Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 15. června 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zábřežské úsměvy Pavla Taussiga

14.06.2024 - Zábřežské úsměvy Pavla Taussiga - Pozvánka

Počasí

15.06.2024 - Sobota

Teplota: 25 / 12 - PoloJasno

16.06.2024 - Neděle

Teplota: 22 / 15 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Palacký má narozeniny

02. června 2023 - 12:35

Zpět na seznam článků

Oslava se koná v science centru Pevnost poznání

Palacký má narozeniny

Pevnost poznání zdroj foto: upol - Jan Andreas

František Palacký by 14. června oslavil 225. narozeniny. Olomoucká univerzita, která nese jeho jméno, si tento významný den připomene bohatým programem ve svém science centru. Připraveny jsou přednášky, science show, prezentace studentských spolků, vernisáž plakátů i natáčení podcastu Přepište dějiny. Kromě toho tým Pevnosti poznání odhalí nový exponát Slavné osobnosti.

V letošním roce si UP Olomouci připomíná 450 let od svého založení. Během celého roku se koná řada zajímavých akcí a jedna z nich je také v Pevnosti poznání. Speciální narozeninový den začne 14. června v 9 hodin, kdy se mohou návštěvníci podívat na prezentaci studentských spolků.

Tým popularizátorů vědy z projektů Vědátor a Iluminátor připravil přednášku Kazí nám věda fikci? Ale vůbec ne!. Přednášející Antonín Šlajch bude mluvit o víře v nadpřirozeno a o tom, jaká rizika může přinášet v dnešní digitální době. Registrace pro školní skupiny je možná zde. Pro žáky je určena také science show nazvaná Ko(s)mická výprava do vesmíru.

To ale zdaleka není všechno. Z Laudonova sálu si návštěvníci mohou zaskočit do fotokoutku a zvěčnit se s některou z originálních propriet – nebudou chybět ani kostýmy včetně taláru či tematické komiksové bubliny. Dále bude možné vystoupit do 2. patra Pevnosti, kde budou v galerii Atom připraveni zástupci studentských spolků a univerzitních jednotek se svými prezentacemi. Budoucí vysokoškoláky seznámí se svou činností například Udržitelný Palacký, UP Crowd, Bohemistický spolek studentů či Klub mladého diváka Arter.

Odpoledne se koná výroční promoce Dětské univerzity v Laudonově sále a krájení velkého narozeninového dortu. Tohoto aktu se ujme prorektorka pro komunikaci a studentské záležitosti UP Andrea Hanáčková. „Oslavy narozenin Františka Palackého jsou pro nás příležitostí připomenout si především mladou tvář a nezdolného ducha člověka, který je stále vnímán především jako zasloužilý ‚Otec národa‘. My si ho ale připomínáme hlavně jako dravého mladého intelektuála, který svou pílí a systematickou prací dosáhl evropského věhlasu, i když vzešel z velmi skromných poměrů malé beskydské chalupy plné dětí. Právě talent, vůle a práce pro společenství jsou hodnoty, které univerzita vedle samotného vzdělávání akcentuje,“ říká Andrea Hanáčková. O hudební doprovod se postará Veronika Unplugged Quartet, těšit se můžeme na akustické verze hitů od Adele, Coldplay nebo Michaela Jacksona.

Zajímavý pohled na patrona olomoucké univerzity nabídne dvojice Martin Groman a Michal Stehlík, kteří v Pevnosti poznání natočí od 17:00 hodin další díl známého podcastu Přepište dějiny. Zaměří se především na to, jak se proměňoval obraz Palackého ve veřejném prostoru. Nebude chybět ani pohled na jeho osobní život národního velikána a možná dojde i na nějaký ten odkaz k dnešku. 

Právě ve středu 14. června science centrum poprvé představí nový exponát Slavné osobnosti. „Exponát představuje významné osobnosti spjaté s olomouckou historií. Jedná se o Marii Terezii, Františka Palackého, Gregora Johanna Mendela, Jindřicha Zdíka a Václava III. Každá z osobností se nachází na jedné straně pětiúhelníku v celé velikosti ve stejné póze a proporcích. Všechny postavy jsou stylizované v souladu s komiksem v expozici – byly ilustrovány Petrem Novákem (Ticho762). Exponát vznikl ve spolupráci s herci z Divadla Zlín, kteří historickým osobnostem propůjčili svůj hlas,“ prozradil Tomáš Arnold, koordinátor historické sekce Pevnosti poznání. Tento nový exponát vznikl díky projektu Umění a kreativita jako nástroj popularizace věd. Součásti výstupu bude i konference a vernisáž v pevnostní galerii Atom.

Autor: red., E. Havrtlant

Fotogalerie

Pevnost poznání           zdroj foto: upol - Jan Andreas

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.