Ocenění „Nositel tradice lidových řemesel“ převzal Jaroslav Lakomý ze Štítů
22. září 2017 - 08:26
Jeho jedinou reklamou, a zároveň veřejnou prezentací, je kvalitní pokrývačská práce na více než dvou stovkách objetků
Jaroslav Lakomý zdroj foto: archiv
V sobotu 9. září převzal Jaroslav Lakomý ze Štítů z rukou náměstkyně ministra kultury Anny Matouškové ocenění Nositel tradice lidových řemesel za obor své profesní činnosti, kterým je pokrývačství tradičními krytinami.
Stalo se tak u příležitosti Národního zahájení Dnů evropského dědictví ve východočeské Chrudimi. „S oceněním je spojena finanční odměna ve výši padesát tisíc korun, kterou se však Jaroslav Lakomý rozhodl v plné výši věnovat na dobročinné účely; konkrétně Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc na léčbu onkologicky nemocných dětí,“ uvedl Josef Urban z Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu při Vlastivědném muzeu v Olomouci.
Prestižní celostátní titul, jenž je českou verzí projektu UNESCO s názvem Žijící lidské poklady, uděluje ministerstvo kultury těm řemeslníkům, kteří dokonale ovládají technologie rukodělné lidové výroby ohrožené zánikem a významnou měrou se podílí na jejich uchování a předání následovníkům. „Od roku 2001 bylo takto oceněno již devětašedesát řemeslníků, z toho čtyři z Olomouckého kraje: kromě letošního laureáta to byla v roce 2006 Miroslava Zatloukalová z Brodku u Konice (obor: práce z lýka a slámy), v roce 2010 Alfred Stawaritsch z Kostelce na Hané (zpracování kovu − tradiční kovářství) a v roce 2013 Jarmila Vítoslavská z Troubek (výroba tradičních hanáckých krojů),“ přiblížil Josef Urban.
Jaroslav Lakomý se narodil v roce 1951 ve Štítech. Vyučil se pokrývačem na učilišti v Ostravě; praxi vykonával u svého dědečka Josefa Lakomého, mistra pokrývačského řemesla, který vyučil řemeslu i otce laureáta. V rodině, kde se řemeslo dědilo a stále dědí z otce na syna již neuvěřitelných 150 let, se vždy věnovali pokrývání střech tradičními krytinami, šindelem a břidlicí (ale i mědí), při dodržení tradičních technologických postupů. Dané krytiny byly, díky svým vlastnostem a relativní dostupnosti, až do počátku 20. století nejběžnějšími variantami pokrytí střech na Šumpersku a Jesenicku. Postupem doby byly nahrazeny krytinami lehčími, sériově vyráběnými, a tudíž i pro širší veřejnost finančně dostupnějšími.
Během půlstoletí své činnosti opravil a pokryl střechy na 200 památkově chráněných objektů, zejména na území Olomouckého kraje. „Pracoval však např. také na katedrále sv. Víta v Praze, ale i v Rakousku a Německu. Od roku 2014 je v důchodu, ale i nadále se řemeslu věnuje. Veškeré své zkušenosti a znalosti předal a stále předává synovi Jaroslavu Lakomému ml. (*1978), který se řemeslu také věnuje a pokračuje v nepřerušené rodové tradici trvající již pět generací. V prosinci 2015 získal Jaroslav Lakomý st., na základě rozhodnutí Rady Olomouckého kraje, krajský titul Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje, což je regionální obdoba celostátního ocenění,“ přiblížil Josef Urban. Informovali jsme ZDE
K propagaci své práce nepoužívá Jaroslav Lakomý st. žádnou reklamu. „Jeho jedinou reklamou, a zároveň veřejnou prezentací, je kvalitní pokrývačská práce na více než dvě stě objektech; nezpochybnitelnou vizitkou je i fakt, že nikdy nemusel řešit žádnou stížnost na kvalitu své práce (tj. reklamaci),“ upřesnil Josef Urban.
Svým precizním rukodělným uměním se tak podílí, jako jeden z posledních v daném oboru, na dobré řemeslnické pověsti regionu Olomouckého kraje (nejen) v České republice. I z tohoto pohledu je tedy titul Nositel tradice lidových řemesel skutečně ve správných rukou.
Autor: red., J. Urban
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.