Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 04. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 6 - SkoroJasno

05.03.2024 - Úterý

Teplota: 10 / 5 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Ohlédnutí do historie regionu

14. prosince 2022 - 16:20

Zpět na seznam článků

Šumperské muzeum vydalo nový svazek svého sborníku

Ohlédnutí do historie regionu

sborník Severni Morava 108 zdroj:vmš

Vlastivědné muzeum v Šumperku připravilo 108. svazek sborníku Severní Morava. Díky němu se čtenáři podívají do různých koutů šumperského regionu (a ještě kousek dál), podniknou výlety do přírody i do města, do hluboké historie i doby docela nedávné. Ve sborníku nechybějí rozsáhlejší studie ani drobnější zajímavosti, čtenáři nebudou ochuzeni ani o recenze a zprávy.

Hlavní články má letos Severní Morava dva.

První z nich, napsaný M. Kollerovou, se věnuje majiteli šumperské likérky Moritzi Wiessovi, jeho rodině a jeho podnikání. Druhý hlavní článek, jehož autorem je Z. Žouželka, popisuje návštěvy, které se vystřídaly na zámku v Žádlovicích v době posledního vlastníka z řad šlechty, hraběte Adolfa Dubského.

V rubrice Zajímavosti si čtenáři přečtou například o výstupu Aloise Jiráska na Králický Sněžník v r. 1884 (napsal M. Matela), o rodném domě pedagoga a didaktika Jana Jursy v Postřelmově (Z. Doubravský), o proměnách sochařské výzdoby kašny před Pavlíniným dvorem v Šumperku (K. Lipenská) nebo o problematice výsadby i odstraňování porostů borovice kleč v Hrubém Jeseníku (J. Uhlířová).

Přitažlivá témata nabízí také rubrika Poklady z našich depozitářů. Tu letos tvoří tři příspěvky. První se zabývá církevním pečetidlem ze 14. století, které bylo nalezeno u Hanušovic díky detektoráři kovů (napsali K. Müller a J. Halama). Dále zde čtenáři najdou článek o vedutách a pohledech do krajiny uložených v zábřežské sbírce grafik Václava Hollara (L. Müllerová). Rubriku uzavírá příspěvek věnovaný starým knižním tiskům ve sbírkách Vlastivědného muzea v Šumperku (P. Janíčková). Autorka do svého článku vybrala například prvotisk z 15. století, české bible ze století následujícího nebo šest kilogramů vážící knihu o hospodaření a vedení domácnosti z počátku 18. století.

Sborník lze zakoupit ve všech pobočkách Vlastivědného muzea Šumperk.

Autor: red., E. Valová

Fotogalerie

sborník Severni Morava 108                     zdroj:vmš

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Rapotínská basa 2024 - III.

Rapotínská basa 2024 - III.

Fotek: 30
Přidáno: 03.03.2024

Rapotínská basa 2024 - II.

Rapotínská basa 2024 - II.

Fotek: 36
Přidáno: 03.03.2024

Rapotínská basa 2024 - I.

Rapotínská basa 2024 - I.

Fotek: 66
Přidáno: 03.03.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.