Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 19. února 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

„Nejsem žádný střelec, o to větší mám radost,“ hokejista Milan Ostřanský

19.02.2019 - „Nejsem žádný střelec, o to větší mám radost,“...

Počasí

Jasno

19.02.2019 - Úterý

Teplota: 8 / 1 - Jasno

Zataženo

20.02.2019 - Středa

Teplota: 8 / 1 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Opakované týrání a brutální vražda dvouletého chlapce

02. září 2011 - 00:00

Zpět na seznam článků

KRIMINALISTICKÉ PŘÍPADY Z DOB MINULÝCH Vážení čtenáři dovolujeme si Vám představit rubriku, která se zaměřuje na kriminální případy od roku 1950 až do dnešních dnů. Věříme, že vybrané případy budou nejen zajímavým čtením, ale i ponaučením, že kritickým situacím se máme snažit předcházet a zabránit tak možným následkům.

Opakované týrání a brutální vražda dvouletého chlapce

Ilustrační foto

/citováno je z dobových materiálů, kdy názvy měst, ulic a slovní obraty jsou autentické roku, kdy se trestný čin stal/

Psal se rok 1959 a opakované týrání dvouletého chlapce vedlo až k jeho brutální vraždě vlastním otcem

J.K. vedl spokojený rodinný život a  spolu s manželkou se starali o tři děti. Tento život mu však připadal velmi nudný a proto si v roce 1954 našel milenku, se kterou  měl v intenzivním vztahu, do roku 1959, další dvě děti. Byl zaměstnán jako truhlář a zřejmě v dlouhých chvílích přemýšlel,  jestli jsou jeho dvě děti s milenkou skutečně jeho.

U malého dvouletého chlapce pojal podezření, že ho milenka podvedla s jiným mužem. V tu dobu se mu v hlavě zrodil hrůzný nápad se malého bezbranného hocha zbavit. Vše chtěl narafičit jako nešťastnou náhodu. Myšlenkou zavraždit chlapce se zabýval již od počátku roku 1958. Šlo mu o to, způsobit dítěti takové zranění, podle něhož by mohlo být usuzováno, že nastalo jiným způsobem než vraždou, např. pádem na zem. Proto dne 1. 2.1958, kdy byl chlapec v bytě sám, ho posadil na gauč a srazil jednou ranou na dřevěné opěradlo gauče, na něž chlapec dopadl hlavou. Zde očekával, že hoch utrpí smrtelný úraz hlavy. Vzhledem k tomu, že se chlapec dal pouze do pláče, ale nezvracel, postavil ho na podlahu a porazil tak, že chlapec upadl na znak a hlavou se udeřil o zem. Po tomto hrůzném činu se dítě stalo malátné, zbledlo a „koulelo" očima, jak sám později vrah při rekonstrukci uvedl. Otec předpokládal, že smrt chlapce nastane každou chvíli, a proto ho odnesl do ložnice a uložil do postele. Po návratu z práce matka zjistila, že se chlapec v posteli pozvracel a okamžitě ho odnesla do nemocnice, kde byl hoch léčen od 1. 2. do 11. 3.1958 na zlomeninu kosti temenní.

Otec zraněného dítěte zjistil, že mu jeho způsob vraždy nevyšel, a proto se  rozhodl pro účinnější způsob, zároveň však pro sebe, jak myslel, nenápadný. Zavzpomínal na své mládí a vzpomněl si, že mu někdo říkal, že pokud dobytče pozře hřebík, zahyne. Tato vzpomínka ho utvrdila v tom, že hocha usmrtí vpichováním jehel do dutiny břišní. První jehlu vlastnímu chlapci vpíchl v lednu 1959, poněvadž však smrt nenastala, vpíchl v červenci 1959 chlapci druhou jehlu a třetí jehlu v polovině září 1959. I tyto drastické vpichy jehel do chlapcova těla však jeho smrt nezpůsobily, proto se otec rozhodl, že usmrcení provede jiným způsobem.

Dne 29. 9.1959, když zůstal s chlapcem doma sám, postavil chlapce na zem, vrazil do něho pravou rukou a srazil ho naznak k zemi, takže se chlapec udeřil hlavou o podlahu. Potom ho odnesl k nočníku a silou ho na něj srazil. Jak ho držel pravou rukou za obličej, narazil mu přitom zezadu hlavou o zeď. Vzápětí na to, ho uchopil oběma rukama za krk a znovu mu přirazil silou hlavu na zeď. Dále si vzal prkénko na rozklepávání masa, a tím zasadil chlapci ránu do hlavy. Aby si svůj výsledek pojistil, zasadil dítěti ještě čtyři rány pěstí do hlavy.

Po tomto činu dítě zbledlo a začalo zvracet, proto je omyl a uložil do postele, kde chlapec na tyto strašné následky zemřel. Následně pak muž oznámil úmrtí dítěte. Po ohledání lékařem byla nařízena soudní pitva, která jednoznačně určila jako příčinu smrti cizí zavinění. Pitvou byly zjištěny i dřívější zranění chlapce, včetně jehel v jeho těle. Pracovníkům policie se podařilo velmi brzy prokázat vinu vlastnímu otci, který pod tíhou důkazů vše přiznal. Čin obviněného byl posouzen jako vražda, spáchána způsobem zvlášť surovým a to proto, že oběť se pachateli pro nepoměr sil nemohla postavit vůbec na odpor a poněvadž šlo o tyranské nakládání s dítětem v takové míře, že každý to musí pokládat za surové a odporné.

J.K. byl po zásluze odsouzen trestem nejvyšším.

_____________________________________________________________________________________________________________

Zmíněný trestný čin patří mezi ty nejhorší, protože se jedná o smrt bezbranného dítěte. Hlavní preventivní chybu vidíme již v prvních počátečních pokusech o vraždu chlapce, kdy hoch byl celkem pětkrát na ošetření v nemocnici, a nikomu nebylo nic podezřelé a nikdo neupozornil sociálního pracovníka nebo policii na podezření, které tu jednoznačně bylo. Rovněž tak matka musela podezřívat svého druha vzhledem k jeho negativnímu chování k vlastnímu synovi. V neposlední řadě je zde i okolí, např. sousedé atd., kteří mohou upozornit na možné týrání dítěte. I v tomto případě zjišťujeme, že čin, který se stal v roce 1959, se stává i v dnešní době. Nebuďme tedy lhostejní ke svému okolí a nenechme týrat žádné děti.

Autor: redakce

Fotogalerie

Ilustrační foto

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.