Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 09. prosince 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

S Moravia Big Bandem zazpívá Kateřina Brožová

08.12.2023 - S Moravia Big Bandem zazpívá Kateřina Brožová - V...

Počasí

09.12.2023 - Sobota

Teplota: 0 / -1 - Sníh

10.12.2023 - Neděle

Teplota: 3 / -1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Ovoce za plotem bylo důvodem k vraždě

15. srpna 2013 - 12:58

Zpět na seznam článků

Sousedský spor, který se změnil v drama

Ovoce za plotem bylo důvodem k vraždě

ilustrační snímek zdroj foto:sumpersko.net

Tragédie se odehrála na podzim roku 1964 v malé více na Moravě. Téměř osmdesátiletý Vendelín se asi kolem deváté ráno vydal zkontrolovat zahradu, a protože ho neustále bolely klouby, vzal si s sebou svůj oblíbený čakan jako oporu.

V tu dobu však ještě netušil, že právě čakan bude první smrtící zbraní. Pomalým krokem dorazil k plotu, který rozděloval pozemek. Za plotem uviděl svého souseda, podstatně mladšího, Štefana, který klacky shazoval uzrálé hrušky. Pravdou bylo, že se oba nemuseli. Po jednom hození klackem tento spadl nedaleko Vendelína a to už na něho bylo dost. Vendelín se sebemenších skrupulí pustil do Štefana cože je to za zmetka, aby mu házel do zahrady klacky, a navíc mu prý krade ovoce. Do Štefana jako když uhodí blesk, v tu ránu přeskočil plot, vytrhl Vendelínovi čakan a několikrát ho uhodil do hlavy. Ten začal ještě víc křičet a ve snaze zachránit svůj holý život, dobelhal se do stodoly.

Štefan svou oběť pronásledoval, a když doběhl do stodoly, uviděl na zemi odloženou sekeru, kterou uchopil a dvěma ranami do hlavy složil Vendelína k zemi. Své oběti zasadil ještě další dvě rány do hlavy. Z obav před prozrazení vzal vrah čakan i sekeru potřísněnou krví a vrátil na svou zahradu, kde oba smrtící nástroj ukryl pod ořech do listí. Oblečení potřísněné krví omyl vodou a dal do špinavého prádla.
Mrtvého Vendelína našla odpoledne jeho manželka, která vše oznámila. Policie případ usilovně vyšetřovala. Mezi první podezřelé patřila právě manželka Vendelína. Byla o čtyřicet mladší a bylo veřejným tajemstvím ve vsi, že měli časté neshody.
Postupem vyšetřování však hlavní podezření padlo na souseda Vendelína, Štefana, u kterého byly v zahradě pod listím nalezeny smrtící zbraně a při domovní prohlídce, šaty potřísněné krví. Štefan navíc nebyl žádný svatoušek. Měl za sebou již jeden trest za rozkrádačku. Padlo na něj již v minulosti podezření z loupežného přepadení, které se ale nepodařilo prokázat. V případě ubití Vendelína však bylo důkazů proti němu hodně. Po zdlouhavém zapírání se přiznal k surové vraždě svého souseda.

Ale...Štěpán předložil soudu, že trpí zdravotními problémy. Objevují se u něj menší epileptické záchvaty. Soud k nim přihlédl a s odůvodněním na sníženou příčetnost odsoudil Štefana na osm roků nepodmíněně.

Výše trestu pro recidivistu za vraždu je důvodem k zamyšlení, jakou hodnotu má lidský život.

Autor: sol

Fotogalerie

ilustrační snímek             zdroj foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Mikuláš v Šumperku 2023

Mikuláš v Šumperku 2023

Fotek: 55
Přidáno: 06.12.2023

Vánoční skláření v Rapotíně

Vánoční skláření v Rapotíně

Fotek: 25
Přidáno: 03.12.2023

Slavnostní večer dárců krve a plazmy

Slavnostní večer dárců krve a plazmy

Fotek: 49
Přidáno: 30.10.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.