Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 16. srpna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Ani praktické, ani oblíbené

16.08.2022 - Ani praktické, ani oblíbené - Už šestnáct let lze v...

Počasí

16.08.2022 - Úterý

Teplota: 29 / 16 - SkoroJasno

17.08.2022 - Středa

Teplota: 30 / 15 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Orientační běžec Vojtěch Král závodil v Jižní Americe

22. srpna 2013 - 22:39

Zpět na seznam článků

Šumperští sportovci měli zástupce na World Games v Kolumbii

Orientační běžec Vojtěch Král závodil v Jižní Americe

Orientační běžec Vojtěch Král závodil v Jižní Americe zdroj foto:Z.Králová

Největší setkání sportovců soutěžících v neolympijských sportech se konalo na přelomu července a srpna v kolumbijském Cali. Mezi sporty méně rozšířenými či netradičními se ocitl i orientační běh.

Orientační běžci sice dlouhodobě usilují o účast na olympijských hrách, jsou již v kategorii sportů, které na program mohou být zařazeny, ale doposud se orientační běh nebo lyžařský orientační běh na program olympiády nedostal.  A tak světová špička orientačních běžců přijela prezentovat svůj sport s více jak stoletou evropskou tradicí do Jižní Ameriky.

Mezi nominovanými sportovci za Českou republiku byl i reprezentant Severky Šumperk Vojtěch Král.

J. Procházka, I.Duchová, T. Novotná, V. Král

Na World Games cestoval s odhodláním podat co nejlepší výkony, přestože příprava na letní vrcholné akce neprobíhala optimálně. Těsně před nejdůležitějším závodem, červencovým mistrovstvím světa ve Finsku, ho postihlo zranění a vyřadilo ho z účasti. Poté se pokusil v krátkém čase, alespoň připravit na World Games.

Soutěžní program orientačních běžců v Cali zahrnoval účast ve dvou individuálních disciplínách, ve sprintu a na krátké trati, a závod smíšených štafet, v nichž každou zemi reprezentovali dva muži a dvě ženy.

Sprint se běžel v parku přímo ve městě, trať nebyla technicky náročná, závodníkům ale ztěžovalo běh velké horko.

V. Král

Nejkratší závod měl největší diváckou kulisu, doběhové tribuny byly vyprodány. Závod na krátké trati, tzv. middle, byl postaven v lesoparku u řeky, který sloužil jako rekreační oblast pro obyvatele Cali, jež opět  tvořili diváckou kulisu.  V závodním prostoru byly nejen dobře průběžné plochy, ale také místní porostové specifikum, trnitý bambusový porost. Middle byl již náročnější jak po orientační, tak po běžecké stránce. V obou individuálních závodech si Vojtěch Král nevedl špatně, ale s 20. místem ve sprintu a s 19. místem na krátké trati spokojený nebyl.

Závod smíšených štafet, specialita pouze na World Games, se běžel ve stejném terénu jako middle a dal se očekávat dramatický souboj favorizovaných evropských týmů. Z každé štafety vybíhal první muž, vystřídala ho žena, následoval muž a finišovala žena. Česká štafeta si vedla velmi dobře, Vojtěch Král ze 3. úseku přiběhl na vynikajícím 2. místě a medaile se zdála na dosah. Na posledním úseku však česká závodnice udělala mapovou chybu, pak narazila špatnou kontrolu a diskvalifikace štafetu neminula, i když doběhla na 4. místě.

World Games nezastihly české reprezentanty v optimální formě, naplnili zde z pohledu jejich cílů spíše  tradiční olympijské heslo o účasti. Určitě však přispěli k propagaci orientačního běhu na americkém kontinentu, především v Kolumbii.

A jaké jsou nejzajímavější postřehy Vojtěcha Krále z účasti na hrách v Kolumbii? „Nadšení a fandící Kolumbijci, kteří si hry užívali. Projevovali o všechny účastníky srdečný zájem, žádali nás neodbytně o foto či podpisy. A kolumbijští orientační běžci? Někteří z nich tento sport poznali teprve několik měsíců před světovými hrami v rámci svého vojenského výcviku, ale neohroženě se postavili na start mezi světová esa. Diváci je za to odměnili zapáleným fanděním a obrovskou podporou. Pozitivní atmosféra her se také promítla i do závěrečného ceremoniálu, který se velmi podobal tomu olympijskému, byl velmi uvolněný a přátelský. Celkově mohu říci, že hry byly moc pěkný zážitek, který vybočuje z řady zážitků, které má sportovec na jiných vrcholných sportovních akcích.“

Výsledky,Cali,orientační běh:

Sprint muži:1.Kyburz M.(Švýcarsko)14:30,8 min., 20. Král V.(ČR)15:51,2, 23. Procházka J.(ČR)15:55,7

Sprint ženy:1.Billstam A.(Švédsko)15:57,7 min., 15. Duchová I.(ČR)17:46,7, 20.Novotná T.(ČR) 18:06,5

Krátká trať muži:1.Kyburz M.(Švýcarsko) 34:04,5 min., 19. Král V.(ČR)38:31,3, 32. Procházka J.(ČR)42:35,9

Krátká trať ženy:1.Kauppi M.(Finsko)32:59,1 min., 11. Duchová I.(ČR) 37:01,1, 19. Novotná T.(ČR)39:27,2

 

Autor: red.,Z.Králová, zdroj foto:Z.Králová

Fotogalerie

Orientační běžec Vojtěch Král závodil v Jižní Americe   zdroj foto:Z.Králová

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Výstava mečíků v Rapotíně III.

Výstava mečíků v Rapotíně III.

Fotek: 63
Přidáno: 06.08.2022

Výstava mečíků v Rapotíně II.

Výstava mečíků v Rapotíně II.

Fotek: 54
Přidáno: 06.08.2022

Výstava mečíků v Rapotíně I.

Výstava mečíků v Rapotíně I.

Fotek: 68
Přidáno: 06.08.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.