Olomoucký kraj navštívila vláda
21. června 2018 - 09:20
Jednotliví ministři měli v kraji vlastní program
Olomoucký kraj navštívila vláda zdroj foto: OLK
Na výjezdní zasedání přijela ve středu 20. června do Olomouckého kraje vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem. Ministři se dopoledne setkali s krajskými radními a se starosty sto třiceti měst a vesnic.
Společně řešili nejpalčivější problémy, které kraj trápí. „Chceme, aby se na rozvoji regionu podílel také stát a jeho ministerstva. Před časem jsme rozeslali dotazníky, ve kterých se mohli starostové vyjádřit k tomu, co je nejvíce trápí a na jaké projekty jim chybí peníze. Jejich požadavkům jsme pak přizpůsobili krajské dotace a teď jsme je navíc předali také vládě," řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.
Obce ve zmiňovaném průzkumu požadovaly šestatřicet miliard korun na desítky různých projektů. Vůbec nejčastěji upozorňovaly na špatný stav infrastruktury a chybějící rychlostní silnice.
Odpoledne premiér navštívil letiště v Bochoři u Přerova, kde má vzniknout strategická průmyslová zóna a zamířil také do Muzea umění v Olomouci, které plánuje stavbu Středoevropského fóra. Ve fakultní nemocnici pak diskutoval o investici do oprav jednoho z nejstarších pavilónů.
Hlavním cílem setkání s vedením nemocnice v čele s ředitelem Romanem Havlíkem přitom byla podpora rekonstrukce budovy Františka Josefa, která čeká na uskutečnění již deset let. Jak předseda vlády, tak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyjádřili projektu podporu. „Dostavbu a rekonstrukci nejstaršího objektu v areálu vnímáme jako klíčovou investici z hlediska dalšího rozvoje a funkčnosti naší nemocnice. Projekt nám umožní soustředit pod jednu střechu chirurgické obory. Počítáme s tím, že v opravené budově propojené s chirurgickým monoblokem najdou společné sídlo traumatologie, porodnice s gynekologií a novorozeneckým oddělením, ortopedie, neurochirurgie a neurologie,“ uvedl ředitel FN Olomouc profesor Roman Havlík.
Projekt je připravený již od roku 2008. Nemocnice proto postupně stěhuje jednotlivá pracoviště z nevyhovujících prostor jinam. Nyní v objektu sídlí jen oddělení geriatrie, které se navíc v září přestěhuje do nových prostor v dokončované novostavbě II. interní kliniky – gastroenterologie a geriatrie. „Rekonstrukce Františka Josefa figuruje i mezi strategickými investicemi české vlády,“ připomněl ředitel největšího zdravotnického zařízení v Olomouckém kraji. „Je samozřejmě důležité dobře zaplatit personál, ale musíme také nemocnice rozvíjet. A rekonstrukce Franze Josefa je příkladem takového rozvojového projektu. Budu jej samozřejmě podporovat,“ ubezpečil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Po krátké prohlídce budovy z roku 1896 zamířila delegace do kaple na neurologické klinice, kde se zaměstnanci nemocnice diskutovali o aktuálních problémech ve zdravotnictví.
Premiér Babiš v úvodu ocenil pozitivní přístup vedení FN Olomouc. „Pan ředitel je stále plný energie, nápadů a plánů a jako jeden z mála si na nic nestěžuje,“ podotkl s úsměvem předseda vlády. Během následující besedy došlo na několik témat, mj. projekt DRG Restart, příplatky za směnnost až po odměňování sanitářů a ošetřovatelů. „Příplatek za směnu se pro sestry od nového roku zvýší o pět tisíc korun, pro sanitáře a ošetřovatele pak o dva tisíce korun,“ přislíbil Vojtěch.
Jednotliví ministři měli v Olomouckém kraji vlastní program, který souvisel s jejich resortním zaměřením. Například Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje navštívil vnitra Lubomír Metnar. Společně s tajemnicí bezpečnostní rady Olomouckého kraje Alenou Hložkovou navštívili stanici profesionálních hasičů v Prostějově a v Olomouci.
Náměstek ředitele HZS Olomouckého kraje prezentoval ministrovi projekt Interaktivního vzdělávacího centra bezpečí v Olomouci, které by mělo zajistit komplexní informovanost, vzdělání, prevenci a přípravu obyvatel a jeho specifických cílových skupin, zejména dětí, mládeže, jejich pedagogů a rodičů, seniorů, zdravotně postižených v oblasti běžných rizik a mimořádných událostí. „V Interaktivním vzdělávacím centru bezpečí by se měly prezentovat všechny složky integrovaného záchranného systému (hasiči, policie a zdravotnická záchranná služba), počítá se i s možností dalšího rozvoje interaktivního vzdělávání např. v oblasti ekologie, hospodárného využívání energie, veřejné dopravy apod,“ upřesnila mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.
Autor: red., E. Knajblová, V. Jeřábková, V. Hacsiková, zdroj foto: OLK, FN OL, HZS OLK
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.