Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 24. července 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Farmářské trhy v Zábřeze

23.07.2019 - Farmářské trhy v Zábřeze - Nakoupit si můžete 15....

Počasí

24.07.2019 - Středa

Teplota: 29 / 15 - SkoroJasno

25.07.2019 - Čtvrtek

Teplota: 31 / 14 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Obce v regionu si připomenou válečné tragédie

23. dubna 2019 - 10:58

Zpět na seznam článků

Nacisté tam připravili o život desítky obyvatel

Obce v regionu si připomenou válečné tragédie

Javoříčko zdroj foto: I. Heger

O nadcházejícím víkendu si lidé připomenou tragédie, které se odehrály v závěru 2. světové války v Zákřově a Javoříčku na Olomoucku. Nacisté tam připravili o život desítky nevinný obyvatel, a to v době, kdy o porážce hitlerovského Německa nebylo pochyb.

V sobotu 27. dubna v jedenáct hodin začne pietní akt v Javoříčku u tamního památníku, který vyrostl nad hrobem osmatřiceti obětí nacistického vraždění. „Obec byla v květnu 1945 přepadena oddílem SS, muži povražděni a stavení vypálena. Popelem tehdy lehlo dvaatřicet usedlostí. Jako jedna z mála budov zůstala stát tamní škola, v níž je v současné době umístěna expozice, která tehdejší události připomíná,“ uvedl Ivo Heger.¨

Účastníci setkání určeného pro veřejnost si budou moci školu prohlédnout, případně využít také zvýhodněného vstupu do nedalekých Javoříčských jeskyní. „Ty se při příležitosti konání akce otevřou pro děti zdarma a pro ostatní návštěvníky za snížené vstupné,“ uvedl zástupce organizátorů.

Javoříčko zdroj foto: I. Heger

Pietní vzpomínka při příležitosti zákřovské tragédie se uskuteční v neděli 28. dubna v jedenáct hodin u památníku v Zákřově. Ten připomíná smrt mužů, které okupační jednotky odvlekly z obklíčené obce do Velkého Újezda. „Muži byli mučeni a následně devatenáct z nich upáleno v nedaleké osadě Kyjanice. Byl mezi nimi i Ota Wolf, člen židovské rodiny, která se celou dobu ukrývala v lesích v okolí Tršic. Po válce byl vydán jeho deník, díky němuž je Wolf označován za českou Annu Frankovou,“ uvedl Ivo Heger.

 
 
 
 

Autor: red., Ivo Heger, zdroj foto: I. Heger

Fotogalerie

Javoříčko               zdroj foto: I. Heger

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.