Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 25. července 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Roztančené kotlíky v Šumperku

24.07.2021 - Roztančené kotlíky v Šumperku - Okoření folklorní...

Počasí

25.07.2021 - Neděle

Teplota: 27 / 19 - Oblačno

26.07.2021 - Pondělí

Teplota: 25 / 19 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Ortopedi v Jesenické nemocnici využívají špičkovou ultrazvukovou diagnostiku

25. června 2020 - 17:40

Zpět na seznam článků

Zkvalitní tak péči o pacienty

Ortopedi v Jesenické nemocnici využívají špičkovou ultrazvukovou diagnostiku

Primář ortopedického oddělení Jesenické nemocnice MUDr. Jaroslav Kotrč zdroj foto: AGEL

Jesenická nemocnice rozšiřuje spektrum péče o pacienty. Primář oddělení jednodenní ortopedie a jeho zástupce úspěšně absolvovali náročný kurz sonografie pohybového systému a jsou tak v této metodě držiteli evropského certifikátu. Díky tomu ortopedická ambulance Jesenické nemocnice vyšetřuje pacienty nově nadstandardní ultrazvukovou diagnostikou kloubů i svalového a šlachového aparátu. Na rozdíl od rentgenového vyšetření je možné pomocí této metody vyšetřovat pohybový systém pacienta i v pohybu. Pod kontrolou ultrazvuku také mohou lékaři aplikovat léčebné obstřiky přesně do postiženého místa.

Primář ortopedického oddělení Jesenické nemocnice Jaroslav Kotrč a jeho zástupce lékař Tomáš Kocourek před nedávnem absolvovali v Brně ultrazvukový kurz pohybového systému pod vedením docenta Luboše Hrazdiry,  přední české kapacity v muskuloskeletální diagnostice. „Hlavní předností ultrazvukové diagnostiky v ortopedii je možnost vyšetření měkkých tkání pohybového systému, a to jak ve statické formě, tak i ve formě dynamické, tedy při pohybu. Díky ultrazvuku můžeme kvalitněji a přesněji rozpoznat výpotek v kloubech, nahromadění tekutiny v místech svalových nebo vazových úponů, ale třeba i otok nebo hematom v měkkých tkáních. Ultrazvuková diagnostika má tedy v ortopedii široké využití,“ vysvětlil primář  Jaroslav Kotrč, čerstvý držitel evropského certifikátu.

V ortopedické ambulanci Jesenické nemocnice se snaží speciální diagnostiku aplikovat u většiny pacientů. Ordinace disponuje potřebným ultrazvukovým přístrojem vybaveným sondami k diagnostice pohybového systému. „Odhaduji, že touto metodou vyšetříme několik set pacientů měsíčně,“ potvrzuje primář Kotrč s tím, že největší výhodou je fakt, že se jedná o zobrazovací metodu nezatěžující pacienta. „Obrovským benefitem je pak možnost provádět některé výkony pod přímou ultrazvukovou kontrolou, například bezpečnou evakuaci výpotků z okolí velkých cév,“ doplňuje lékař Tomáš Kocourek.

Oba lékaři, kteří jsou členy České společnosti pro ultrazvuk v medicíně, budou letos v září absolvovat poslední ze čtyř kurzů zaměřených na podiatrii, tedy specializaci ortopedie zabývající se péčí o nohu. Klientům Jesenické nemocnice to následně přinese další rozšíření portfolia zdravotní péče. „Poté budeme schopni v ortopedické ambulanci vyšetřovat pacienty tzv. podoskopem – přístrojem pro diagnostiku ortopedických vad nohou. Ten umožňuje podrobně hodnotit různě zatížené partie chodidla a podle toho navrhnout optimální individuální léčbu,“ vysvětlil primář Jaroslav Kotrč.

Ten se svým zástupcem organizuje letos již počtvrté v Jesenické nemocnici odborný ortopedický seminář pod záštitou České lékařské komory. Uskuteční se v náhradním podzimním termínu (původně plánovaný termín na jaře zhatila koronavirová pandemie) a jednou z přednášek bude i využití ultrazvuku v ortopedii.  

Autor: red., R. Miloševská

Fotogalerie

Primář ortopedického oddělení Jesenické nemocnice MUDr. Jaroslav Kotrč     zdroj foto: AGEL

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.