Orientační běžec Vojtěch Král se prosadil i na závodech světového poháru

31. května 2017 - 12:04

Čtyřnásobný mistr republiky

sprint Brno foto: P. Nykodým a P. Kadeřábek

Nejsilnější disciplínou Vojtěcha Krále, nejlepšího orientačního běžce ČR loňského roku a šestého muže z mistrovství světa, je bezesporu sprint. Když letos 7. května vybíhal na trať Mistrovství ČR ve sprintu byl jednoznačným favoritem. Parky, ulice a zákoutí v centru Brna nabídly zajímavý závod, kterým Král doslova prolétl bez zaváhání a získal tak již čtvrtý titul Mistra ČR.

Dalším vrcholem jarní sezony bylo klání nejlepších orientačních běžců na světovém poháru, který se konal na konci května ve Finsku v okolí Turku. Český reprezentační tým obsadil všechny disciplíny náročného programu a Vojtěch Král potvrdil ve všech disciplínách roli české jedničky a výkonnost vysoké světové úrovně.

sprint Brno park Foto: P. Nykodým a P. Kadeřábek

Ve středu 24. května otevřely světový pohár smíšené štafety, běží dva muži a dvě ženy, ve kterých český tým obsadil 7. místo. Král zde zaběhl druhý nejlepší čas na úseku a vylepšil tak pořadí štafety.

Ve čtvrtek byl na pořadu sprint, jež se běžel  dvoukolově.  Kvalifikace byla pro českého závodníka velmi úspěšná, přinesla mu 4. místo a fanouškům naději na medailové umístění. Ve finále Vojtěch Král potvrdil svoji skvělou formu šestým místem a dosáhl na tzv. velkou bednu, pouze 31 vteřin od vítěze Belgičana Yannicka Michielse.

V sobotu 27. května stála více než stovka závodníků na startu lesní disciplíny, krátké trati. V náročném terénu plném detailů vyžaduje navigace i technika běhu odlišný přístup než ve sprintu, ale i zde šumperský závodník podal skvělý výkon a v konečném pořadí obsadil 13. příčku, ztratil pouze 1:22 min. na vítěze, švédského závodníka Regborna.

sprint Brno stupně Foto: P. Nykodým a P. Kadeřábek

Na start závěrečného závodu na klasické trati, 15 kilometrů v orientačně i fyzicky náročném terénu, nastoupili závodníci podle pořadí dosaženého v předchozích disciplínách. Král vyběhl do lesa jako šestý v pořadí, když rozestupy mezi závodníky byly jen ve vteřinách, za ním startovalo mnoho specialistů na klasiku a kandidátů na vysoká umístění. V průběhu závodu došlo k několika dramatickým momentům a změnám v pořadí, Král doběhl na vynikajícím 13. místě.

Český reprezentant a člen klubu Severka Šumperk Vojtěch Král potvrdil svými výkony příslušnost k užší světové špičce a přispěl k výborným výsledkům a motivaci celého týmu. Českou reprezentaci čekají brzy další významná klání, kde mohou usilovat o přední umístění, a to mistrovství světa v Estonsku na začátku července a světové hry v Polsku na konci téhož měsíce.

Autor: red., Z. Králová

sprint Brno       foto: P. Nykodým a P. Kadeřábek