Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 31. července 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou

30.07.2021 - Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou -...

Počasí

31.07.2021 - Sobota

Teplota: 25 / 16 - Bouřky

01.08.2021 - Neděle

Teplota: 19 / 14 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Petra Slámová je čtvrtá šumperská zachránkyně života mladé dívky

10. července 2015 - 00:39

Zpět na seznam článků

Během pár hodin ji pomohli odhalit čtenáři Šumpersko.net! Děkujeme zdravotní sestřičce Petře za vykonaný čin a čtenářům za pohotovost!

Petra Slámová je čtvrtá šumperská zachránkyně života mladé dívky

Petra Slámová - čtvrtá šumperská zachránkyně mladého života foto: sumpersko.net

Do školních prázdnin zbývalo osm dnů. Bylo pondělí 22. června kolem desáté hodiny dopoledne a za přechodem pro chodce pod schody, které vedou do vilové čtvrti Vyhlídka, zůstala bezvládně ležet dívka. Jak jsme již uváděli, nehnali se k ní zachránci ihned. Někteří ji raději obešli a pokračovali v cestě.

ulice Lidická- místo kde k události došlo foto: sumpersko.net

ulice Lidická- místo kde k události došlo foto: sumpersko.net

Začala pracovat náhoda, nebo osud? První dívku uviděl starší muž, jak za přechodem upadla. V tu chvíli přijíždí manželé Hoždorovi a zastavují, vzápětí přijíždí ošetřovatelka šumperské Charity Marcela Smrčková. Senior jim popisuje, že ještě před chvílí dívka přecházela přes přechod. Ve stejnou chvíli s vozidlem u kolize zastavuje zdravotní sestra, která se velmi energicky ujímá poskytování první pomoci. Jak celá situace probíhala, jsme informovali ZDE.

Za nádherným lidským příběhem pomoci, navíc završeným tím, že dívka po drobných zákrocích se opět může vrátit do normálního života, zbývalo najít jen čtvrtého zachránce. „Zveřejnili jsme článek s výzvou v pátek 3. července v 02.14 hodin. Krátce po deváté ráno nám do redakce volali čtenáři, a poskytli informace k osobě čtvrtého záchrance,“ uvedla za redakci šumpersko.net Stanislava Adoltová, která doplnila: „Jméno, příjmení i telefonní číslo jsme předali Martinu Žaitlíkovi – předsedovi Bezpečného Šumperka, který předání ocenění organizuje.“

V úterý 7. července pozval starosta Zdeněk Brož zachránkyni Petru Slámovou na radnici, aby jí stejně, jako třem předchozím poděkoval. Přítomen byl také předseda spolku Bezpečný Šumperk Martin Žaitlík.

Martin Žaitlík, Petra Slámova a starosta Šumperka Zdeněk Brož foto: sumpersko.net

Při šálku kávy vyprávěla zachránkyně Petra Slámová své pocity, postřehy a popisovala obavy, které měla. Skromná zdravotní sestřička, v současné době na mateřské dovolené je sama maminkou dvou dětí.

Petru mrzelo, že prošlo hodně lidí a nepomohli. „Stačí zavolat na 155. Dokážu si představit, že laik se se třeba bojí, ale telefonovat, nebo zastavit auto může každý,“ rozhořčuje se Petra.

Petra Slámová zdroj foto: sumpersko.net

Dívka měla navíc "štěstí", že upadla pod schody, ale hned vedle frekventované silnice. Pokud by se jí špatně udělalo o kousek výš, kam je i hůře vidět ze silnice, kdoví, jak by vše skončilo.

Petra Slámová byla, podle jejich slov doslova ohromena s jakou vervou se do záchrany pustila Marcela Smrčková, která přímo na ulici neznámému člověku poskytla dýchání z úst do úst. „Vůbec nám to nikdo neříkal, ale každý úplně zčista jasna, jsme si plnili ten svůj úkol a nikdo nám to neorganizoval. Připadalo nám to jasné a přitom jsme sami možná v tu chvíli přemýšleli, proč nám to je tak jasné,“ doplnila poznámku žena.

Po chvíli ji vystřídala Petra Slámová. „Příjezd druhé sanity byl skutečně mimořádně rychlý,“ hodnotí mladá žena.

ilustrační snímek zdroj foto:archiv

Ještě ten den se zajímala, jaký je další vývoj s dívkou. Když byla ubezpečena, že přežije, tak z ní spadl šílený adrenalin. „Jsem profesionální zdravotník a tak se mi tu chvíli v hlavě míhalo jakési varování, abych hlavně někde neudělala chybu. Jinak se první pomoc dává na oddělení a jinak je tomu v terénu. Pořád jsem si opakovala, jestli dělám vše správně,“ popisuje Petra Slámová.

V případě Petry Slámové, stejně jako u jejich „kolegů záchranců“ se jedná o první případ záchrany tak mladého člověka. „Samozřejmě jsem si četla článek, protože mne to zajímalo. Ale nedokázala bych se sama přihlásit. Když na to tak zpětně pohlížím, tak jsem ráda, že se našel někdo, kdo o mne řekl,“ říká Petra. „Ne kvůli slávě, aby snad podle nás se někdo další tak zachová. Pokud by každý tak pomohl alespoň jednomu člověku na světě, tak by to přece muselo být super," dodává zdravotní sestřička.

Petra Slámová má upřímnou radost z ocenění foto: sumpersko.net

Za redakci ještě jednou děkujeme Marcele Smrčkové, Petře Slámové, manželům Hoždorovým a čtenářům šumpersko.net, že umí zasáhnout ve správnou chvíli na správném místě.

manželé Hoždorovi a markéta Smrčková foto: sumpersko.net

společné foto: Patra Slámová, starosta Zdeněk Brož, předseda spolku Bezpečný Šumperk Martin Žaitlík foto: sumpersko.net

Autor: red., kik, foto: sumpersko.net

Fotogalerie

Petra Slámová - čtvrtá šumperská zachránkyně mladého života    foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.