvýšil o 49 osob. „Jedná o vůbec nejvyšší nárůst nezaměstnanosti v rámci celé České republiky,“ upřesnil analytik. 

tabulka zdroj: ÚP Olk.

Ke konci října v Olomouckém kraji evidovali celkem 6 726 volných pracovních míst, což je o 74 méně než v předchozím měsíci. „Počet volných míst byl ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku vyšší o 81 a na jedno volné pracovní místo připadali v Olomouckém kraji čtyři uchazeči,“ informoval Jaroslav Mikšaník.

Na konci října úřad práce v Olomouckém kraji evidoval celkem 875 volných pracovních míst pro kvalifikované dělnické strojírenské profese (soustružníky, zámečníky, svářeče a nástrojaře, mechaniky a opraváře strojů). Dále byla nejvyšší poptávka zaměstnavatelů po montážních dělnících (374 míst) a po profesi prodavač (355 míst). Velký zájem byl i o řemeslníky z oblasti stavebnictví (325 míst) a strážné (307 míst). Mezi velmi poptávané profese patřili i ty z oblasti pohostinství – kuchaři (246 míst) a číšníci a servírky (239). Zaměstnavatelé dále hledají i skladníky a obsluhu vysokozdvižných a paletovacích vozíků (232 míst), pracovníky pro výrobu oděvů (118) a montéry elektro (112). Pro zájemce se základním vzděláním a pro pomocné a nekvalifikované profese bylo na konci října k dispozici celkem 912 volných míst. Naopak zájemcům s vyšším vzděláním byla k dispozici zejména místa techniků v různých průmyslových oborech (celkem 196 míst). Dále se ve větší míře objevily i nabídky práce pro obchodní zástupce a pracovníky z oblasti finančnictví, pojišťovnictví a prodeje realit (241 míst). Poměrně vysoký počet míst byl určen zájemcům o práci administrativního charakteru elkem 262 nabídek do administrativy, různých call center a informačních služeb.

Společnost Alfa-Helicopter v Olomouckém kraji propustí dvě desítky osob zdroj foto: archiv

Společnost Alfa-Helicopter v Olomouckém kraji propustí dvě desítky osob zdroj foto: archiv

V průběhu října byla nahlášena dvě významnější hromadná propouštění: „Společnost Alfa-Helicopter. nehodlá již v příštím roce provozovat leteckou záchrannou službu, vstoupí do likvidace a v Olomouckém kraji propustí dvě desítky svých zaměstnanců. K redukci zaměstnanců o čtyři desítky osob přistoupí v Olomouckém kraji i jeden zaměstnavatel z oblasti obchodu. V následujícím měsíci očekáváme spíše jen stagnaci nezaměstnanosti, v prosinci již výrazný nárůst,“ informoval krajský analytik úřadu práce.

Autor: red., a.č., B. Navrátil

Fotogalerie

Společnost Alfa-Helicopter v Olomouckém kraji propustí dvě desítky osob     zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.