Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 03. února 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Horská služba vyhlásila v Jeseníkách 3.stupeň lavinového nebezpečí

03.02.2023 - Horská služba vyhlásila v Jeseníkách 3.stupeň...

Počasí

03.02.2023 - Pátek

Teplota: 3 / -1 - Sníh

04.02.2023 - Sobota

Teplota: 3 / -2 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Open handy cyklo marathon míří na PVE Dlouhé Stráně

29. července 2014 - 12:36

Zpět na seznam článků

Vodní elektrárna je jedním ze 24 kontrolních míst

Open handy cyklo marathon míří na PVE Dlouhé Stráně

ilustrační snímek zdroj:F.Jurča

Celkem 2222 kilometrů během 111 hodin mají před sebou účastníci druhého ročníku Opel handy cyklo maratonu, který odstartuje ve středu 30. července na pražském Staroměstském náměstí. Během cesty napříč Českou i Slovenskou republikou projedou smíšené týmy zdravých a handicapovaných cyklistů povinně 24 kontrolními místy.

Mapa závodu ZDE

V „ostrém“ testu prověří cyklisti krátce po startu tunel Blanka a na dno svých sil si sáhnou při výšlapu na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně v Jeseníkách. Závodu se zúčastní 29 týmů, z nichž každý tým je patronem jednoho handicapovaného člověka, kterému závodníci tímto dodají energii a motivaci a ukážou mu, že jim na něm záleží.

Na start závodu se postaví i tým Nadace ČEZ, který je patronem pětadvacetileté Petry Veselé z Nymburka. „Měla krátce po maturitě, když ji cestou na zápis na vysokou školu srazilo na dálnici kolemjedoucí auto. Rozdrcený krční obratel stanovil smutnou diagnózu – nepohyblivé dolní i horní končetiny. Obrovskou oporou jí ale v těžkých chvílích byli rodina a přátelé,“ přibližuje František Jurča. Dnes je to šest let od nehody a Petra úspěšně studuje vysokou školu, baví ji malovat a vede kurz paměti pro seniory. Má vlastní handbike, když jí to okolnosti a počasí dovolí, vyráží každý víkend na rekreační jízdu.

logo závodu

Svůj tým postavila i Skupina ČEZ, která jede pro stejně starého Lukáše Trupla z Českého Krumlova. „Aktivnímu sportovci a studentovi vysoké školy se stala osudnou návštěva restaurace, kam šel na oběd se svou maminkou. V restauraci se opřel na balkóně o zábradlí, a to se prolomilo. Po pádu ze čtyř metrů si zlomil šest obratlů a kvůli úrazu míchy zůstal na vozíčku. Na osud si ale nestěžuje a vyrovnaně říká, že podobné věci se stávají,“ přiblížil Petrův příběh František Jurča. Lukáš s vervou se pustil do rehabilitace a se svým handicapem se zakrátko naučil žít. Rok po úrazu je naprosto soběstačný, právě se přestěhoval do vlastního bytu. Zatímco dříve se věnoval tenisu a hokeji, teď se chystá začít s handbikem.

Trasa závodu vede přes 24 povinných průjezdních míst, které tvoří převážně spinální jednotky a rehabilitační ústavy. Jedním z kontrolních bodů je i unikátní přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách.

Autor: red.,F.Jurča

Fotogalerie

ilustrační snímek                     zdroj:F.Jurča

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.