Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 20. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Držitelé krajských cen v oblasti kultury

19.04.2024 - Držitelé krajských cen v oblasti kultury - Opera,...

Počasí

20.04.2024 - Sobota

Teplota: 9 / 3 - obcasny-Déšť

21.04.2024 - Neděle

Teplota: 6 / 1 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Olomoucký kraj plošně otestuje téměř sedm tisíc obyvatel na přítomnost Covid-19

21. dubna 2020 - 15:35

Zpět na seznam článků

Výsledky testování budou zpracovány a zveřejněny zcela anonymně bez možnosti identifikace zapojených osob

Olomoucký kraj plošně otestuje téměř sedm tisíc obyvatel na přítomnost Covid-19

ilustrační foto: zdroj:upol

Už od pátku 24. dubna mohou obyvatelé Olomouckého kraje pomoci v boji s onemocněním Covid-19.

V Olomouci, Litovli a Uničově totiž startuje studie, jejíž účastníci na základě testování získají nejen informace o tom, zda s virem přišli do kontaktu, ale současně poskytnou odborníkům údaje klíčové pro výzkum choroby i pro případné rozvolnění přijatých protiepidemických opatření. K účasti vedle zdravotníků a vědců vyzývá i vedení Olomouckého kraje, který pomáhá studii a testování v kraji organizovat. Testování zajišťuje Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc.

Celkem bude testováno zhruba sedm tisíc osob, které nepociťují akutní příznaky respiračního onemocnění. „Co je cílem testování? Odpovědět na základní otázku, kolik z nás si nemoc již prodělalo. Člověk, který test podstoupí, si nejen ověří, že je zdravý a neohrožuje své blízké, ale poskytne důležité údaje pro zdravotníky, vědce i vládu. Lidé, kteří již nemoc prodělali a mají vyvinuté protilátky, mohou v případě souhlasu dokonce darováním krevní plazmy zachránit životy svých spoluobčanů s těžkou formou nemoci Covid-19,“ objasnil cíl studie ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) Marián Hajdúch, který je i národním koordinátorem testování na Covid-19 a jeden z pěti vedoucích představitelů studie na národní úrovni. Do studie bude zapojen také Ústav lékařské mikrobiologie pod vedením přednosty Milana Koláře, kde se budou podrobněji zkoumat protilátky proti viru.

V Olomouckém kraji se na průběhu testování kromě hejtmanství, ÚMTM, FNOL a Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého podílí také Armáda České republiky, Krajská hygienická stanice, vedení dotčených měst a hypermarket Globus Olomouc.

Pro zájemce, kteří v nejbližších dnech obdrží instrukce k zapojení do studie na stránkách webu KrajPomaha, budou připraveny čtyři stany pro odběr krve na testování protilátek na Covid-19.

Dva stany vybuduje Armáda ČR před olomouckým hypermarketem Globus. Další stany budou v Litovli před supermarketem Billa a v Uničově na náměstí Osvobození. Ty jsou určeny především pro obyvatele tamní oblasti, která se v březnu ocitla ve dvoutýdenní karanténě. „Chceme obyvatelům z uzavřené oblasti vyjít vstříc s testováním na místě, aby nemuseli dojíždět do Olomouce. Myslím, že to je to nejmenší, co pro ně můžeme po dvoutýdenní izolaci, kterou museli podstoupit, udělat,“ řekl ředitel FNOL Roman Havlík. Testování bude probíhat zdarma a za přísných hygienických podmínek, výsledky se účastníci studie dozví přímo na místě do patnácti minut.

Zatímco v Olomouci se počítá s testováním asi čtyř tisíc obyvatel ve věku od 18 do 89 let, v Uničově, Litovli a okolí se bude testovat kolem dvou a půl tisíce lidí. „Vážím si všech lidí, kteří se dobrovolně rozhodnou podpořit plošné testování. Tímto krokem umožníme epidemiologům získat velmi potřebná data pro další postupy a způsoby léčby koronaviru. Navíc testované osoby zjistí, zda už bezpříznakově prodělaly onemocnění Covid-19 a zda mají protilátky. Osobně půjdu příkladem a nechám se otestovat také," uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

„K testování se mohou dostavit lidé, kteří nepociťují akutní příznaky nemoci, mezi něž patří zvýšená teplota, suchý kašel nebo rýma. Zdravotníci jim na místě odeberou krev a následně zjistí přítomnost protilátek proti koronaviru. Pokud bude test pozitivní, podstoupí následně ještě výtěr z nosohltanu, který vyloučí případnou aktivní infekci, byť je velmi nepravděpodobná,“ popsal testování Marián Hajdúch z ÚMTM. Lidé se musí před testováním prokázat průkazem totožnosti či průkazkou zdravotní pojišťovny.

Autor: red., G. Sýkorová Dvorníková

Fotogalerie

ilustrační foto: zdroj:upol

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.