Úterý 30. listopadu 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilá řidička po havárii usnula za volantem

30.11.2021 - Opilá řidička po havárii usnula za volantem - Kolize ve...

Počasí

30.11.2021 - Úterý

Teplota: 2 / 0 - Sníh

01.12.2021 - Středa

Teplota: 4 / 2 - obcasny-Déšť

On-line exkurze do bezemisních elektráren

16. listopadu 2021 - 16:41

Zpět na seznam článků

Temelínu a Dukovan

On-line exkurze do bezemisních elektráren

ilustrační snímek zdroj foto: V. Sobol

Také v letošním školním roce ČEZ umožní zájemcům prohlédnout si nejstřeženější prostory v zemi. Virtuálně v elektrárně se ocitnou jediným kliknutím již od pondělí 15. listopadu.

Díky projektu „Virtuálně v elektrárně“ pro to nemusí udělat ani krok navíc. Po jarním úspěchu totiž pokračuje živé vysílání on-line prohlídek elektráren z interaktivního TV studia, které pro všechny diváky připravilo mix unikátních 3D modelů, animací a videí ze zákulisí, rekvizit z elektráren, fyzikálních pokusů i soutěží o ceny.

Během přímého přenosu z interaktivního televizního studia se pak dozví třeba to, jak vypadá vnitřek chladicí věže jaderné elektrárny, zda solární elektrárna vyrábí elektřinu, i když je pod mrakem, nebo kolik schodů musí údržbář vystoupat k vrcholu větrné elektrárny. „Elektrárnami je na dálku provedou profesionální moderátoři, ostřílení průvodci z našich infocenter a elektrárenští experti na telefonu. Během několika odpoledních termínů jsou na on-line exkurze do světa energie zváni taky zájemce z řad veřejnosti, kteří se mohou podívat až k jadernému reaktoru nebo k vodní turbíně z pohodlí a bezpečí domova,“ přibližuje tiskový mluvčí energetické skupiny Vladislav Sobol.

První virtuální prohlídky energetická společnost spustila zhruba před rokem, kdy byla infocentra kvůli pandemii uzavřená. „V dubnu jsme se přesunuli do virtuálního studia. Tento formát se nám opravdu osvědčil, kromě větší interaktivity přinesl ještě víc možností, jak školám i veřejnosti představit zajímavě i zábavně naše bezemisní elektrárny. Zájem o exkurze a pozitivní ohlasy překonaly veškerá naše očekávání. Celková návštěvnost dosáhla téměř pětačtyřiceti tisíc lidí, s novým školním rokem se nám navíc učitelé začali sami ozývat, zda projekt znovu spustíme. Jsme rádi, že jsme jim mohli vyjít vstříc a každý všední den teď opět budeme moci pomáhat studentům zpestřit výuku technických předmětů,“ vysvětluje vedoucí infocenter Kateřina Bartůšková.

Prohlídku si lze rezervovat na webu virtualnevelektrarne.cz. On-line přenosy z TV studia budou probíhat až do konce ledna, tedy do závěru prvního pololetí školního roku.

Na každý všední den je vypsáno několik termínů exkurzí – dopoledne pro školy, vybraná odpoledne i pro veřejnost. Každá exkurze trvá pětačtyřicet až šedesát minut, připojení probíhá přes platformu MS Teams.

Všechny exkurze jsou zdarma. „Účastníci virtuálních prohlídek se mohou těšit na spoustu novinek. Studiu jsme dali novou tvář, oslovili jsme další experty, kteří se s diváky rádi podělí o spoustu zákulisních historek z elektrárenského života, a připravili jsme i nové rekvizity dovezené přímo z našich provozů. Ty nejbystřejší a nejaktivnější účastníky opět odměníme originálními dárky v soutěžích. Hlavní lákadlo ale zůstává. Návštěvníky vezmeme tam, kam se ani většina pracovníků elektráren běžně nedostane, aniž by u toho museli překonávat dlouhé vzdálenosti a trávit čas na cestě. I taková škola z Ostravy se dostane během jediné sekundy klidně až na Temelín,“ dodává Kateřina Bartůšková.

Autor: red., V. Sobol

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: V. Sobol

Další články z rubriky

Buďte na cestě vidět. Přežijete!

Buďte na cestě vidět. Přežijete!

Dopravně preventivní akce na Zábřežsku

Mezi Sobotínem a Vernířovicemi se jezdí po nové

Mezi Sobotínem a Vernířovicemi se jezdí po nové

Řidiči na severu regionu mají další novou silnici

Exkluzivní Fotogalerie

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

východ slunce Šumperk

východ slunce Šumperk

Fotek: 35
Přidáno: 29.10.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.