Kostka srdce
Rakousko
Kostka srdce
Čtvrtek 04. června 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

video! DEM NA DŽEM! I v roce 2020!

03.06.2020 - video! DEM NA DŽEM! I v roce 2020! - Návštěvníky...

Počasí

04.06.2020 - Čtvrtek

Teplota: 22 / 7 - Přeháňky-Déšť

05.06.2020 - Pátek

Teplota: 16 / 12 - obcasny-Déšť

čokoláda

Odborníci z ČVUT vyvinuli ochrannou masku proti COVID-19

26. března 2020 - 12:41

Zpět na seznam článků

Testovat ji bude FN Olomouc

Odborníci z ČVUT vyvinuli ochrannou masku proti COVID-19

Odborníci z ČVUT vyvinuli ochrannou masku proti COVID-19 zdroj foto: FNOL

Do boje s epidemií COVID-19 se vedle zdravotníků zapojili i špičkoví vědci vyvíjející účinná léčiva a ochranné prostředky. Konkrétně odborníci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při Českém vysokém učení technickém (CIIRC ČVUT) vyvinuli nyní již certifikovanou ochrannou maskou proti COVID-19.

Jejich originální řešení bude klinicky testováno na I. interní klinice - kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc. Filtry do masky dodává společnost Sigma Group se sídlem v Lutíně.

Odborníci z ČVUT vyvinuli ochrannou masku proti COVID-19 zdroj foto: FNOL

Celá aktivita vznikla díky entusiasmu týmu CIIRC ČVUT. „Když jsme viděli, jak kritický je nedostatek ochranných pomůcek mezi zdravotníky, chtěli jsme pomoci. Vývoj polomasky RP95 standardu FFP3 pro 3D tisk, a to od první skici do úspěšné certifikace, jsme realizovali během týdne. Výrobní kapacity v rámci celé České republiky  u technologie 3D tisku dosahují zatím několik stovek kusů denně. Nicméně již intenzivně pracujeme na další produktové řadě pro technologii vstřikolisu. To by již umožnilo výrobu deseti tisíc kusů za den,“ popisuje vedoucí týmu doktor Vít Dočkal. „Byli jsme si vědomi absolutního nedostatku ochrany zdravotníků a pro vyvíjenou masku jsme si stanovili následující priority: maska musí poskytovat nejvyšší stupeň ochrany zdravotníkům, umožňovat jejich komunikaci  s pacientem, být trvanlivá a rychle vyrobitelná plně z českých zdrojů, neboť každá minuta se počítá. Všechny tyto klíčové parametry se podařilo vývojovému týmu CIIRC ČVUT splnit, za což jim patří velký dík“ uvádí docent Tomáš Kára,který je jedním ze spoluiniciátorů vývoje masky RP95.

Odborníci z ČVUT vyvinuli ochrannou masku proti COVID-19 zdroj foto: FNOL

Nově vyvinutá ochranná maska se dočká mimo jiné využití ve sféře ambulantní kardiologie a v jednotlivých kardiocentrech. „Musíme si uvědomit, že kardiologická onemocnění během epidemie nezmizí. Máme sice skvěle zorganizovaný systém akutní péče o infarkty a srdeční selhání, ten však bude schopen zachraňovat životy jen tehdy, pokud personál kardiocenter nebude sám onemocněním COVID-19 postižen. Nesmíme ale zapomínat na kardiology v první linii. Pokud nebudou ambulantní specialisté schopni ošetřovat kardiaky ve svých ambulancích, budou tito křehcí a ohrožení nemocní směřovat na urgentní příjmy nemocnic, kde je riziko infekce největší. Přitom dobře víme, že právě nemocní s kardiovaskulárními chorobami patří mezi ty, kteří mají při onemocnění COVID-19 nejvíce komplikací. Dostupnost efektivních ochranných prostředků je tak pro zachování celého systému naprosto zásadní,“ zdůrazňuje předseda České kardiologické společnosti profesor Aleš Linhart z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Odborníci z ČVUT vyvinuli ochrannou masku proti COVID-19 zdroj foto: FNOL

Významnou roli v celém projektu hraje olomoucký region - v obci Lutín a konkrétně v tamní firmě Sigma Group se vyrábějí filtry použité v masce a I. interní klinika - kardiologická Fakultní nemocnice Olomouc je účastníkem klinické studie zabývající se využitím ochranné masky v praxi. „Je evidentní, že péče o pacienty COVID suspektní  a COVID pozitivní nejen s kardiologickou problematikou má svá specifika a vyžaduje nyní flexibilní změny ve struktuře lůžkového fondu naší nemocnice. Jedním ze zásadních požadavků provozu je účinná ochrana personálu, který se o tyto pacienty stará v režimu 24/7, což bude kromě jiného zajištěno také prostřednictvím masky RP95. Rád bych poděkoval celému týmu, jenž se na vývoji a produkci masky podílí. Na takovouto aktivitu, která vznikla včetně certifikace v řádu dnů,  bychom měli být jako národ skutečně hrdí,“ je přesvědčen přednosta kliniky profesor Miloš Táborský.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FNOL

Fotogalerie

Odborníci z ČVUT vyvinuli ochrannou masku proti COVID-19    zdroj foto: FNOL

Další články z rubriky

Máj byl ve FN Olomouc „lásky čas“

Máj byl ve FN Olomouc „lásky čas“

V porodnici pomohli na svět 234 dětem

Hejtmanství získalo certifikát na systém managementu hospodaření s energií

Hejtmanství získalo certifikát na systém managementu hospodaření s energií

Energetický audit prováděla nezávislá agentura v únoru a březnu

Profesionální hasič Martin Žaitlik odchází „do civilu“

Profesionální hasič Martin Žaitlik odchází „do civilu“

Téměř po osmadvaceti letech služebního poměru

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.