Olej ze smažení do kanalizace nepatří!
17. prosince 2019 - 14:57
Od nového roku jsou nádoby na sběr tuků pro obce povinné
ilustrační snímek zdroj foto: archiv
Jedním z největších nepřátel kanalizačních systémů je tuk. Samotní provozovatelé kanalizací však nemají možnost, jak jeho množství v kanalizaci snížit. Za výskyt tuku v kanalizaci mohou nedisciplinovaní občané, kteří vylévají například použitý olej na fritování do záchodové mísy. Stačí ho jen trocha, ale pokud to samé udělá i stovka dalších občanů, kanalizace je ucpaná raz dva.
Problém, kam s použitým olejem, by však měl od 1. ledna nového roku skončit. Obce budou mít nově povinnost zajistit po celý kalendářní rok místa pro shromažďování jedlých olejů a tuků, a to na základě vyhlášky č. 210/2018 Sb. „Největší nápor zaznamenáváme v kanalizaci každý rok na Vánoce. A to i přesto, že občany upozorňujeme na to, aby nejen po vánočním smažení kapra, nelili olej do odpadů. Bohužel praxe je taková, že stále velké množství oleje v kanalizaci končí,“ říká Jan Havlíček obchodně správní ředitel Šumperské provozní vodohospodářské společnosti.
Kanalizační síť nemá problém jen s tuky. „Je spousty dalších věcí, které do ní nepatří. Jedná se mj. o biologický odpad, jako jsou např. zbytky jídel a odpad z kuchyňských drtičů. Mnoho lidí se neuvědomuje, že jídlo, které skončí v kanalizaci, je potravou pro hlodavce, kteří v kanalizaci žijí. A nejde jen o biologický odpad. Kromě již zmíněných tuků do kanalizace také nepatří veškeré hygienické potřeby (například netkané textilie, dámské vložky či vlhčené ubrousky), chemikálie a další nebezpečné věci či jiné předměty,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Ondřej Coufal.
V loňském roce ŠPVS musela z důvodů porušení kanalizačního řádu zasahovat u více než tří desítek havárií. Další případy nesprávného chování občanů pak řešila přímo v čistírně odpadních vod. „Nejde jen o ucpané potrubí tukem. Díky biologickému odpadu v kanalizaci musíme každý rok na jaře a na podzim provést plošné deratizace, kterými se snažíme držet populaci hlodavců v kanalizaci na únosné hranici. Problémy s nedisciplinovanými občany řeší také naše čistírny odpadních vod. V lepším případě v nich řešíme mechanické znečištění, v tom horším znečištění chemické,“ říká Jan Havlíček.
Kam tedy patří jednotlivé druhy odpadů? „U zbytků potravin a hygienických potřeb bychom měli volit nádoby na tuhý domovní odpad, tedy nejčastěji popelnice. Tuky bychom měli po jejich vychlazení slít do PET láhví a odevzdat je do sběrného dvora nebo do kontejnerů k tomu určených. Při likvidaci barev, mořidel, ředitel či kyselin je jediným řádným způsobem, jak se těchto látek zbavit, zavést je do sběrného dvora. Při likvidaci léků je nejvhodnější navštívit lékárnu, kde můžete léky odevzdat buďto do nádob k tomu určených nebo je vrátíte personálu,“ doporučuje Ondřej Coufal.
Autor: red., O. Coufal
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.