Středa 09. července 2025 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v červnu zůstala na 4,5 procentech

08.07.2025 - Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v červnu zůstala na...

Počasí

09.07.2025 - Středa

Teplota: 19 / 14 - obcasny-Déšť

10.07.2025 - Čtvrtek

Teplota: 22 / 14 - Oblačno

Odborníci z Přírodovědecké fakulty UP připravují speciální pocitovou mapu

11. července 2020 - 09:51

Zpět na seznam článků

Pomůže městům bojovat s vysokými letními teplotami

Odborníci z Přírodovědecké fakulty UP připravují speciální pocitovou mapu

ilustrační snímek zdroj foto: pocitove mapy

Unikátní pocitovou teplotní mapu Olomouce připravují odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP), kteří díky tomuto výzkumu pomohou městům navrhnout účinná opatření ke snížení teplotního stresu ve městě během horkých letních dnů. Na letním výzkumu se podílejí i obyvatelé a návštěvníci města. S jejich pomocí vědci určí lokality, kde jsou lidé nejčastěji vystavování stresu z nadměrného tepla.

Výsledky výzkumu včetně pocitové teplotní mapy budou k dispozici začátkem příštího roku. „K výzkumu využíváme moderní metodu participativního mapování. Cílem studie je analyzovat prostorové preference obyvatel a návštěvníků města během horkých letních dnů a identifikovat lokality, které považují během těchto dní za nehostinné. Zároveň vyhodnotíme obyvateli preferovaná opatření z hlediska snížení teplotního stresu,“ popsal výzkum Michal Lehnert z katedry geografie PřF UP.

Pocitová teplotní mapa Olomouce navazuje na předchozí výzkum, do kterého se zapojila města Brno, Olomouc, Ostrava a Plzeň. Vědci z katedry geografie PřF UP a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky na základě prostorové analýzy místních klimatických poměrů vytvořili a těmto spolupracujícím městům předali výstupy umožňující identifikaci lokalit ohrožených teplotním stresem.

Z dosavadních výsledků výzkumu vyplývá, že třeba v Olomouci vysoké teploty ve dne panují například v prostoru před hlavním nádražím, na ulici Tovární, tř. Svobody či na náměstích v historickém centru města. V noci naopak v úzkých ulicích historického centra, které se špatně provětrávají a pomalu ochlazují. „Současné přístupy k hodnocení teplotního stresu kromě námi dříve zkoumané fyzikální úrovně, jako jsou bioklimatické podmínky, kterým je jedinec vystaven, zdůrazňují také roli fyziologických a psychologických faktorů a jejich vzájemnou interakci,“ zdůvodnil Lehnert zapojení obyvatel města do další fáze výzkumu – tvorby pocitové teplotní mapy. Vědci potřebují získat informace zhruba od tisícovky obyvatel a návštěvníků Olomouce.

Zatím se do projektu zapojilo více než dvě stě respondentů.

Výsledky výzkumu poslouží nejen k vědeckým účelům, ale budou také předány olomouckému magistrátu. „Mohou tak přispět k implementaci efektivních adaptačních opatření,“ zdůraznil Michal Lehnert.

Autor: red., Šárka Chovancová,

Fotogalerie

ilustrační snímek                              zdroj foto: pocitove mapy

Další články z rubriky

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v červnu zůstala na 4,5 procentech

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v červnu zůstala na 4,5 procentech

Počet nezaměstnaných nejvíce klesl na Jesenicku

Vodní nádrže nadlepšují průtoky v řekách

Vodní nádrže nadlepšují průtoky v řekách

Kvůli suchu i nedostatku kyslíku

Cyklobus Olomouc – Konicko

Cyklobus Olomouc – Konicko

Doplňuje zavedenou linku Olomouc - Jesenicko

Exkluzivní Fotogalerie

IZS v akci

IZS v akci

Fotek: 123
Přidáno: 24.06.2025

Michal Prokop v Šumperku

Michal Prokop v Šumperku

Fotek: 65
Přidáno: 17.05.2025

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.