Teplota: 10 / 2 - Přeháňky-Déšť

PSG Berani Zlín vs Draci Pars Šumperk 7:1

25. října 2022 - 12:06

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Draci se po jednodenní pauze vydali v pondělí 24. října opět na venkovní kluziště. V rámci 15. kola Chance ligy navštívili po dlouhých 49 letech zimní stadion Luďka Čajky, kde se o lepší výchozí pozici v tabulce utkali se zlínskými Berany. Svěřenci Lukáše Majera do souboje vstupovali s jasným cílem potvrzení předchozího vítězství se Vsetínem, to se jim ale nakonec nepodařilo. Během první třetiny to přitom nevypadalo úplně špatně. Draci sice inkasovali, ale pouze jednou, s čímž se dalo ještě operovat. Ve druhé části se ale Ševci dostali do tříbrankového vedení. Ve 31. minutě dokázal snížit stav utkání jediný střelec Draků, Jiří Průžek. Na to ale Zlín bohužel bleskurychle odpověděl gólem při vlastním oslabení a v posledních vteřinách druhé třetiny přidal ještě pátou branku. Závěrečnou dvacetiminutovku si už Berani pohlídali a dvěma dalšími góly zpečetili vysoké vítězství 7:1.

Branky a nahrávky: 11. Ondráček (Zbořil, Bartko), 22. Honejsek (Gazda, Claireaux), 27. Honejsek (Claireaux, Zbořil), 34. Gago, 40. Ondráček (Husa, Claireaux), 58. Mrázek (Kubiš, P. Sedláček), 60. Mrázek (Husa) – 31. Průžek (Kadeřávek). Rozhodčí: Jechoutek, Mejzlík – Beneš, Horažďovský. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1873. Střely na branku: 41:24. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 7:1.

Zlín: Kašík – Gazda, Husa, Zbořil, Bartko, Talafa, Bukač, Suhrada – Kubiš, P. Sedláček, Mrázek – Honejsek, Claireaux, Ondráček – Köhler, Hejcman, Illéš – Pospíšil, Gago, Frömel.

Šumperk: Hamalčík – Hrachovský, Eliáš, Michálek, Kadeřávek, Kunst, Dudycha, Pánek – Bartoš, Žálčík, Průžek – Kohút, Šuhaj, Jelínek – Svoboda, Čermák, Křemen – Bernat, Motloch, Jouza.

Po vyhraném úvodním vhazování se Draci ihned hnali do útočného pásma, kde je sice Zlín vzápětí obral o puk, ale vyhodil pouze na zakázané uvolnění. Ve 4. minutě přišel první slibný střelecký pokus z hole šumperského Lukáše Motlocha, který pálil z prostoru mezi kruhy. Domácí brankář Libor Kašík ale stihl včas sklapnout své betony a kotouč do brány nepustil. O tři minuty později rozhodčí poprvé v této bitvě vylučovali. Menší trest za sekání dostal zlínský kapitán Pavel Kubiš, nicméně na trestnou lavici si šel odpočinout i šumperský obránce Vratislav Kunst, jenž se provinil podrážením. Dvě minuty se tedy hrálo ve čtyřech na obou stranách. Více prostoru na ledové ploše evidentně vyhovovalo Beranům, kteří se hned usadili v útočném pásmu a ostřelovali bránu Petra Hamalčíka. Do obrovské šance se nejprve dostal Hejcman, jeho pokus ale šumperský gólman zneškodnil. Jenomže kotouč neudržel pod kontrolou a z druhé vlny následně pálil nikým nehlídaný Mikuláš Zbořil. Když už to vypadalo, že puk přejede brankovou čáru, na poslední chvíli zasáhl Patrik Kadeřávek, jenž svůj tým tak zachránil od jasného gólu. Zlínští hráči ve svém tlaku nepolevili ani po konci udělených trestů, což jim nakonec přineslo ovoce. V 11. minutě otevřel dnešní gólový účet Jiří Ondráček, který dopravil odražený kotouč od mantinelu do poloodkryté brány. Na druhé straně se do dobré střelecké pozice dostal Jiří Průžek, jeho pokus ale Kašík bez větších problémů zlikvidoval. Draci měli ve zbytku první periody obrovský problém dostat se vůbec do útočného pásma. Naopak Berani se z něj víceméně nehnuli. V samotném závěru mohl Zlín svůj náskok navýšit, ale ani střela Hecjmana nebo Köhlera se neujala. Do kabin se tak odcházelo za stavu 1:0 pro domácí mužstvo.

Na začátku druhé dvacetiminutovky sudí signalizoval vyloučení na straně Šumperku, nicméně k tomu nakonec nedošlo, neboť domácí ponechanou výhodou zužitkovali. Valentin Claireaux našel skvěle na levém křídle zcela volného Antonína Honejska, který přesnou střelou pod víko nedal Hamalčíkovi sebemenší šanci na reakci. Draci se po druhé inkasované snažili dvoubrankové vedení Zlína snížit. Blízko k tomu měl Bernat, jeho střelu ale domácí brankář vyrazil vysoko do ochranné sítě. Chvíli po něm pálil šumperský kapitán Žálčík, trefil však pouze Kašíkovu lapačku. Ve 27. minutě si Draci znovu pomohli nedovoleným zákrokem, tentokrát se už ale opravdu vylučovalo. Šumperští hokejisté mají ze všech týmů nejhorší úspěšnost ubráněných oslabení, a to se bohužel potvrdilo i nyní. Nabídnutou početní převahu zužitkoval Antonín Honejesek, který je dnes střelecky při chuti, neboť to byla už jeho druhá branka v dnešním souboji. Na tento gól už svěřenci Lukáše Majera zvládli odpovědět. Ve 31. minutě předvedl nádhernou individuální akci Jiří Průžek. Útočník Draků nabral puk ve středním pásmu, prošel přes tři zlínské hráče a parádní bekhendovou střelou z ostrého úhlu překonal bezbranného Libora Kašíka. Krátce po této brance sudí signalizovali výhodu pro Šumperk, který dlouho kombinoval v útočném pásmu, nakonec ale byla hra přece jen přerušena. Hned v úvodu přesilové hry měl obrovskou šanci Šimon Jelínek, jenž zachytil špatnou rozehrávku Beranů, proti jeho pokusu ale vytáhl Kašík výtečný zákrok. Jenomže pak přišel nešťastný a nikým nezaviněný pád Hrachovského, díky kterému ujeli zlínští ve vlastním oslabení do přečíslení dva na nikoho. Michal Gago byl o něco rychlejší, tak to vzal celé na sebe a střelou mezi betony zvýšil skóre na 4:1. Hned vzápětí mohl opět snížit náskok Beranů Tomáš Bernat, Kašík se ale stihl fantasticky přesunout a puk vyrazit. Zlín do pauzy nakonec udeřil ještě jednou. Ve 40. minutě dopravil puk do sítě hostující svatyně již podruhé Jiří Ondráček.

Pět gólů a dost! Trenéři Draků museli do závěrečné části něco změnit, pokud chtěli pomýšlet na nějaké zdramatizování. Ta nejvýraznější změna nastala v brankovišti, kdy Petra Hamalčíka mezi třemi tyčemi vystřídal Jakub Lackovič. Ve 44. minutě si Berani nepohlídali střídání a za příliš mnoho hráčů na ledě byli potrestáni dvěma minutami. Draci tak dostali jedinečnou příležitost vstřelit kontaktní gól a dostat se zpět do hry. Jenomže nabídnutá početní výhoda se hostům vůbec nepovedla. Poté následovala několikaminutová pasáž, kdy nebyl k vidění moc pohledný hokej a nic nenasvědčovalo tomu, že by se ještě skóre mělo měnit. Zajímavá akce nastala až v 50. minutě. Pavel Sedláček našel u pravé tyče volného Tomáše Pospíšila, na kterého zívala zcela odkrytá klec. Zlínský útočník ale v tutové šanci selhal. Draci se už ve zbytku třetiny nedokázali prosadit, navíc museli ještě dvakrát do čtyř. První oslabení ustáli především díky dobrým zákrokům Jakuba Lackoviče, to druhé už bylo i nad síly šumperského gólmana. V 58. minutě potrestal hostující nedisciplinovanost Petr Mrázek, na jehož krásnou střelu zápěstím neměl Lackovič sebemenší nárok. A Petr Mrázek zasadil Drakům i definitivní sedmý úder. Sedmnáct vteřin před koncem utkání naznačil zlínský útočník střelu, čímž vylákal Lackoviče z brány a kolem jeho betonu následně zakončil do prázdné brány. To byl opravdu ukázkový gól. Šumperští hokejisté tak na senzační výkon proti Vsetínu nenavázali a ze Zlína si odváží vysokou porážku 1:7.

Lukáš Majer (Draci Pars Šumperk): „Z naší strany to byl velmi špatný výkon. První třetina byla hodně ospalá a taková mdlá, z obou stran řekl bych. Zlín tam ale byl jednoznačně lepší a přestřílel nás. Díky výbornému Hamalčíkovi to bylo po první třetině pouze 0:1. Ve druhé třetině se na nás projevila nezkušenost, kdy jsme si nějaké šance vypracovali, ale nebyli jsme schopni je proměnit. Naopak takovými dětskými rozhodnutími jsme soupeře dostali do stavu, do jakého jsme ho dostali. Zlín tyto situace pak zkušeně proměnil. Nicméně my si nemůžeme dovolit odevzdat třetí třetinu. Zápas jsme měli dohrát na 5:2, 5:3 nebo i na 6:2, 6:3, ale rozhodně si nemůžeme dovolit odjet s debaklem 1:7. Bohužel nám většinu situací hraje jedna formace a zbytek se musí velmi rychle přidat, protože účastnit se těchto výletů nás absolutně nebaví. Zápas měl 50 minut nějaký průběh, ale posledních 10 minut bylo z naší strany na zvracení."

Juraj Jurík (PSG Berani Zlín): „Myslím si, že dnes jsme se drželi podle herního plánu, který jsme si řekli. Chtěli jsme být důrazní do brány a hodně střílet. Dnes jsme měli i štěstí na odražené puky, které se odrážely k nám a vždy jsme tam byli včas na dorážku. Pak jsme si to trošku zkomplikovali tím, že jsme dostali branku na 3:1. Naštěstí jsme ale dali hned v oslabení na 4:1. Tam se podle mě zápas zlomil. Dnes jsme dělali spoustu malých věcí správně na rozdíl od předešlých zápasů a myslím si, že po psychické stránce by nám tento zápas mohl pomoci.“

Autor: red., Tereza Pospíšilová, Vanessa Vařeková – redakce DŠ