Pondělí 02. února 2026 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vzniká Nadační fond Svět železnice

02.02.2026 - Vzniká Nadační fond Svět železnice - Historické...

Počasí

02.02.2026 - Pondělí

Teplota: -1 / -6 - prehanky-Sníh

03.02.2026 - Úterý

Teplota: 1 / -2 - prehanky-Sníh

Obnova vegetace v Lednicko-valtickém areálu

01. dubna 2025 - 12:25

Zpět na seznam článků

Práce začaly letos v březnu

Obnova vegetace v Lednicko-valtickém areálu

K mohutným stoletým dubům u Janova hradu na podzim dosadí Lesy ČR další sazenice dubů zdroj foto: archiv LČR

S obnovou vegetace v okolí menších historických staveb v navštěvovaném Lednicko-valtickém areálu na Břeclavsku začaly v březnu Lesy ČR. Odstranily nálety keřů v okolí zámečku Tři Grácie, Janova hradu a kaple svatého Huberta. Na podzim tam lesníci vysadí desítky sazenic stromů.

Letošní náklady Lesů ČR na údržbu areálu mohou dosáhnout až milionu korun. „Loni jsme s krajinnými architekty ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně vybrali lokality, v nichž bude třeba odstranit dřevinnou vegetaci a novou vysadit, abychom zachovali charakter parkové úpravy krajiny,“ řekl Miroslav Svoboda, ředitel Lesního závodu Židlochovice.

Práce začaly letos v březnu, kdy se odstranily nálety keřů v okolí zámečku Tři Grácie, romantické zříceniny Janův hrad nebo kaple svatého Huberta. Památky tak opět mohou dostatečně vyniknout.

Na podzim lesníci vysadí desítky nových stromů. „U Janova hradu doplníme mohutné staleté duby osmnácti třímetrovými duby letními a u kaple svatého Huberta vysadíme šedesát menších sazenic borovice lesní. Plánujeme i obnovu vejmutovkové aleje nedaleko Nového Dvora a opravíme tam i cestu,“ pokračoval Svoboda.

V dalších letech plánují Lesy ČR krajinné úpravy kolem Hlohoveckého rybníka a Mlýnského rybníka u zámečku Apollo.

Celý areál zapsaný v roce 1996 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO je turisticky oblíbenou jihomoravskou destinací. Lichtenštejnové tam během několika staletí postavili menší zámečky zvané salety a další stavby. Propojili je cestami s alejemi, promysleli i esteticky působivé průhledy a výhledy. V upravené krajině se bavili, pořádali hony a odpočívali. Její ráz včetně staveb se dochoval dodnes, a to i díky péči lesníků. „Naše roční náklady na běžnou údržbu areálu dosahují téměř půl milionu, letošní až milionu korun,“ dodal ředitel Svoboda z Lesů ČR.

Autor: red., E. Jouklová, zdroj foto: LČR

Fotogalerie

K mohutným stoletým dubům u Janova hradu na podzim dosadí Lesy ČR další sazenice dubů   zdroj foto: archiv LČR
Janův hrad před zásahem, pohled ze severní strany  zdroj foto: archiv LČR
Pohled na Janův hrad z jižní strany během březnového odstraňování křovin   zdroj foto: archiv LČR

Další články z rubriky

Šumperské kino Oko uvede inspirativní film

Šumperské kino Oko uvede inspirativní film

Neporazitelní s besedou s českými parahokejisty

Hasiči loni vyjeli k osmi tisícům událostí

Hasiči loni vyjeli k osmi tisícům událostí

Zasahovali u nejrozsáhlejší havárie ve své historii

Exkluzivní Fotogalerie

 Bludovští otužilci 2025

Bludovští otužilci 2025

Fotek: 79
Přidáno: 01.01.2026

Anna K. v Zábřehu

Anna K. v Zábřehu

Fotek: 34
Přidáno: 18.12.2025

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.