Pondělí 02. října 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

O5 a Radeček míří na hory

02.10.2023 - O5 a Radeček míří na hory - S novým hitem vyrazí na...

Počasí

02.10.2023 - Pondělí

Teplota: 21 / 9 - SkoroJasno

03.10.2023 - Úterý

Teplota: 22 / 12 - PoloJasno

Odborníci z přírodovědecké fakulty budou zkoumat vliv dezinfekce

09. prosince 2020 - 18:38

Zpět na seznam článků

V památkových objektech

Odborníci z přírodovědecké fakulty budou zkoumat vliv dezinfekce

Bouzov zdroj foto: FB Bouzov -hrad

Státní hrady Bouzov a Český Krumlov se stanou dějištěm unikátního výzkumu vlivu dezinfekčních prostředků na povrch historických předmětů, jako jsou například historická zábradlí, madla, kovové kliky nebo lakované dřevěné podlahy. Dvouletý výzkumný projekt organizují odborníci z katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci spolu s týmem Národního památkového ústavu a Akademie výtvarných umění v Praze.

Kastelánům zatím chybí jednoznačná informace, jak mají postupovat při dezinfekci historických povrchů, která se nyní provádí v souvislosti s pandemií nového koronaviru „Mají oprávněné obavy, aby při jejím dlouhodobém používání nepoškodili například historické kliky nebo zábradlí hradního schodiště. My se proto budeme snažit najít šetrný a zároveň účinný postup pro dezinfekci povrchů historických předmětů,“ uvedl Karel Lemr z katedry analytické chemie přírodovědecké fakulty.

Výzkum tedy pomůže nalézt odpovědi na otázky, které se týkají používání dezinfekce při ošetřování historických povrchů. „Potřeba takto zacíleného výzkumu vzešla z mimořádné situace na jaře tohoto roku, kdy se Národní památkový ústav musel v rámci zahájení návštěvnické sezóny pružně vypořádat s novými hygienickými požadavky na provoz. Naší hlavní motivací a zároveň povinností je zajistit bezpečný návštěvnický provoz hradů a zámků a zároveň maximálně ochránit spravovaný majetek v době zvýšených protiepidemických opatření,“ doplnila Jana Michalčáková z Národního památkového ústavu.

Odborníci už zmapovali, jakým způsobem je na hradech Bouzov, Český Krumlov a dalších objektech spravovaných Národním památkovým ústavem prováděna dezinfekce povrchů. „Škála těchto desinfekčních prostředků je poměrně široká. Nejšetrnější je ošetřování mýdlovou vodou,“ podotkl Lemr.

Následně budou vědci v laboratořích testovat vliv těchto dezinfekčních prostředků na konkrétní povrchy a povrchové úpravy. „První testování bude samozřejmě na modelových vzorcích, které připravují kolegové z Akademie výtvarných umění," uvedl Karel Lemr. Pomocí speciálních metod experti zaznamenají změny povrchu po aplikaci dezinfekčního prostředku. „Škála metod je široká. Měří se například barevnost a odrazivost povrchu. Vzorky se budou zkoumat i mikroskopickými technikami, abychom zjistili, zda dezinfekce naruší strukturu povrchu,“ popsal chystaný výzkum.

Finální část projektu bude probíhat přímo v praxi, tedy na památkových objektech v Českém Krumlově a Bouzově, které mají široké spektrum různých typů návštěvnických prostor.

Dezinfekce podle Lemra nemusí způsobit přímo chemickou změnu předmětu, na který je aplikována. Mohla by ovšem narušit povrchovou ochrannou vrstvu, což by následně způsobilo například korozi historického předmětu. „My budeme sledovat, jak se zkoumaný vzorek bude měnit v čase poté, co na něj v pravidelných intervalech aplikujeme dezinfekční prostředek,“ doplnil.

Pokud vědci na povrchu zaznamenají nějaké změny, tak se pustí do pátrání po tom, která složka dezinfekčního prostředku je způsobila. „Následně posoudíme, zda tuto rizikovou složku můžeme z dezinfekčního prostředku vyloučit nebo jí nahradit,“ řekl Karel Lemr.

Poznatky vědců budou základem pro vznik koncepčního doporučení Národního památkového ústavu o nejvhodnějších dezinfekčních prostředcích pro použití na historických površích, popřípadě jak po dezinfekci předmět vhodně ošetřit, aby nedocházelo k jeho nežádoucím změnám. Národní památkový ústav zatím žádné škody vzniklé dlouhodobým používáním dezinfekčních prostředků nezaznamenal. Finanční prostředky na tento výzkum byly získány z programu Technologické agentury České republiky.

Autor: red., G. Sýkorová Dvorníková, Šárka Chovancová

Fotogalerie

Bouzov                    zdroj foto: FB Bouzov -hrad

Exkluzivní Fotogalerie

BASKET: TJ Šumperk vs BK Příbor 79:45

BASKET: TJ Šumperk vs BK Příbor 79:45

Fotek: 70
Přidáno: 30.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Fotek: 45
Přidáno: 28.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Fotek: 65
Přidáno: 26.09.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.