Čtvrtek 17. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové střední školy na Jesenicku

17.10.2019 - Nové střední školy na Jesenicku - Hejtmanství...

Počasí

17.10.2019 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 8 - PoloJasno

18.10.2019 - Pátek

Teplota: 17 / 11 - Zataženo

Olomoučtí záchranáři absolvovali výcvik v Tatrách

02. července 2019 - 11:05

Zpět na seznam článků

Jeho součástí byl i nácvik týmové práce

Olomoučtí záchranáři absolvovali výcvik v Tatrách

Olomoučtí záchranáři absolvovali výcvik v Tatrách zdroj foto: OLK

Záchranáři, lékaři a piloti Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje absolvovali v uplynulých týdnech výcvik ve slovenských Tatrách. Jeho součástí byl nácvik týmové koordinace při zásazích záchranářským vrtulníkem, lavinový kurz i školení na práci s palubním navijákem. Výcvik organizovala společnost AIR – TRANSPORT EUROPE (ATE), která od roku 2017 provozuje leteckou záchrannou službu (LZS) v Olomouckém kraji.

Přímo pod Gerlachovským štítem, nejvyšším vrcholem Slovenska, strávili záchranáři, lékaři a piloti olomoucké letecké záchranky několik dní výcviku. Jeho první část probíhala ve Slezském domě, kde účastníci výcviku absolvovali crew resource management trénink. Tento typ tréninku je zaměřen na rozhodování, komunikaci a týmovou koordinaci posádky. „Schopnosti okamžité reakce, rychlého a správného rozhodování a efektivní komunikace jsou důležitými faktory pro úspěšnost zásahů letecké záchranné služby. Výcvik crew resource management absolvovali společně se záchranáři i lékaři a piloti, a to v tříčlenných týmech, které tvoří standardní složení posádky vrtulníků LZS,“ uvedla Zuzana Hopjaková, tisková mluvčí ATE. V horském prostředí Tater pak záchranáře čekal také lavinový kurz.

Následně se účastníci výcviku přesunuli do Popradu, kde absolvovali nácvik použití lanové techniky. Tu záchranáři využívají při leteckých zásazích v těžko přístupném terénu, kam se nedostanou pozemní složky zdravotnické záchranné služby. Vrtulníky z popradského centra letecké záchranky, kterou stejně jako v Olomouci zajišťuje společnost ATE, vzlétají k takovým záchranným akcím nejčastěji ze všech středisek na Slovensku. V minulém roce to bylo celkem devadesát krát, což je více než ve všech deseti centrech LZS v České republice za stejné období dohromady. Olomoučtí záchranáři tak měli při nácviku příležitost získat cenné a praktické zkušenosti s lanovou technikou přímo od svých zkušených slovenských kolegů.

Součástí nácviku použití lanové techniky bylo i školení na práci s palubním navijákem, kterým bude středisko LZS v Olomouci vybaveno v následujících měsících. „Posádka záchranného vrtulníku v Olomouci dostane materiál a nově i jeřáb, díky kterému bude moct zachraňovat postižené osoby i z těžce přístupných oblastí. Výrazně se tak zkrátí čas dosažení kvalifikované pomoci postiženým i čas transportu už zajištěného pacienta do cílového zdravotnického zařízení, kterým nemusí být nejbližší nemocnice,“ popisuje Aleš Koranda, vrchní sestra LZS Olomouckého kraje.

V loňském roce vzlétla letecká záchranka Olomouckého kraje k celkem šest set devatenácti zásahům. To je druhé nejvyšší číslo v počtu denních zásahů v České republice.

Autor: red, olk, zdroj foto: OLK

Fotogalerie

Olomoučtí záchranáři absolvovali výcvik v Tatrách   zdroj foto: OLK

Další články z rubriky

Den zdraví v Šumperku

Den zdraví v Šumperku

Festival se zaměří na minimalismus

Litovelským hasičům posvítí na zásahy v noci osvětlovací balón

Litovelským hasičům posvítí na zásahy v noci osvětlovací balón

Samospráva přispívá na vybavení hasičů pravidelně každý rok

Energetický nápoj téměř bez deklarovaných vitamínů

Energetický nápoj téměř bez deklarovaných vitamínů

Zajistila na trhu potravinářská inspekce

Exkluzivní Fotogalerie

Skřítkova cesta I.

Skřítkova cesta I.

Fotek: 46
Přidáno: 16.10.2019

Skřítkova cesta II.

Skřítkova cesta II.

Fotek: 77
Přidáno: 16.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.