Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 20. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zloděj při vloupání na Hanušovicku nepohrdl krátkým občerstvením

20.10.2019 - Zloděj při vloupání na Hanušovicku nepohrdl krátkým...

Počasí

20.10.2019 - Neděle

Teplota: 18 / 11 - PoloJasno

21.10.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 12 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Ohňostroj a zábavní pyrotechnika na Silvestra

30. prosince 2012 - 10:30

Zpět na seznam článků

..a jak je použít a nebýt ve statistice tragédií

Problém se zábavní pyrotechnikou nastává už od Mikuláše. Lidé se totiž již s předstihem hromadně zásobili nejrůznějšími rachejtlemi, petardami či domácími ohňostroji. Problém může nastat již při prodeji tohoto zboží. Mnohdy se lidé snaží ušetřit nějakou tu korunu a kupují pyrotechniku, která nemá odpovídající povolení či atesty nebo k ní není přibalen leták s návodem na použití v českém jazyce. Pak se stává, že nesprávným použitím dochází k vážným zraněním a požárům.

ilustrační snímek zdroj foto:HZS Ok

Velkým problémem, se kterým se setkáváme, je prodej rachejtlí dětem. Často pak vznikají u dětí úrazy kvůli tomu, že petardy neumí používat nebo například po Silvestru sbírají nepoužitou pyrotechniku, kterou se pak snaží použít.

ilustrační snímek zdroj foto:HZS Ok

V minulých letech hasiči zaznamenali případ, kdy hoši zašli do parku a jeden z nich začal házet petardy do nedaleko stojících dívek.

"Znenadání chlapec hodil jednu petardu na dívku. Ta ji zapadla za zimní bundu, kde došlo k explozi. Doma dívka zjistila, že je popálená na zádech a má propálený svetr a zimní bundu. Upozorněte proto vaše děti na nebezpečí zmíněných výrobků a dohlédněte, aby je používaly pouze pod vaší kontrolou," popisuje případ tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková

V roce 2011 řešili přerovští hasiči na Silvestra požár sklepní kóje v bytovém domě v Přerově na Husově ulici. Požár zasáhl odpad, poškozeny byly omítky a malba. Škoda byla vyčíslena na pět tisíc korun, jako nejpravděpodobnější příčina se jeví hra dětí s petardami. Vystřelovaní petard a pouštění silnějších světlic by se měly také vyvarovat podnapilé osoby.

"Stává se pak, že místo do vzduchu zamíří na kolemjdoucí osoby, na obydlí nebo auta, protože neudrží předepsaný směr. Pyrotechniku odpalujte podle návodu venku, ne v bytě," obrací se na veřejnost mluvčí Hacsiková. 

I přes každoroční varování hasičů dochází v období Silvestra k řadě tragických událostí, při kterých se zraní desítky osob a materiální škody dosahují miliónů korun. Zamyslete se, abyste se do této smutné statistiky nezařadili i vy.

 

Autor: red., V. Hacsiková, foto: HZS Ok

Fotogalerie

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Skřítkova cesta I.

Skřítkova cesta I.

Fotek: 46
Přidáno: 16.10.2019

Skřítkova cesta II.

Skřítkova cesta II.

Fotek: 77
Přidáno: 16.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.