Pondělí 21. září 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Střet motorkářů na Červenohorském sedle

21.09.2020 - Střet motorkářů na Červenohorském sedle - Opět...

Počasí

21.09.2020 - Pondělí

Teplota: 23 / 8 - Jasno

22.09.2020 - Úterý

Teplota: 24 / 14 - Jasno

Okupaci 1968 v Zábřehu připomene nové pamětní místo

13. února 2020 - 07:34

Zpět na seznam článků

Pozvánka na připravované akce

Okupaci 1968 v Zábřehu připomene nové pamětní místo

Zábřeh zdroj foto: FB muz - F. John

Za přítomnosti představitelů města, režisérky Olgy Sommerové, skautů i široké veřejnosti proběhne 24. února před kulturním domem setkání u pamětního místa okupace Československa v roce 1968. Setkání má začátek o půl šesté večer.

Před kulturním domem postavila v srpnu 2018 skupina dobrovolníků dveře do roku 1968. Skrze zasklení dveří potištěné poloprůhledným dobovým snímkem bylo vidět, jak stejným místem před padesáti lety projížděla obrněná vozidla okupantů.

Původně krátkodobě zamýšlená připomínka v místě vydržela přes půl roku a vyvolala řadu kladných ohlasů vyzývajících po trvalejším připomenutí toho, že vojska okupantů se nevyhnula ani Zábřehu. „Z vyprávění vím, že vojska za sebou zanechala mimo jiné cesty rozježděné a poničené vojenskou technikou. Napadlo mne vtisknout nápis do stopy tankového pásu. V něm písmena nejsou zcela zřetelná, až po chvíli pozornosti se nám začnou skládat do slov a vět. Stejně tak se i z naší paměti spousta důležitých věcí vytrácí, jsou mnohdy ledasčím překrývány a je tedy za-potřebí vynaložit určité úsilí, abychom se dobrali k prostým faktům,“ vysvětluje svou představu autor pomníku, architekt Ondřej Pchálek. Nepůjde tedy o žádný monument. „Deska upomíná na neslavnou část historie, tedy vniknutí cizích mocností do našeho státu. Toto je bez-pochyby třeba si připomínat, avšak formou by mělo jít spíše o jakýsi ležatý antipomník,“ dodal Ondřej Pchálek.

Setkání u pamětního místa pozvánka zdroj: muz

Památník tak bude jen mírně čnít nad okolní terén, umístěn v zatáčce na Šumperk, kterou bezohledně projížděly dlouhé kolony okupantů. „Srpnové události roku 1968 byly tehdy vel-kým zklamáním pro mnohé občany usilující o zachování lidských práv, demokracie a národní nezávislosti. Kéž je nám jejich připomenutí mementem, že tyto hodnoty nejsou samozřejmost,“ odůvodnil vznik pamětního místa starosta František John.

Den po setkání, pětadvacátého února, si připomínáme smutné výročí činu studenta šumperské průmyslovky Jana Zajíce, který se po vzoru Jana Palacha upálil na Václavském náměstí v Praze. Svým činem protestoval proti normalizaci a cenzuře poté, co nebyly splněny požadavky Jana Palacha.

O hrdinské oběti Jana Palacha bylo natočeno už několik filmů. Během let se ale změnila společnost a Palachův čin nabývá nového významu. V letošním roce dokončila režisérka Olga Sommerová dokumentární film, který přináší nejen další a nový pohled na něho, ale přináší i novou výzvu dnešní generaci.

Setkání u pamětního mista - pozvánka na film zdroj: muz

Promítání dokumentu s názvem Věřím, že více světla potřeba nebude, proběhne od osmnácti hodin v kulturním domě.

Na projekci pak od devatenácti hodin naváže beseda s autorkou dokumentu Olgou Sommerovou, kterou bude moderovat redaktorka Českého rozhlasu Olomouc Dita Vojnarová. „Dokument Olgy Sommerové působivě zachycuje okupaci v roce 1968 a zejména okolnosti, které vedly k sebeobětování Jana Palacha, Jana Zajíce a řady dalších „živých pochodní”. Přitom zdůrazňuje osobní a lidskou rovinu těchto událostí. Projekce filmu na velkém plátně a následná beseda s naší přední dokumentaristkou bude jistě pro všechny zúčastněné silným zážitkem,“ pozval do kulturního domu Zdeněk David.

Autor: red., L. Mahdalová, zdroj foto: muz

Fotogalerie

Zábřeh                  zdroj foto: FB muz - F. John

Další články z rubriky

Kraj propojí školy a firmy

Kraj propojí školy a firmy

Uspěl na národní úrovni

Exkluzivní Fotogalerie

ŠumpeRUN 2020 III

ŠumpeRUN 2020 III

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

ŠumpeRUN 2020 II.

ŠumpeRUN 2020 II.

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

ŠumpeRUN 2020 I.

ŠumpeRUN 2020 I.

Fotek: 63
Přidáno: 16.09.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.