Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 28. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vloni inspektoři zjistili jediný nevyhovující burčák

28.01.2022 - Vloni inspektoři zjistili jediný nevyhovující burčák -...

Počasí

28.01.2022 - Pátek

Teplota: 2 / 0 - prehanky-Sníh

29.01.2022 - Sobota

Teplota: 4 / -1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Olomoučtí policisté realizovali v průběhu uplynulých čtrnácti dnů celkem čtyři vykázání

31. května 2019 - 07:47

Zpět na seznam článků

Vykázání je faktický procesní úkon

Olomoučtí policisté realizovali v průběhu uplynulých čtrnácti dnů celkem čtyři vykázání

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Provádí ho Policie ČR, pokud je dáno reálné nebezpečí, že se určitá osoba dopustí vůči jiné osobě, se kterou žije ve společném obydlí, závažného útoku proti životu, zdraví, svobodě nebo proti lidské důstojnosti.

Policista je oprávněn nebezpečnou osobu vykázat i v její nepřítomnosti. Vykázání se jinak oznámí vykázané i ohrožené osobě ústně během realizace a zároveň se vyhotoví písemné potvrzení o vykázání, jehož součástí je především vymezení prostoru, na který se vykázaní vztahuje, identifikace ohrožené a vykázané osoby a poučení o jejich právech a povinnostech. Toto potvrzení se zasílá příslušnému intervenčnímu centru a soudu, který je příslušný k rozhodnutí o návrhu na vydání předběžného opatření. Pokud ve společném obydlí žije nezletilá osoba, zasílá se kopie navíc i příslušnému orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

Nesouhlasí-li vykázaný s vykázáním, může proti němu na místě, případně do tří dnů od doručení potvrzení o vykázání, podat námitky, které policista předá bez zbytečného odkladu krajskému ředitelství Policie ČR. Shledá-li příslušné krajské ředitelství, že podmínky pro vykázání nebyly splněny, vykázání ukončí a o této skutečnosti bez zbytečného odkladu ohroženou i vykázanou osobu vyrozumí.

Vykázaný je povinen: neprodleně opustit prostor vymezený policistou v potvrzení o vykázání; zdržet se vstupu do tohoto prostoru; zdržet se styku nebo navazování kontaktu s ohroženou osobou; vydat policistovi všechny klíče od společného obydlí

Vykázaný má právo vzít si před opuštěním společného bydlí věci sloužící jeho osobní potřebě, osobní cennosti a doklady, dále si v průběhu vykázání může ze společného obydlí vzít věci nezbytné pro podnikání nebo pro výkon povolání, ale to pouze jednou a v přítomnosti policisty.

Policista je navíc povinen mu poskytnout informace o možnostech dalšího ubytování a v souvislosti s tím i nezbytnou součinnost. Policista dále poučuje ohroženou osobu o možnosti podat návrh na vydání předběžného opatření, o možnostech využít psychologických, sociálních nebo jiných služeb v oblasti pomoci obětem domácího násilí a o případných následcích vyplývajících z uvedení vědomě nepravdivých údajů.

Do tří dnů od vykázání provede policie i bez návrhu kontrolu, zda vykázaný dodržuje všechny povinnosti vyplývající z vykázání. Vykázání pak trvá po dobu deseti dnů, nelze je jakkoli zkrátit, a to ani se souhlasem ohrožené osoby. Podáním návrhu na vydání předběžného opatření v průběhu vykázání se navíc doba tohoto vykázání prodlužuje až do dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu o tomto návrhu.

Zdroj:Wikipedie

Prvním vykázaným je osmatřicetiletý muž, který v pátek 11. května v nočních hodinách nejprve vulgárně slovně a poté i fyzicky napadl svoji třicetiletou manželku. „Při prověřování celé události policisté zjistili, že muž se takového jednání vůči své ženě nedopustil poprvé,“ uvedla tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Irena Urbánková.

Již v minulosti jí opakovaně fyzicky napadl. „Vulgárně jí nadávat, ponižovat ji, chovat se k ní majetnicky a to vše i před jejich nezletilými dětmi. V minulosti však jen jeden z incidentů oznámila na policii. Nikdy však nevyhledala lékařské ošetření. Na základě posouzení a důkladného prověření všech podkladů a skutečností policisté využili svého zákonného oprávnění a muže na dobu deseti dnů vykázali ze společného obydlí, jakož i z jeho bezprostředního okolí do vzdálenosti sto metrů od rodinného domu,“ informovala mluvčí.

Druhým vykázaným je jednatřicetiletý muž, který v úterý 21. května v nočních hodinách, vulgárními výrazy a také fyzicky, napadl svoji sedmatřicetiletou družku. „Došlo i k roztržce s otcem poškozené ženy, který se ho snažil uklidnit,“ Irena Urbánková.

Přivolaní policisté u agresivního muže provedli orientační dechovou zkoušku a naměřili mu přes 3 promile alkoholu v dechu. Následně byl umístěn na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. „Při prověřování celé události policisté zjistili, že se muž takového jednání nedopustil poprvé. Již v minulosti družku vulgárně urážel a fyzicky napadal. Při tom jí nebylo způsobeno zranění, které by vyžadovalo lékařské ošetření. I v tomto případě policisté využili svého zákonného oprávnění a muže na dobu deset dnů vykázali ze společného obydlí, jakož i z jeho bezprostředního okolí do vzdálenosti sto metrů od rodinného domu,“ informovala policejní mluvčí.

Třetím je čtyřiasedmdesátiletý muž, který v sobotu 25. května v dopoledních hodinách, vulgárně nadávat své sedmdesáti sedmileté manželce a pětačtyřicetileté dceři, žijící s nimi ve společném obydlí, a vyhrožovat jim zastřelením. „Při prověřování celé události policisté zjistili, že se muž vůči své ženě takového jednání nedopustil poprvé. Již v minulosti jí vulgárně nadával, fyzicky ji napadl a vyhrožovat jí zastřelením, přičemž se jeho jednání se stupňuje,“ sdělila Irena Urbánková.

Pouze v jednom případě žena učinila oznámení na policii. Vzhledem k tomu, že muž byl majitelem legálně držené zbraně, policisté ho ještě téhož dne vyzvali k jejímu vydání, což učinil. „Na základě zjištěných skutečností, posouzení a prověření všech podkladů a skutečností, policisté muže na dobu deseti dnů vykázali ze společného obydlí, jakož i z jeho bezprostředního okolí do vzdálenosti sto metrů od rodinného domu,“ informovala policejní mluvčí.

Poslední vykázání proběhlo v pondělí 27. května. Vykázaným je šestatřicetiletý muž, který měl v neděli 26. května, fyzicky napadl dvaatřicetiletou družku, vyhrožovat jí, že jí ublíží a vyhazovat ji z bytu.

Žena z obavy o život a zdraví z bytu odešla. Následně vše oznámila na policii. „Provedeným šetřením policisté zjistili, že se muž takového jednání vůči své družce dopustit již v minulosti několikrát, ničit jí věci, a to i v přítomnosti jejich nezletilého dítěte. Žena však nikdy oznámení o obdobném jednání na policii neučinila. Policisté na základě důkladného prověření všech skutečností a podkladů využili svého zákonného oprávnění a muže na dobu deseti dnů vykázali ze společně obývaného bytu, jakož i z jeho bezprostředního okolí do vzdálenosti dvě stě metrů,“ informovala mluvčí.

Policisté územního odboru Olomouc realizovali od ledna letošního roku celkem třináct vykázání. „Pouze v jednom případě byla ze strany vykázané osoby podána námitka. Ve všech případech byli vykázanými muži,“ upřesnila mluvčí Irena Urbánková.

Autor: red., pis

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.