Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 04. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - PoloJasno

05.03.2024 - Úterý

Teplota: 12 / 6 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Pacientům vrátili řeč

08. května 2023 - 15:13

Zpět na seznam článků

Odborníci z ORL Kliniky FN Olomouc

Pacientům vrátili řeč

Pacientům vrátili řeč zdroj foto: PNOL

Vůbec první moravské Setkání laryngektomovaných pacientů, tedy lidí, jimž byl operativně odstraněn hrtan, se uskutečnilo v Olomouci. Konkrétně v úterý 25. dubna v přednáškových sálech II. interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Odborníci její Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku zde umožnili vzájemně se potkat lidem, jimž pomocí hlasových protéz navrátili ztracenou řeč. A protože to bylo setkání úspěšné, bude se zcela jistě opakovat.

V České republice se výrazně rozšířilo zavádění hlasových protéz po odstranění hrtanu kvůli rakovině od roku 2016 a Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Olomouc je po motolské nemocnici druhým nejvýznamnějším pracovištěm v tomto směru v České republice. „Jedná se o relativně novou metodu a i v rámci našeho oboru o superspecializovanou záležitost. Za uplynulých více než šest let jsme zavedli hlasové protézy již padesáti pacientům po laryngektomii,“ zmiňuje primář Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Olomouc Martin Brož.

Setkání laryngektomovaných pacientů se však v olomoucké nemocnici, ale i na celé Moravě uskutečnilo letos v dubnu vůbec poprvé. „Cestu k nám našlo celkem třiadvacet lidí s hlasovými protézami i s jejich příbuznými z celého Olomouckého kraje i mimo něj. Měli možnost si navzájem sdělit své zkušenosti a zároveň se zeptat na cokoliv odborníků z naší kliniky a také zástupců společnosti, která hlasové protézy vyrábí. Přítomni byli rovněž představitelé celostátního Spolku laryngektomovaných ČR působícího v Hradci Králové. Bylo to velmi vřelé a přátelské dvouhodinové setkání, které poskytlo i nám lékařům zpětnou vazbu a přineslo nám příjemný pocit z výsledků naší práce a dobrých zkušeností našich pacientů,“ pochvaluje si přínos akce primář Martin Brož. A dodává, že bylo až velmi dojímavé slyšet rozmluvu a rady „zkušenějšího“ pacienta s několikaletými zkušenostmi s hlasovou protézou a pacienta, který měl hlasovou protézu implantovanou před pár měsíci.

Zavedení hlasové protézy není obzvláště náročným výkonem, má však obrovský přínos pro pacienty, protože navrací řeč těm, kteří po odstranění hrtanu zůstali bez možnosti komunikace mluveným slovem. V době před zaváděním hlasových protéz většina pacientů využívala ke komunikaci se svými blízkými destičky na psaní a jenom menší část se naučila formu břichomluvectví. Pochopitelně zůstávali velmi izolováni a výrazně omezovali společenskou komunikaci, přestože se většina z nich úspěšně vyléčila z rakoviny.

Znovuumožnění slovní komunikace má tedy značný vliv na kvalitu jejich života. Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Olomouc se o tyto pacienty průběžně stará. O tom, že je toto olomoucké pracoviště jedním z tuzemských lídrů v tomto oboru, svědčí i fakt, že vloni na podzim uspořádalo již druhý ročník workshopu Rehabilitace hlasu po laryngektomii pomocí hlasové protézy, na němž se v této metodě vždy školily na dvě desítky lékařů z různých regionů Moravy i Čech.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FN OL

Fotogalerie

Pacientům vrátili řeč     zdroj foto: PNOL
Pacientům vrátili řeč     zdroj foto: PNOL
Pacientům vrátili řeč     zdroj foto: PNOL

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Rapotínská basa 2024 - III.

Rapotínská basa 2024 - III.

Fotek: 30
Přidáno: 03.03.2024

Rapotínská basa 2024 - II.

Rapotínská basa 2024 - II.

Fotek: 36
Přidáno: 03.03.2024

Rapotínská basa 2024 - I.

Rapotínská basa 2024 - I.

Fotek: 66
Přidáno: 03.03.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.