Kostka srdce
Rakousko
Kostka srdce
Pondělí 06. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jak jezdí nejen motorkáři přes Červenohorské sedlo

05.07.2020 - Jak jezdí nejen motorkáři přes Červenohorské sedlo -...

Počasí

06.07.2020 - Pondělí

Teplota: 23 / 16 - Oblačno

07.07.2020 - Úterý

Teplota: 19 / 12 - PoloJasno

čokoláda

Ortopedi v Jesenické nemocnici využívají špičkovou ultrazvukovou diagnostiku

25. června 2020 - 17:40

Zpět na seznam článků

Zkvalitní tak péči o pacienty

Ortopedi v Jesenické nemocnici využívají špičkovou ultrazvukovou diagnostiku

Primář ortopedického oddělení Jesenické nemocnice MUDr. Jaroslav Kotrč zdroj foto: AGEL

Jesenická nemocnice rozšiřuje spektrum péče o pacienty. Primář oddělení jednodenní ortopedie a jeho zástupce úspěšně absolvovali náročný kurz sonografie pohybového systému a jsou tak v této metodě držiteli evropského certifikátu. Díky tomu ortopedická ambulance Jesenické nemocnice vyšetřuje pacienty nově nadstandardní ultrazvukovou diagnostikou kloubů i svalového a šlachového aparátu. Na rozdíl od rentgenového vyšetření je možné pomocí této metody vyšetřovat pohybový systém pacienta i v pohybu. Pod kontrolou ultrazvuku také mohou lékaři aplikovat léčebné obstřiky přesně do postiženého místa.

Primář ortopedického oddělení Jesenické nemocnice Jaroslav Kotrč a jeho zástupce lékař Tomáš Kocourek před nedávnem absolvovali v Brně ultrazvukový kurz pohybového systému pod vedením docenta Luboše Hrazdiry,  přední české kapacity v muskuloskeletální diagnostice. „Hlavní předností ultrazvukové diagnostiky v ortopedii je možnost vyšetření měkkých tkání pohybového systému, a to jak ve statické formě, tak i ve formě dynamické, tedy při pohybu. Díky ultrazvuku můžeme kvalitněji a přesněji rozpoznat výpotek v kloubech, nahromadění tekutiny v místech svalových nebo vazových úponů, ale třeba i otok nebo hematom v měkkých tkáních. Ultrazvuková diagnostika má tedy v ortopedii široké využití,“ vysvětlil primář  Jaroslav Kotrč, čerstvý držitel evropského certifikátu.

V ortopedické ambulanci Jesenické nemocnice se snaží speciální diagnostiku aplikovat u většiny pacientů. Ordinace disponuje potřebným ultrazvukovým přístrojem vybaveným sondami k diagnostice pohybového systému. „Odhaduji, že touto metodou vyšetříme několik set pacientů měsíčně,“ potvrzuje primář Kotrč s tím, že největší výhodou je fakt, že se jedná o zobrazovací metodu nezatěžující pacienta. „Obrovským benefitem je pak možnost provádět některé výkony pod přímou ultrazvukovou kontrolou, například bezpečnou evakuaci výpotků z okolí velkých cév,“ doplňuje lékař Tomáš Kocourek.

Oba lékaři, kteří jsou členy České společnosti pro ultrazvuk v medicíně, budou letos v září absolvovat poslední ze čtyř kurzů zaměřených na podiatrii, tedy specializaci ortopedie zabývající se péčí o nohu. Klientům Jesenické nemocnice to následně přinese další rozšíření portfolia zdravotní péče. „Poté budeme schopni v ortopedické ambulanci vyšetřovat pacienty tzv. podoskopem – přístrojem pro diagnostiku ortopedických vad nohou. Ten umožňuje podrobně hodnotit různě zatížené partie chodidla a podle toho navrhnout optimální individuální léčbu,“ vysvětlil primář Jaroslav Kotrč.

Ten se svým zástupcem organizuje letos již počtvrté v Jesenické nemocnici odborný ortopedický seminář pod záštitou České lékařské komory. Uskuteční se v náhradním podzimním termínu (původně plánovaný termín na jaře zhatila koronavirová pandemie) a jednou z přednášek bude i využití ultrazvuku v ortopedii.  

Autor: red., R. Miloševská

Fotogalerie

Primář ortopedického oddělení Jesenické nemocnice MUDr. Jaroslav Kotrč     zdroj foto: AGEL

Další články z rubriky

Ve FN Olomouc vytvořili webovou aplikaci pro videokonzultaci pacienta s lékařem

Ve FN Olomouc vytvořili webovou aplikaci pro videokonzultaci pacienta s lékařem

Pandemie výrazně přispěla ke zrychlení rozvoje digitální medicíny

Univerzita Palackého má nové profesory

Univerzita Palackého má nové profesory

Šest osobností převzalo ve Velké aule Karolina Univerzity Karlovy dekrety

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.