Sobota 19. září 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Horská výzva pojede naplno

18.09.2020 - Horská výzva pojede naplno - Běžci se postaví na start...

Počasí

19.09.2020 - Sobota

Teplota: 19 / 5 - PoloJasno

20.09.2020 - Neděle

Teplota: 21 / 8 - Jasno

Opět se otevře fort Tafelberg

03. září 2020 - 08:55

Zpět na seznam článků

FN Olomouc památku zpřístupní při příležitosti Dnů evropského dědictví

Opět se otevře fort Tafelberg

fort Tafelberg zdroj foto: FNOL

FN Olomouc se opět připojí ke Dnům evropského dědictví, tradiční akci, díky níž se veřejnosti otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor. A to včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě zájemcům zpřístupní formou komentovaných prohlídek fort Tafelberg, a to po oba víkendové dny 12. a 13. září.

fort Tafelberg zdroj foto: FNOL

fort Tafelberg zdroj foto: FNOL

Fort Tafelberg byl vybudován na Tabulovém vrchu v letech 1839 – 1846. Je unikátní technickou a vojenskou památkou evropského významu, která nemá v rámci celého habsburského soustátí obdobu. Po zrušení pevnostního statutu Olomouce (1886) byly prostory fortu využívány armádou jako ubikace důstojníků, kreslírny a v neposlední řadě jako sklady. Ve správě Ministerstva obrany ČR zůstala tato nemovitá kulturní památka do roku 2009.

Její reduit (vnitřní pevnostní objekt) nyní slouží FN Olomouc jako Oddělení centrální spisovny, tedy archiv dokumentů - od chorobopisů a technické dokumentace přes korespondenci, směrnice, ambulantní karty, osobní spisy až po porodní a pitevní knihy. „K otevření fortu využíváme každou podobnou příležitost, ať už jsou to Dny evropského dědictví, Olomoucká muzejní noc nebo například Noc vědců. Vzhledem ke spletitosti areálu a také jeho stavu však prohlídky umožňujeme výhradně s našimi průvodci. Navíc v souvislosti se současnou epidemiologickou situací upozorňujeme, že jsme zdravotnické zařízení a tudíž je vstup možný pouze s rouškou,“ připomíná vedoucí odboru marketingu Veronika Jeřábková.

Oddělení centrální spisovny zdroj foto: FNOL

Vzhledem k velkému zájmu, který zpřístupnění fortu vždy vzbudí, nemocnice nabídku prohlídek v rámci Dnů evropského dědictví nejen rozšířila na dva dny, nýbrž ji oproti minulým rokům posunula na víkend. „To by ale nebylo možné bez nadšení zaměstnanců Oddělení centrální spisovny, kteří jsou ochotni věnovat i svůj volný čas popularizaci objektu, v němž pracují,“ vyzdvihuje Veronika Jeřábková. V sobotu 12. září a neděli 13. září tak zájemci mohou vybírat z osmi termínů po půlhodině od 10 do 13.30 hodin. Rezervace je nutná. Využít lze buď internetové stránky FN Olomouc

fort Tafelberg zdroj foto: FNOL

Organizační informace:

Vstup do objektu je možný výhradně v rámci komentované prohlídky a v doprovodu průvodce. Roušky jsou nutné.

Celková délka prohlídkové trasy činí cca 1000 metrů, z toho asi 250 metrů je dlouhá prohlídka podzemního systému fortu. Celková délka trvání cca 50 minut. Trasa prohlídky není bezbariérová.

V podzemních prostorách se teplota pohybuje kolem 10 až 15 stupňů Celsia, je proto vhodné se podle toho přiměřeně obléci a použít pevnou obuv.

V podzemí není instalováno elektrické osvětlení, prohlídka podzemních prostorů je zabezpečena přenosnými individuálními svítidly a provizorním osvětlením.

Vstup do objektu je bezplatný. Vstup dětí do 10 let je možný pouze v doprovodu dospělých, kteří odpovídají za jejich chování v souladu s podmínkami návštěvního řádu, vzhledem k náročnosti trasy nedoporučujeme vstup dětem mladším 3 let.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FNOL

Fotogalerie

fort Tafelberg              zdroj foto: FNOL

Další články z rubriky

Olomoucký kraj slaví „dvacetiny“

Olomoucký kraj slaví „dvacetiny“

Dny kraje proběhly ve velkém stylu a oslavy ještě nekončí

Exkluzivní Fotogalerie

ŠumpeRUN 2020 III

ŠumpeRUN 2020 III

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

ŠumpeRUN 2020 II.

ŠumpeRUN 2020 II.

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

ŠumpeRUN 2020 I.

ŠumpeRUN 2020 I.

Fotek: 63
Přidáno: 16.09.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.