Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 09. prosince 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

S Moravia Big Bandem zazpívá Kateřina Brožová

08.12.2023 - S Moravia Big Bandem zazpívá Kateřina Brožová - V...

Počasí

09.12.2023 - Sobota

Teplota: 0 / -1 - Sníh

10.12.2023 - Neděle

Teplota: 3 / -1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Panelákové sídliště v Šumperku ožije street artem

04. března 2015 - 00:41

Zpět na seznam článků

Parkovací dům v Temenici vyzdobí tvůrci graffiti

Panelákové sídliště v Šumperku ožije street artem

Šumperk - parkovací dům v Temenici foto:sumpersko.net

Díla moderního pouličního umění by měla už letos v létě vyzdobit tři stěny šedivé parkovací stavby v Temenici. Vytvoří je vyznavači tohoto druhu výtvarného projevu, šumperská radnice jim zaplatí barvy.

Tímto nezvyklým krokem chce vedení města předejít vandalismu nudící se mládeže, kterou lákají fasády domů. „Problematikou se zabývaly tři komise rady města. Na společném jednání se sešli odborníci na čistotu ve městě, komise architektury a také kultury. Varianta nechat parkovací stavbu v současné podobě nezískala žádný hlas. Možnost nechat dům porůst zelení obdržela jeden bod. Využít objekt jako reklamní plochu chtěli tři ze zúčastněných. Kombinace graffiti a zeleně se zalíbila šesti odborníkům. Nejvíc ze všeho však zaujala možnost řízeného graffiti, tedy nástřiku podle předem předložených a schválených návrhů,“ uvedl Petr Holub, tajemník šumperské radnice.

Šumperk - parkovací dům v Temenici foto:sumpersko.net

Doporučení odborných komisí posvětili šumperští radní.

Grafiťáci by teď měli zpracovat výtvarné návrhy a předložit je vedení města ke schválení. „Mezi sprejery existují nepsaná pravidla, že když někdo plochu zaplní, nikdo jiný mu jeho práci neničí, takže snad nehrozí, že by vzniklá díla pouličního umění znehodnotili vandalové nějakými nevzhlednými klikyháky,“ soudí Holub.

plocha neřízeného graffiti v Šumperku

plocha neřízeného graffiti v Šumperku

Tento názor sdílí také Petr Zámečník, vyznavač street artu, který by se na vyzdobení temenické parkovací stavby rád podílel. „Mám pár nápadů, jak stěny objektu pojmout. Spojím se s dalšími dvěma až třemi tvůrci a předložíme společný koncept, do něhož každý zakomponuje osobitý prvek. Výsledný návrh musí respektovat dané místo, aby výtvarné řešení vytvářelo vztah s prostředím,“ řekl Zámečník.

SOŠ Šumperk - zeď upravená řízeným graffiti foto:sumpersko.net

SOŠ Šumperk - zeď upravená řízeným graffiti foto:sumpersko.net

Tvořit by se podle něj mělo až za hezkého počasí. „Zeď musí být suchá. Je třeba zvážit použití rampy či malého lešení. V potaz se musí vzít také doba realizace. Budova plní svůj účel a není možné ji uzavřít. Vytvářet graffiti by bylo třeba za provozu a neohrozit parkující auta. Předpokládám, že by se realizace dala zvládnout zhruba za dva týdny,“ uvažuje Zámečník.

plocha neřízeného graffiti v Šumperku

Připouští, že mnozí z obyvatel okolního panelového sídliště jsou k záměru skeptičtí, věří však, že i oni by nakonec mohli být příjemně překvapeni. „Bylo by dobré tuto betonovou budovu vytrhnout z jednotvárnosti její šedi. Vzniklá díla by měla ozdobit temenické sídliště,“ domnívá se tvůrce street artu.

okolí parkovacího domu

Okolí parkovacího objektu ještě čekají stavební úpravy. „Vybuduje se lávka přes potok a chodník napojený na ten současný,“ upřesnil Holub. Vznikne také přechod pro chodce s nasvětlením.

Stavba má probíhat za provozu s dopravním omezením, v rozpočtu města jsou na ni vyčleněny dva miliony korun. „V březnu se odehraje výběrové řízení, práce by mohly zahájit v dubnu a ukončit v červnu,“ předpokládá tajemník městského úřadu.

Šumperk - parkovací dům v Temenici foto:sumpersko.net

Parkovací dům za 22 milionů korun v Šumperku vybudovali v loňském roce, aby vyřešili nedostatek parkovacích míst v Temenici. Poschoďové parkoviště pojme celkem 114 vozů, šest míst je vyhrazeno pro invalidy.

Autor: V.Krejčí, foto:sumpersko.net

Fotogalerie

Šumperk - parkovací dům v Temenici    foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Mikuláš v Šumperku 2023

Mikuláš v Šumperku 2023

Fotek: 55
Přidáno: 06.12.2023

Vánoční skláření v Rapotíně

Vánoční skláření v Rapotíně

Fotek: 25
Přidáno: 03.12.2023

Slavnostní večer dárců krve a plazmy

Slavnostní večer dárců krve a plazmy

Fotek: 49
Přidáno: 30.10.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.