Nemocnice Šumperk - lékárna
plazma
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 15. července 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Střet dvou cyklistů v Dolních Studénkách

15.07.2019 - Střet dvou cyklistů v Dolních Studénkách - Policie...

Počasí

15.07.2019 - Pondělí

Teplota: 23 / 10 - PoloJasno

16.07.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 11 - Oblačno

Rakousko

Patnáct let neobjasněná vražda v Mohelnici

31. října 2011 - 11:58

Zpět na seznam článků

Vrah je dodnes neznámý, otazníky přibývají.

Patnáct let neobjasněná vražda v Mohelnici

Irena Čížková

 

Necelý měsíc zbývá do smutného výročí. Bude to již 15 let, kdy byla v Mohelnici  zavražděna učitelka angličtiny Irena Čížková. Původní ujišťování policie, že dopadení vraha je otázkou několika málo dnů, se ukázalo jako liché. Jak je to s vyšetřováním? Je policie blíž k tomu, aby obvinila, zatkla a soud odsoudil toho, kdo ohavný čin spáchal? Oficiální zprávy utichly. Namísto toho přibývají další a další otázky, které i po letech trápí příbuzné, přátele a známé mrtvé učitelky.

Příbuzní a přátelé paní Ireny stále vzpomínají. Zveřejníme informace osob, kterých se případ dotknul. Seznámíme vás s jejich poznatky k netradičním postupům policie, které možná vedly k zmatení stop v průběhu vyšetřování. Dotážeme se, jak se případ vyvíjí dnes a zda skutečně po patnácti letech hrozí promlčení, jak se pozůstalí obávají.

Zpět ale do dne 27. listopadu roku 1996. Irena Čížková, jednačtyřicetiletá svobodná učitelka anglického jazyka na Střední průmyslové škole ekonomické v Mohelnici, byla příkladná a trpělivá vyučující, která se věnovala  studentům, které připravovala na maturitní či přijímací zkoušky, občas překládala pro místní firmy a ráda jezdila na poznávací zájezdy do zahraničí. Žena, která žila život plný osobních rituálů, mezi které rozhodně nezapadá bouřlivý milostný život, jak bylo po vraždě prezentováno médii. Když na druhý den nepřišla do práce, začal její zaměstnavatel něco tušit. Informoval proto policii a již za pár hodin bylo v zamčeném bytě nalezeno mrtvé tělo Ireny Čížkové. Žena byla svázaná na rukou i na nohou a vrah jí podřízl hrdlo. V bytě, kde byla většina věcí zpřeházena, zůstaly osobní cennosti mrtvé i vražedná zbraň. Zprvu se zdálo, že případ bude vyšetřen do několika málo dnů, nahrávaly k tomu všechny indicie – chybějící klíč od bytu, prošetřované motivy kriminalistů i výpovědi svědků. Z původního houfu podezřelých nakonec nikdo neměl motiv, aby všemi oblíbenou učitelku zabil, navíc měli všichni na dobu vraždy alibi a i zjištěné stopy nic neprokázaly. Lichá se ukázala i hypotéza o sexuálním motivu a později padl i motiv loupežné vraždy či vraždy v afektu.

Kdo tedy zavraždil osamělou jednačtyřicetiletou ženu, která běžně do svého bytu nikoho cizího nepouštěla? Co hledal vrah v bytě, kde zřejmě strávil několik hodin? Co si pak s sebou odnesl, když na místě činu nechal ležet šperky mrtvé? Proč svou oběť nejprve škrtil, zřejmě omráčil a pak i svázal, aby ji nakonec bezbrannou podřízl? 

Budeme společně s Vámi znovu pátrat, ptát se a hledat možné souvislosti.

Autor: St. Marešová, St. Adoltová

Fotogalerie

Irena Čížková
ilustrační foto

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.