Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 18. května 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové příměstské tábory v Šumperku

18.05.2022 - Nové příměstské tábory v Šumperku - Dům kultury...

Počasí

18.05.2022 - Středa

Teplota: 18 / 6 - SkoroJasno

19.05.2022 - Čtvrtek

Teplota: 21 / 5 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Padesát jednotek RegioPartner a nové soupravy Pussh-Pull zlepší úroveň cestování v ČR

31. března 2019 - 11:01

Zpět na seznam článků

Podstatná část bude dodána v roce 2021

Padesát jednotek RegioPartner a nové soupravy Pussh-Pull zlepší úroveň cestování v ČR

Elektrická jednotka RegioPanter zdroj: M. Tobrman

Konsorcium Škody Transportation a Škody Vagonka podepsalo rámcovou smlouvu na dodávku elektrických jednotek s Českými drahami. Jedná se o dodávku až padesáti elektrických jednopodlažních jednotek RegioPanter.

Současně s rámcovou smlouvou byla podepsána i kupní smlouva na dodávku jednatřiceti elektrických jednotek za 3,6 miliardy korun. „České dráhy získávají špičkově vybavený a technologicky pokročilý vlak, který významně zvyšuje komfort cestování na našich regionálních železnicích. Díky nově uzavřené zakázce budou naše moderní RegioPantery v provozu ve většině krajů České republiky. Na nové vlaky se mohou cestující těšit v Plzeňském, Karlovarském, Jihočeském kraji a na Vysočině. Podstatná část jednotek bude dodána už v roce 2021,“ říká předseda představenstva konsorcia Petr Brzezina.

Vizualizace RegioPanter zdroj: M. Tobrman

„Soutěž na rámcovou dodávku až padesát moderních elektrických jednotek jsme vyhlásili už loni, abychom mohli jednotlivým regionům nabídnout co nejrychleji další obnovu vozidlového parku. Ta se odvíjí od smluv na zajištění dopravní obslužnosti od prosince 2019, které s kraji postupně uzavíráme,“ vysvětluje postup předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec a pokračuje: „Aktuálně máme uzavřené nové smlouvy na dopravní obslužnost, které znamenají práci pro jednatřicet nových souprav. Jejich výrobu jsme zadali hned při podpisu rámcového kontraktu. Díky tomu nasadíme první jednotky z uvedeného kontraktu už za pětadvacet měsíců, tedy na jaře roku 2021. Pokud bychom soutěžili nové vlaky až po uzavření všech kontraktů na dopravní obslužnost, byly by první jednotky nasazeny přibližně o rok později.“

Rámcová dohoda je platná po dobu osmi let od podpisu smlouvy. Její celková hodnota může být téměř šest miliard korun. „Oproti původním jednotkám RegioPanter mají nové soupravy řadu technických změn, které jsou spojeny s aplikací nových standardů a inovovaným řešením designu interiéru. Jednotky jsou také vybaveny moderním informačním systémem, Wi-Fi, kamerovým systémem, možností automatického vedení vlaku nebo zabezpečovacím zařízením ETCS,“ viceprezident pro realizaci ŠT Martin Bednarz.

Konsorcium nabídlo moderní vozidla s kapacitou sto čtyřicet sedících cestujících určené pro provoz na systému 3 kV Dc a 25 kV AC. Maximální rychlost vozidel je 160 km/h. Vozy jsou nízkopodlažní, což ulehčuje nástup nejen osobám se sníženou pohyblivostí tedy především vozíčkářům a seniorům, ale i cyklistům nebo maminkám s dětmi. Mimo jiné jsou také vybaveny multifunkčními prostory pro přepravu kol a kočárků.

Konsorcium podepsalo také kupní smlouvu na dodávku pěti dvoupodlažních push-pull souprav s Českými drahami. Jedná se o moderní vozidla určená pro regionální dopravu v Moravskoslezském kraji na trati Ostrava – Frenštát pod Radhoštěm.Soupravy Push-Pull vizualizace zdroj: M. Tobrman

Celková hodnota kontraktu včetně dodávky náhradních dílů činí zhruba jednu miliardu korun. „Cestující se mohou těšit na dvoupodlažní soupravy nové generace, které plně odpovídají západoevropským standardům. Soupravy vycházejí z koncepce vozů, které v současnosti dodáváme pro Deutsche Bahn. V základní sestavě budou třívozové soupravy složené ze dvou vložených a jednoho řídícího vozu s celkovou kapacitou až 356 míst k sezení. Na vozidla mimo jiné poskytujeme nadstandardní záruku v délce pěti let od dodání do provozu,“ říká předseda konsorcia Petr Brzezina. „Po dohodě s Moravskoslezským krajem jsme vybrali pro trať mezi Ostravou, Frýdkem-Místkem, Frýdlantem nad Ostravicí a Frenštátem pod Radhoštěm koncept netrakčních patrových jednotek push-pull. Jejich velkou výhodou je snadná změna trakce po plánované elektrifikaci tratě z Ostravy směrem na Frenštát pod Radhoštěm. Zpočátku může provoz jednotky zajistit motorová lokomotiva, kterou pak vyměníme za elektrickou. Nové vlaky nabídnou veškerý současný komfort, jako jsou bezbariérový nástup, klimatizované oddíly, Wi-Fi připojení k internetu, elektrické zásuvky pro napájení elektroniky cestujících nebo dostatečně velké prostory pro cestování osob na vozíku, přepravu kočárků, kol a v zimě lyží,“ vyjmenovává přednosti nových netrakčních jednotek předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec.

Soupravy Push-Pull vizualizace zdroj: M. Tobrman

Soupravy push-pull jsou netrakční vozy tažené nebo tlačené lokomotivou. „Naše třívozová souprava je určena pro regionální dopravu, je již standardně plně klimatizovaná s pohodlnými sedadly 2. třídy, zároveň je zde i malý oddíl první třídy. Myslíme rovněž na turisty, cyklisty a lyžaře. Prostorné multifunkční prostory umožní převoz až třiceti jízdních kol, kočárků a přepravu objemných zavazadel. Jsou zde mimo jiné i držáky na lyže, “ doplňuje předseda představenstva Škoda Vagonka a Viceprezident pro realizaci Škoda Transportation Martin Bednarz. V soupravě je pět WC, z toho jedno je určené pro osoby na vozíčku. Zároveň je uzpůsobena pro dopravu nevidomých cestujících a umožňuje přepravu až čtyř invalidních osob na vozíčku s doprovodem.

Soupravy jsou určeny pro provoz s maximální rychlostí 160 km/h, jsou částečně nízkopodlažní pro bezbariérový nástup z nástupišť s výškou 550 mm.

Autor: red., M. Tobrman, zdroj vizualizace: M. Tobrman

Fotogalerie

Elektrická jednotka RegioPanter           zdroj: M. Tobrman

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Kapela Jelen v Šumperku

Kapela Jelen v Šumperku

Fotek: 67
Přidáno: 23.04.2022

Princezky a princezny v silničním muzeu

Princezky a princezny v silničním muzeu

Fotek: 39
Přidáno: 15.04.2022

Velikonoce na Zámečku ve Vikýřovicích

Velikonoce na Zámečku ve Vikýřovicích

Fotek: 68
Přidáno: 11.04.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.