Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 28. listopadu 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Tradiční den otevřených dveří UP se vrací v plné síle

28.11.2022 - Tradiční den otevřených dveří UP se vrací v plné...

Počasí

28.11.2022 - Pondělí

Teplota: 4 / 1 - Zataženo

29.11.2022 - Úterý

Teplota: 4 / 2 - prehanky-Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Ovoce za plotem bylo důvodem k vraždě

15. srpna 2013 - 12:58

Zpět na seznam článků

Sousedský spor, který se změnil v drama

Ovoce za plotem bylo důvodem k vraždě

ilustrační snímek zdroj foto:sumpersko.net

Tragédie se odehrála na podzim roku 1964 v malé více na Moravě. Téměř osmdesátiletý Vendelín se asi kolem deváté ráno vydal zkontrolovat zahradu, a protože ho neustále bolely klouby, vzal si s sebou svůj oblíbený čakan jako oporu.

V tu dobu však ještě netušil, že právě čakan bude první smrtící zbraní. Pomalým krokem dorazil k plotu, který rozděloval pozemek. Za plotem uviděl svého souseda, podstatně mladšího, Štefana, který klacky shazoval uzrálé hrušky. Pravdou bylo, že se oba nemuseli. Po jednom hození klackem tento spadl nedaleko Vendelína a to už na něho bylo dost. Vendelín se sebemenších skrupulí pustil do Štefana cože je to za zmetka, aby mu házel do zahrady klacky, a navíc mu prý krade ovoce. Do Štefana jako když uhodí blesk, v tu ránu přeskočil plot, vytrhl Vendelínovi čakan a několikrát ho uhodil do hlavy. Ten začal ještě víc křičet a ve snaze zachránit svůj holý život, dobelhal se do stodoly.

Štefan svou oběť pronásledoval, a když doběhl do stodoly, uviděl na zemi odloženou sekeru, kterou uchopil a dvěma ranami do hlavy složil Vendelína k zemi. Své oběti zasadil ještě další dvě rány do hlavy. Z obav před prozrazení vzal vrah čakan i sekeru potřísněnou krví a vrátil na svou zahradu, kde oba smrtící nástroj ukryl pod ořech do listí. Oblečení potřísněné krví omyl vodou a dal do špinavého prádla.
Mrtvého Vendelína našla odpoledne jeho manželka, která vše oznámila. Policie případ usilovně vyšetřovala. Mezi první podezřelé patřila právě manželka Vendelína. Byla o čtyřicet mladší a bylo veřejným tajemstvím ve vsi, že měli časté neshody.
Postupem vyšetřování však hlavní podezření padlo na souseda Vendelína, Štefana, u kterého byly v zahradě pod listím nalezeny smrtící zbraně a při domovní prohlídce, šaty potřísněné krví. Štefan navíc nebyl žádný svatoušek. Měl za sebou již jeden trest za rozkrádačku. Padlo na něj již v minulosti podezření z loupežného přepadení, které se ale nepodařilo prokázat. V případě ubití Vendelína však bylo důkazů proti němu hodně. Po zdlouhavém zapírání se přiznal k surové vraždě svého souseda.

Ale...Štěpán předložil soudu, že trpí zdravotními problémy. Objevují se u něj menší epileptické záchvaty. Soud k nim přihlédl a s odůvodněním na sníženou příčetnost odsoudil Štefana na osm roků nepodmíněně.

Výše trestu pro recidivistu za vraždu je důvodem k zamyšlení, jakou hodnotu má lidský život.

Autor: sol

Fotogalerie

ilustrační snímek             zdroj foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Vánoční Šumperk 2022

Vánoční Šumperk 2022

Fotek: 35
Přidáno: 28.11.2022

Blues Alive 2022 III.

Blues Alive 2022 III.

Fotek: 41
Přidáno: 19.11.2022

Blues Alive 2022 II.

Blues Alive 2022 II.

Fotek: 28
Přidáno: 19.11.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.