PechaKucha oslovila Šumperk
21. března 2016 - 12:00
„Zájem předčil naše očekávání,“ hodnotí iniciátor šumperské variace Radek Auer
PechaKucha oslovila Šumperk foto: sumpersko.net
První šumperská PechaKucha má svoji premiéru za sebou. V pátek 18. března se jejím organizátorům podařil zcela zaplnit klášterní kostel.
Setkání v historické části města, zajímavé osobnosti a jejich příběhy, které oslovují lidi po celém světě, tak by se dala stručně přiblížit akce, která vzbudila zájem veřejnosti. Ta šumperská se navíc může honosit přízviskem „oficiální“, protože pořadatelům se podařilo získat certifikát od zakladatelů tohoto celosvětového fenoménu. Projekt vymysleli a uvedli v život v roce 2003 v Tokiu architekti Astrid Klein a Mark Dytham.
FOTOGALERIE: První šumperská PechaKucha I.
Pořádající Šumperský okrašlovací spolek si od večera sliboval iniciaci oživení města. Jak jsou organizátoři s premiérou spokojeni, odpověděl předseda spolku Radek Auer.
Kdo byl iniciátorem uspořádat akci „pečakuča“ v Šumperku?
Radek Auer: S fenoménem PechaKucha jsem se seznámil v Plzni, kde jsem dva roky zajišťoval marketing pro projekt Evropské hlavní město kultury. Tamní Pechakucha Nights byly součástí programu a zrovna na ně jsem žádnou propagaci dělat nemusel, protože na ně bylo vždy plno. Šel jsem se na několik akcí podívat a dostalo mne to. Okamžitě mne napadlo přenést tento fenomén do Šumperka. Oslovil jsem kavárníka a především, jak já říkám "šumperského průkopníka" Jirku Giesla a spolu jsme to začali na sklonku loňského roku chystat. Při přípravách jsme se shodli, že by stálo za to, znovuoživit myšlenku Šumperského okrašlovacího spolku. Dát dohromady lidi, se kterými se bavíme o zlepšení veřejného života a veřejného prostoru v Šumperku. Spolek nakonec akci pořádal. S realizací pomáhal celý tým, který už se nějaký ten pátek pod hlavičkou spolku schází a vymýšlí i realizuje první projekty.
Šumperská premiéra navázala na projekt, který již v České republice znají v jiných městech. Jak pomohli jeho iniciátoři šumperským organizátorům?
Radek Auer: Především radami a morální podporou, PechaKucha Nights se momentálně konají asi v patnácti městech a skoro ode všech přišlo přání, ať nám to klapne. Jako úplně první účinkující jsem pozval Kubu Mareše a Alici Slavíčkovou, což jsou organizátoři té plzeňské. Pomohli nám to v Šumperku rozjet a nakopnout.
Klášterní kostel se stal místem první netradiční akce v Šumperku. Co přimělo organizátory k volbě tohoto místa?
Radek Auer: České PechaKucha jsou i ve světovém kontextu specifické tím, že se organizátoři snaží najít vždy nějaký hodně netradiční prostor a vdechnout mu nový život. My jsme se chtěli držet v historickém centru, protože jeho vymírání je jedním z klíčových témat, kterému se chce spolek věnovat. Chtěli jsme zkusit udělat PechuKuchu v některém z nevyužitých prostorů na náměstí. Nakonec jsme trochu vyměkli a sáhli po Klášterním kostele, který má výborné technické zázemí i personál pro pořádání všech typů akcí. Po první akci už víme, že jsme schopni akci organizačně zvládnout a při příštích Pechakucha budeme s volbou prostoru mnohem odvážnější.
FOTOGALERIE: První šumperská PechaKucha II.
Zajímavý pořad je postaven na osobnostech. Jak probíhal jejich výběr pro šumperskou akci?
Radek Auer: Klíčovým slovem pro nás je inspirace. Vytýčili jsme si tři oblasti osobností, které jsme měli v programu zhruba rovnoměrně zastoupeny. Osobnosti ze Šumperka a regionu, které dělají něco výjimečného, co by mohlo ostatní Šumperáky oslovit, nakopnout k nějaké vlastní aktivitě. To byl příklad sochaře Davida Bachroně či průkopníka ekozemědělství Martina Hutaře. Dále osobnosti, které sice ze Šumperka pocházejí, ale dostaly se ve svém oboru na mezinárodní úroveň. Proto nechyběl Ondra Bank nebo malíř Michal Marma Ožibko. A pak osobnosti odjinud, které zase mohou Šumperáky oslovit tím, že si velmi houževnatě šli za svým cílem a uspěli. Z těch jsme vybrali grafitti writerku Sany, kavárníka Adama Obrátila či reklamního tvůrce, muzikanta a organizátora červené karty pro Zemana Martina Přikryla.
Jak jste spokojen se zájmem veřejnosti i návštěvností v den konání akce?
Radek Auer: Zájem předčil naše očekávání, bylo zcela vyprodáno. Neměli jsme ani vytištěno dost vstupenek, na poslední chvíli jsme přidávali židle. Atmosféra na místě byla doslova elektrizující. Po odečtení nákladů nám zbyde i pár kaček na realizaci dalších aktivit Šumperského okrašlovacího spolku. Proto jsme také hned vyhlásili další termín. Druhá šumperská PechaKucha proběhne v zahradě kina ve čtvrtek 28. července.
Podle reakcí diváků, kdo z osobností nejvíce oslovil, pobavil diváky?
Radek Auer: To bych nechtěl hodnotit, snažili jsme se ten koktejl namíchat tak, aby si tam každý našel něco, co ho zaujme. Soudě podle reakcí diváků se to povedlo. Na druhou PechaKuchu už máme vymyšleno také několik skvělých osobností, takže věříme, že budou diváci zase spokojeni.
Autor: red., S. Adoltová, foto: sumpersko.net
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.