Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 22. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pětapadesátiletá řidička v Zábřehu nadýchala v sobotu ráno 2,99 promile

22.02.2020 - Pětapadesátiletá řidička v Zábřehu nadýchala v...

Počasí

22.02.2020 - Sobota

Teplota: 7 / 1 - Zataženo

23.02.2020 - Neděle

Teplota: 9 / 7 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

„Opět připravujeme pro občany i návštěvníky Šumperka zajímavé akce,“ říká mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková

16. března 2018 - 12:19

Zpět na seznam článků

Přehled hlavních akcí v letošním roce

„Opět připravujeme pro občany i návštěvníky Šumperka zajímavé akce,“ říká mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková

mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková, starosta města Zdeněk Brož foto: archiv šumpersko.net

Město Šumperk každoročně prostřednictvím oddělení kultury a vnějších vztahů připravuje pro své občany a návštěvníky města řadu kulturních, společenských a vzpomínkových akcí. Letošní rok nebude v tomto ohledu výjimkou.

V prostorách Divadla se v sobotu 14. dubna uskuteční slavnostní večer s předáváním Cen města Šumperka za rok 2017. Během tohoto večera bude slavnostně předáno ocenění řadě šumperských osobností v různých oblastech lidské činnosti zahrnujících sport, kulturu, vzdělávání, architekturu, podnikání a další. „Vstupenky pro veřejnost v ceně sto korun budou v prodeji na pokladně divadla od 26. března,“ upřesňuje organizátor večera Bohuslav Vondruška.

slavnostní večer Ceny města Šumperka foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

slavnostní večer Ceny města Šumperka foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Pietní vzpomínková akce při příležitosti 73. výročí konce druhé světové války proběhne na začátku května u památníku obětí druhé světové války u tzv. bratrušovské střelnice. Zde došlo k jedné z nejtragičtějších událostí druhé světové války na Šumpersku, kdy zde bylo těsně před koncem války popraveno šestnáct členů místního odboje.

Páteční večer 11. května jistě potěší všechny milovníky vín – partnerské město Mikulov se představí v Divadle Šumperk s degustační přehlídkou s více než sto padesáti vzorky vína z mikulovské vinařské podoblasti. „O hudební doprovod se postará cimbálová muzika, nebude chybět i další doprovodný program,“ říká tisková mluvčí Olga Hajduková.

Mikulov baví Šumperk foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Mikulov baví Šumperk foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Mikulov baví Šumperk foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Letošní Slavnosti města Šumperka proběhnou od čtvrtka 31. května do soboty 2. června. Nabídnou bohatý program k oslavě významné historické události – tzv. Šumperského sněmu z roku 1490 a Mezinárodního dne dětí. Ve čtvrtek se v Pavlínině dvoře budou odehrávat dvě divadelní představení v podání šumperského divadla.

Slavnosti města foto: archiv šumperko.net - M. Jeřábek

Odpolední představení bude určeno pro děti, zatímco večerní se zaměří na dospělé diváky. Páteční dětské odpoledne a večerní hudební vystoupení proběhnou rovněž v Pavlínině dvoře. „Pro děti budou k dispozici oblíbené atrakce jako skákací hrad, skluzavky, různé soutěže a samozřejmě možnost občerstvení. Večer se na pódiu představí účinkující z mateřských a základních škol, volnočasových zařízení a jiných šumperských spolků a klubů. O příjemný večer se postarají skupiny Happy To Meet a Pangea – The Beatles Revival Band,“ uvádí organizátor Antonín Linet.

Slavnosti města foto: archiv šumperko.net - M. Jeřábek

Sobotní den bude v Sadech 1. máje věnován nejen středověku, ale i připomenutí 100. výročí konce první světové války a založení samostatného československého státu. „Bavit vás bude bohatý historický program, jarmark tradičních řemesel i dovednostní soutěže pro děti o zajímavé ceny,“ dodává Linet. Den vyvrcholí večerním kostýmovaným průvodem, slavnostní ceremonií a velkolepým ohňostrojem.

Slavnosti města foto: archiv šumperko.net - M. Jeřábek

Vstup na tuto akci je zdarma. Více informací se dozvíte na www.slavnosti-mesta.cz

Od prvního červnového dne do konce září bude turistům i místním denně zpřístupněna radniční věž, klášterní kostel Zvěstování Panny Marie i Geschaderův dům, v jehož sklepení je možné si projít expozici věnovanou nechvalně proslulým čarodějnickým procesům. „Zájemci se budou moci vydat za poznáváním památek a historie s průvodcem při jednom ze tří prohlídkových okruhů. Všechny tyto okruhy začínají v informačním centru v budově divadla na Hlavní třídě. Zájemci o rozhledy z radniční věže se nově mohou hlásit u průvodců v informačním centru“, prozrazuje vedoucí informačního centra Martina Buchtová.

Celoročně je možné se na vlastní pěst jen s papírovým průvodcem v ruce vydat „Po stopách malé Vídně“, jak byl Šumperk často lichotivě nazýván.

odbor kultury a vnějších vztahů foto: archiv šumperko.net - M. Jeřábek

„Necestujte za exotikou poznávat cizí kulturu, exotika přijede za vámi do Šumperka!“, vybízí Mezinárodní folklórní festival Šumperk. Již osmadvacátý ročník tohoto festivalu představí taneční a hudební soubory z různých koutů světa, ale i tradiční zástupce domácího folklóru. „Festival nabídne koncerty a představení v Pavlínině dvoře i v parku „u sovy“ ve dnech od středy 15. do pondělí 20 srpna.

MFF foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

MFF foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

MFF foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Chybět nebude soutěž o nejlepší kotlíkový guláš a také „šumperské Rio de Janeiro“ – Roztančená ulice,“ sděluje tisková mluvčí Olga Hajduková. Další informace můžete nalézt na www.festivalsumperk.cz

MFF foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Během Dnů evropského dědictví, které se uskuteční v sobotu 15. a v neděli 16. září, se zdarma otevřou nejvýznamnější památky ve městě, které ne vždy bývají široké veřejnosti běžně přístupné. „Ve většině budou připraveni průvodci, aby návštěvníky seznámili s jejich historií a architektonickým vývojem,“ říká Antonín Linet. Tradičně nebude chybět klášterní kostel, bývalý šumperský zámek, nebo tzv. Geschaderův dům.

V říjnu uplyne rovných sto let od založení samostatného československého státu. K připomenutí tohoto významného výročí připravujeme tradiční koncert Moravské filharmonie Olomouc, vzpomínkové setkání u památníku Tomáše G. Masaryka, výstavu pod širým nebem na „Točáku“ a další doprovodné akce.

Poslední měsíc v roce se již bude celý nést v duchu Vánoc.

rozsvícení vánočního stromu foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

V době adventu proběhne tradiční vánoční setkávání u punče na „Točáku“, Adventní dny splněných přání a zabíjačka u radnice. Můžete se těšit také na adventní koncerty a další doprovodné akce ke zpříjemnění předvánočního času v Šumperku.

Autor: red., mus., zdroj foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Fotogalerie

mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková, starosta města Zdeněk Brož      foto: archiv šumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.