Sobota 01. října 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kapitoly z přírody a historie Šumperka

30.09.2022 - Kapitoly z přírody a historie Šumperka - V knihovně...

Počasí

01.10.2022 - Sobota

Teplota: 15 / 8 - obcasny-Déšť

02.10.2022 - Neděle

Teplota: 15 / 11 - Přeháňky-Déšť

Olomoucká Noc vědců pobaví

17. září 2022 - 12:44

Zpět na seznam článků

Poučí a prověří všechny smysly

Olomoucká Noc vědců pobaví

ilustrační snímek zdroj foto: upol

Nejen o čichu, hmatu, chuti, sluchu a zraku, ale třeba i o smyslu pro spravedlnost bude letošní Noc vědců, která ovládne Olomouc v pátek 30. září. Od odpoledne až do pozdních večerních hodin budou moci zájemci zavítat za zábavou i poučením na pracoviště Univerzity Palackého v Olomouci (UP) nebo Fakultní nemocnice Olomouc, kde na ně čeká na sto bodů interaktivního programu.

Přednášky, výstavy, nejrůznější pokusy, tvůrčí dílny, komentované prohlídky, filmové projekce, ale i ochutnávky, na to vše se mohou návštěvníci letošní olomoucké Noci vědců těšit. „Program je opravdu pestrý, nahlíží na téma Všemi smysly z různých úhlů pohledu a své si v něm najdou jak děti, tak i dospělí. Na jednotlivých aktivitách se podílejí všechny fakulty Univerzity Palackého, také interaktivní muzeum vědy Přírodovědecké fakulty UP Pevnost poznání, Knihovna UP nebo Český institut výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN v univerzitním areálu v Olomouci-Holici. Některé své prostory, které bývají běžně veřejnosti nepřístupné, a jejich vybavení představí návštěvníkům také Fakultní nemocnice Olomouc,“ uvedl koordinátor akce Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP.

„Kromě populárně-naučných aktivit přitom na návštěvníky čeká i doprovodný program. Například před Pevností poznání proběhne UV workshop v režii olomoucké výtvarné skupiny Chaos company, bude tu také občerstvení a hudební doprovod. Před Fakultou tělesné kultury UP v Neředíně zase bude k vidění velký nafukovací model Země. Stejně jako v předchozích letech budeme pro návštěvníky na jednotlivých stanovištích mít i drobné dárky ve vizuálu akce, müsli tyčinky, omalovánky nebo třeba opakovatelně využitelné sáčky na ovoce či pečivo,“ dodal.

Nahlédnout pod ruce vědcům, dozvědět se i zažít leccos zajímavého, nejen co se týče pětice základních lidských smyslů, budou moci zájemci během Noci vědců na řadě míst v Olomouci. Pro usnadnění přesunu mezi nimi organizátoři připravili speciální autobusovou linku, která bude z centra ke vzdálenějším otevřeným pracovištím v Holici, Neředíně či na Nové Ulici po celý večer zajíždět.

Noc vědců v Olomouci propukne v pátek 30. září v šestnáct hodin, kde se konají první prohlídky pracovišť fakultní nemocnice, a potrvá až do půlnoci.

Kdo by se ale nemohl dočkat, může se už v pondělí 26. září od devatenácti hodin zúčastnit speciálního celostátního hospodského kvízu. „Ve spolupráci s pořadateli oblíbených Hospodských kvízů jsme ho připravili jako takovou vějičku na páteční program, téma bude totožné – Všemi smysly. Zájemci se do kvízu mohou zapojit zdarma, na vítěze čekají zajímavé ceny od univerzit v daných městech,“ přiblížil Ondřej Martínek.

Noc vědců je popularizační akce, jejímž cílem je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů, a především že vědci jsou obyčejní lidé, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás. Vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise a brzy získala velkou oblibu i v České republice. V současnosti se do ní u nás zapojují dvě desítky univerzit a více než čtyřicet vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších organizací na více než sto místech po celé zemi. Olomoucká Noc vědců pravidelně zaujme až šest tisíc návštěvníků.

Autor: red., E. Havrlant

Fotogalerie

ilustrační snímek      zdroj foto: upol

Další články z rubriky

Podvodník ošálil i ostřílenou účetní

Podvodník ošálil i ostřílenou účetní

Firma přišla o víc jak čtvrt milionu korun

Regionální potraviny a výrobky získaly prestižní označení

Regionální potraviny a výrobky získaly prestižní označení

Krajská soutěž potraviny Olomouckého kraje

Exkluzivní Fotogalerie

Festival Čokoládové Losiny II.

Festival Čokoládové Losiny II.

Fotek: 66
Přidáno: 29.09.2022

Festival Čokoládové Losiny I.

Festival Čokoládové Losiny I.

Fotek: 86
Přidáno: 29.09.2022

Festival medu v Šumperku 2022

Festival medu v Šumperku 2022

Fotek: 60
Přidáno: 20.09.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.