Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 17. listopadu 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Plavby Olomouc představily dlouho očekávanou novinku

17.11.2019 - Plavby Olomouc představily dlouho očekávanou novinku - ...

Počasí

17.11.2019 - Neděle

Teplota: 15 / 10 - Oblačno

18.11.2019 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Pendolina už jezdí dvanáct let. První modernizovaná jednotka vyjela!

26. září 2017 - 19:44

Zpět na seznam článků

Trasu mezi Prahou a Košicemi urazí za přibližně sedm a čtvrt hodiny

Pendolina už jezdí dvanáct let. První modernizovaná jednotka vyjela!

Pendolina už jezdí dvanáct let. První modernizovaná jednotka vyjela! zdroj foto: ČD

V pondělí 25. září sedm minut po sedmé hodině ráno se na svou první pravidelnou cestu vydala první rekonstruovaná jednotka pendolino. Byla nasazena na prestižní spoj SC Pendolino Košičan z Prahy přes Olomouc a Ostravu do Košic. Se svými přibližně 700 kilometry se jedná o nejdelší spoj, který dnes jednotky pendolino obsluhují. Je to také nejrychlejší a nejkomfortnější denní spojení České republiky se severním a východním Slovenskem.

České dráhy a jejich dceřiná společnost DPOV dokončily tříměsíční modernizaci interiéru prvního ze sedmi rychlovlaků pendolino. Cestující se nyní mohou těšit na nový interiér včetně moderních ergonomických sedaček, které jsou v 1. třídě potažené kůži.

Pendolina už jezdí dvanáct let. První modernizovaná jednotka vyjela! - druhá třída zdroj foto: ČD

Pendolina už jezdí dvanáct let. První modernizovaná jednotka vyjela! zdroj foto: ČD

Dětem zpříjemní cestování nově instalované dětské kino a podrobné informace o průběhu jízdy zajistí moderní vizuální informační systém s LCD monitory. „Pendolina už jezdí dvanáct let. Za tu dobu najela dohromady téměř 27 milionů kilometrů a přepravila přes dvanáct milionů cestujících. To se samozřejmě projeví na stavu vybavení, proto jsme se rozhodli provést jeho komplexní obnovu, která se týká interiéru oddílů pro cestující, toalet, vybavení bistrooddílu, sedadel, nebo elektrických zásuvek a osvětlení,“ jmenuje prvky, které dělníci při modernizaci vyměňují člen Představenstva ČD odpovědný za techniku, servis a majetek Miroslav Kupec.

„Přesněji jsme vyměnili celkem 327 sedaček, kdy je teď místo i mezi a pod sedačkami, natáhli jsme přes dva a půl kilometru nových kabelů,vyměnili jsme kompletně klasické osvětlení za led diodová světla. Doplnili jsme také moderní prvky, které před dvanácti lety nebyly u vybavení vlaků obvyklé. Nově jsme do každé jednotky instalovali 28 LCD monitorů nového vizuálního informačního systému. Ve vlaku pak vzniklo i malé dětské kino, podobné tomu, které nabízejí rychlovlaky railjet, designově jsme více odlišili 1. a 2. třídu,“ uvádí přednosti vylepšené jednotky Miroslav Kupec.

Pendolina už jezdí dvanáct let. První modernizovaná jednotka vyjela! - modernizace zdroj foto: ČD

Pendolina už jezdí dvanáct let. První modernizovaná jednotka vyjela! - modernizace zdroj foto: ČD

Pendolina už jezdí dvanáct let. První modernizovaná jednotka vyjela! zdroj foto: ČD

Přípravy před samotnou revitalizací začaly pro pracovníky dceřiné společnosti ČD Dílny pro opravy vozidel (DPOV) už v dubnu. „Nejdříve jsme na jednotce 680.005 dosadili kompletně opravené podvozky z DPOV PSO Nymburk. V průběhu května jsme pak dovybavili pracoviště, kde budeme postupně revitalizovat všechny tyto rychlovlaky – přesněji všech 49 vozů. Prostory JLV Praha nám umožňují modernizovat celou dvousetmetrovou jednotku rozdělenou na dvě části v uzavřené hale na dvou sousedních kolejích,“ líčí průběh přípravných prací předseda představenstva DPOV Roman Kott. „V červnu pak odstartovala na odstavném kolejišti DKV Praha samotná revitalizace demontáží původního interiéru. Od začátku července jsme pak jednotku 680.005 přistavili do nově upravených prostor na JLV Praha, kde probíhala vlastní modernizace interiéru,“ vysvětluje Kott.

Pendolina už jezdí dvanáct let. První modernizovaná jednotka vyjela! - bistro zdroj foto: ČD

I když se běžně soupravy střídají, vlak s novým interiérem 680.005 teď budou moci cestující potkat nejčastěji na spojích SC 240 a 241 Pendolino Košičan, který představuje nejrychlejší a nejpohodlnější spojení České republiky se severním a východním Slovenskem. Cestu z Prahy do Popradu urazí za 6 hod. 8 minut a do Košic za 7 hod. 16 minut.

Jsou to nejrychlejší cestovní časy v dosavadní historii přímého vlakového spojení.  „Následovat teď bude vylepšení dalších šesti jednotek. Během příštích měsíců bychom chtěli pokračovat výměnou interiéru u těch s čísly 680.007 a 680.006,“ uvádí Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu. „Chtěl bych připomenout, že máme z provozu vyřazené i další dva vozy, které byly poškozeny při střetu s polským kamionem na přejezdu ve Studénce před dvěma lety. Ty budou až do prvního čtvrtletí příštího roku u výrobce, společnosti Alstom, v jeho závodě v Saviglianu (Itálie) na opravě. Žádné spoje ale přesto nerušíme,“ doplňuje Štěpán.

Pendolina už jezdí dvanáct let. První modernizovaná jednotka vyjela! zdroj foto: ČD

Aby došlo k co nejmenšímu snížení komfortu a kvality cestování na trase Praha – Ostrava, nabídnou České dráhy cestujícím spoje v kvalitě InterCity. Ty cestujícím poskytnou moderní klimatizované vozy s elektrickými zásuvkami. Ve vybraných vozech bude k dispozici také Wi-Fi připojení k internetu. V soupravě bude zařazen klasický restaurační vůz s barem.

Soupravy InterCity jen neumí nabídnout vlakový zábavně-informační portál. Nadále ale budou spoje povinně místenkové, aby měli cestující garantovaná svá místa. Věřím, že tato opatření cestující přijmou s pochopením, a že všem za dočasné snížení komfortu budou odměnou vylepšené jednotky pendolino,“ vysvětluje Michal Štěpán. 

Autor: red., M. Bezuchová

Fotogalerie

Pendolina už jezdí dvanáct let. První modernizovaná jednotka vyjela!    zdroj foto: ČD

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Spirituál kvintet koncertoval v Zábřehu

Spirituál kvintet koncertoval v Zábřehu

Fotek: 75
Přidáno: 31.10.2019

Benefiční koncert pro Pontis

Benefiční koncert pro Pontis

Fotek: 55
Přidáno: 28.10.2019

DŽEMFEST 2019 - III.

DŽEMFEST 2019 - III.

Fotek: 56
Přidáno: 21.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.