Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 18. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

ŠumpeRUN 2024

18.04.2024 - ŠumpeRUN 2024 - Registrujte se do závodu na nové trati...

Počasí

18.04.2024 - Čtvrtek

Teplota: 10 / 1 - PoloJasno

19.04.2024 - Pátek

Teplota: 8 / 1 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

O včelách a lidech

13. července 2022 - 12:54

Zpět na seznam článků

Festival Země na talíři ukáže, kam mizí včely a jak jim i včelařům pomoci

O včelách a lidech

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Olomouc bude v červenci opět hostit festival Země na talíři, tentokrát zaměřený na význam a prospěšnost včel. Návštěvníci se během něj prostřednictvím filmu, workshopu, kvízu a diskuze dozvědí, co ohrožuje včely i včelaře na celém světě a jak se tato nebezpečí týkají celé společnosti. Sedmý ročník festivalu se koná ve středu 20. července v Pevnosti poznání, interaktivním muzeu vědy Univerzity Palackého v Olomouci (UP).

Festival pořádají v rámci projektu Hra o klima! Na tahu před změnou klimatu organizace Na mysli, výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21, Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR a Pevnost poznání. „Chceme upozornit na to, že kvůli klimatické změně, vysokému nárůstu světové populace a dalším faktorům hrozí do budoucna ve světě reálně nedostatek potravin. Je proto nutné hledat účinná řešení už nyní,“ vysvětluje jedna z organizátorek Radka Kvasničková z výzkumného programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV21. Jak dodává, ačkoliv se jedná o globální problém, může každý z nás přispět k jeho řešení, a to i drobnými změnami, například omezením plýtvání potravinami nebo šetrnějším přístupem k přírodě.

Letošní festival je věnován drobnému, ale nepostradatelnému a nesmírně užitečnému hmyzu – včelám. „Je důležité si uvědomit, že včely sice produkují med, pyl a další cenné látky, ale jejich největší přínos tkví v tom, že dokážou opylovat téměř všechny rostliny,“ upozorňuje Viktorie Tenzerová, ředitelka organizace Na mysli. Právě opylování je klíčové pro lepší výnos a kvalitu plodů.

Včely navíc hrají důležitou roli při udržení biodiverzity ve volné přírodě, a protože velmi citlivě reagují na škodlivé látky, využívají se také jako bioindikátory kvality životního prostředí. Právě jim se proto bude věnovat i festivalový film Kam mizí včely známého režiséra a včelaře Petera Nelsona.

Snímek přibližuje cestu kočujících včelařů a jejich úlů po USA a ukazuje, jakým problémům musí čelit oni i jejich včelstva. Film také odhaluje nedostatky a slabé stránky současného zemědělství, které je závislé na – pro včely nebezpečných – agrochemikáliích. Ve snímku se o své názory na včely podělí i farmáři, vědci či kuchaři, kteří se shodují na tom, že bychom včelám měli věnovat větší pozornost. Ačkoliv si to totiž často neuvědomujeme, tito malí pomocníci zajišťují naši potravinovou bezpečnost.

Po filmu bude následovat debata se včelařem Jaroslavem Bajkem, který se věnuje přirozenému chovu včel a zajímá se o komplexní pohled na včelí organismus a jeho roli v ekosystému a také o šlechtění včel. Jaroslav Bajko je od roku 2015 členem Mendelovy společnosti pro včelařský výzkum. Absolvoval také více než roční stáž v Austrálii pod vedením profesionálního včelaře a lektora Timothyho Malfroye, průkopníka přirozeného včelaření a chovatele v úlech Warré. Bude mluvit především o českých včelách, o tom, co je nejvíce ohrožuje a jak můžeme včelám a včelařům nejlépe pomoci.

Festival se koná 20. července od šestnácti hodin v olomoucké Pevnosti poznání. Vstup je volný.

Autor: red., E. Havrlant

Fotogalerie

ilustrační snímek                              zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.