Středa 27. ledna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kombinované studium Ochrany a podpory zdraví

26.01.2021 - Kombinované studium Ochrany a podpory zdraví - Nabízí...

Počasí

27.01.2021 - Středa

Teplota: 1 / -3 - Sníh

28.01.2021 - Čtvrtek

Teplota: 0 / -3 - Sníh

On-line spolupráce lékařských týmů dvou nemocnic během operace

14. dubna 2020 - 11:09

Zpět na seznam článků

Vedla v Jesenické nemocnici k záchraně ruky pacientky

On-line spolupráce lékařských týmů dvou nemocnic během operace

Primář chirurgického oddělení Jesenické nemocnice Petr Fischer zdroj foto: R. Miloševská - AGEL

S nečekanými nástrahami v době koronavirové se úspěšně vypořádal tým primáře chirurgického oddělení Jesenické nemocnice Petra Fischera. Pacientce po poranění ruky hrozila amputace, převoz z Jeseníku na specializované pracoviště ve Fakultní nemocnici v Olomouci však nebyl možný kvůli aktuální epidemiologické situaci. Nemocnice v Jeseníku a v Olomouci se proto spojily on-line videohovorem. Na práci chirurgického týmu Jesenické nemocnice dohlížel primář oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice v Olomouci Bohumil. Zálešák.

Žena (ročník 1961) si ruku nešťastně poranila střepem rozbité sklenice a v Jesenické nemocnici, byla hospitalizována s těžkou zánětlivou komplikací. „Konkrétně šlo o řezné poranění pronikající ke šlachám ohybačů prstů na přední straně dolního konce předloktí vpravo,“ popsal přesně poranění primář chirurgického oddělené Jesenické nemocnice Petr Fischer s tím, že z důvodu bezprostředního ohrožení dominantní pravé ruky u starší diabetičky požádal o pomoc specialistu, primáře oddělení plastické a estetické chirurgie FN v Olomouci Bohumila Zálešáka.

Jesenická nemocnice zdroj foto: R. Miloševská - AGEL

Jediný vstup do nemocnice vede v současné době přes kontrolovaný hlavní vstup zdroj foto: R. Miloševská - AGEL

Za normálních okolností by pacientka byla šetrně transportována na specializované pracoviště ve FN v Olomouci, jenže vzhledem k obtížné epidemiologické situaci se oba primáři rozhodli operovat ženu v Jesenické nemocnici. Virtuální spojení mezi podhorským městem a hanáckou metropolí zařídil mobilním telefon s aplikací WhatsApp.

Na operační tým v Jeseníku a na výsledek operace dohlížel ze své olomoucké kanceláře primář Bohumil Zálešák. „Operace proběhla bez komplikací,“ potvrdil primář chirurgického oddělení Jesenické nemocnice. „Následující den byla pacientka přeložena do Městské nemocnice v Ostravě k doléčení za použití hyperbaroxie (léčba kyslíkem pod přetlakem). Nyní již pacientka podstupuje pravidelné ambulantní převazy, je bez potíží a končetina již bez rizika bezprostředního ohrožení,“ doplnil pozitivní zprávy primář Petr Fischer.

V Jesenické nemocnici měl tento způsob dálkové spolupráce svou premiéru a není vyloučené, že k ní přistoupí i v budoucnu. „V případě potřeby rozhodně ano,“ má jasno primář Fischer. „Prokázalo se, že v případě nouze jsou moderní technologie dobrým pomocníkem a předpokládáme, že využití těchto již dostupných informačních prostředků ve prospěch pacientů se stane standardem,“ dodal na závěr.

Autor: red., R. Miloševská, zdroj foto: Agel - R. Miloševská

Fotogalerie

Primář chirurgického oddělení Jesenické nemocnice Petr Fischer    zdroj foto: R. Miloševská - AGEL

Související články

Další články z rubriky

Žena prodávající pleny přišla o třicet tisíc

Žena prodávající pleny přišla o třicet tisíc

Připravil je o ně virtuální podvodník

Vnuk připravuje film o svém dědovi, řezbáři Antonínu Suchanovi

Vnuk připravuje film o svém dědovi, řezbáři Antonínu Suchanovi

Přibližně dvaceminutový snímek připomene osobnost i tvorbu umělce

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.