Neděle 13. června 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Tobogán na „Bratrušáku“ bude v provozu poslední sezonu

12.06.2021 - Tobogán na „Bratrušáku“ bude v provozu poslední...

Počasí

13.06.2021 - Neděle

Teplota: 17 / 11 - Oblačno

14.06.2021 - Pondělí

Teplota: 22 / 7 - SkoroJasno

Pevnost poznání ve znamení ochrany přírody

17. května 2021 - 13:53

Zpět na seznam článků

Květnová nabídka

Pevnost poznání ve znamení ochrany přírody

ilustrační foto Chrti v Pevnosti zdroj foto: upol

Program bohatý na zážitky připravila na následující květnové víkendy olomoucká Pevnost poznání. Tým interaktivního muzea vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého chce malým i velkým návštěvníkům přiblížit hned několik aktuálních témat, která souvisejí s ochranou přírody a krajiny, udržitelným rozvojem, urbanismem nebo pomocí chrtům v nouzi.

V expozici Živá voda je instalována dočasná výstava Prales budoucnosti, kterou připravili studenti architektury a urbanismu Vysokého učení technického v Brně (VUT). Výstava přibližuje, jak by v budoucnosti mohl vypadat areál Korunní pevnůstky a jeho okolí. Ocení ji tentokrát spíše dospělí, především olomoucká veřejnost a zájemci o architekturu. Vernisáž pro veřejnost se koná ve čtvrtek 20. května v 16 hodin.

Dalším tématem centra popularizace Přírodovědecké fakulty UP jsou chrti v nouzi. Organizační tým se v sobotu 22. května zaměří na historii a život psích plemen, která se v Irsku, USA nebo Austrálii využívají k dostihům nebo ve Španělsku ke sportovnímu a rekreačnímu lovu. Asi deset chrtů se bude od 9 do 17 hodin v doprovodu svých majitelů pohybovat v budově Pevnosti poznání. Návštěvníci se s nimi budou moci seznámit, popřípadě se zeptat na detaily ohledně péče a možné adopce.

ilustrační foto Chrti v Pevnosti zdroj foto: upol

Na akci přijedou psi, kteří jsou na podobná setkání zvyklí a mají zkušenosti z dětských dnů nebo školních programů. Mluvit se bude o adopci tzv. greyhoundů nebo galgů, kterou zprostředkují neziskové organizace Chrti v nouzi a Galgos de la Estrella. „Když se chrt zraní nebo už není tak rychlý, blíží se konec jeho života. Je odvezen do likvidační stanice, vyhozen na ulici, zabit nebo čeká na smrt v zastrčené části stáje. V Irsku ročně umírá více než 10 tisíc greyhoundů. Lidé z organizace Chrti v nouzi se ujímají alespoň malé části vysloužilých závodníků a hledají jim láskyplné domovy,“ řekla organizátorka akce Barbora Povová.

Ochrana přírody, její fauny a flory bude hlavním tématem třídenní popularizační akce, která se uskuteční od 28. do 30. května. Návštěvníci uvidí výstavu ministerstva zemědělství nazvanou Genetické zdroje: Klíč k zemědělské rozmanitosti.

Expozice stručně představí téma zemědělské rozmanitosti, jejího významu pro lidstvo i způsoby, jak se genetické zdroje rostlin, živočichů a mikroorganismů uchovávají pro budoucí generace. V programu budou také ekologické workshopy, křest nové publikace GMO, speciální školní program, procházky se zoologem Evženem Tošenovským a exkurze do univerzitní botanické zahrady. „Snažíme se vzbudit v návštěvnících zájem o ochranu přírody v kontextu symbiózy mezi faunou, florou a člověkem. Různorodými aktivitami je přimět k zamyšlení nad jejich vlastním přístupem k okolnímu prostředí a motivovat je k přístupu udržitelnému. Vytvořením netradiční učebnice o geneticky modifikovaných organismech chceme stírat nedůvěru ve vědecký pokrok a učitelům nabízíme vhodnou oporu do vyučování,“ popsal význam akce Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.

S ohledem na opatření musí organizátoři na místě počet návštěvníků regulovat. Návštěvníci musí mít na tváři ochranný respirátor, dezinfikovat si ruce při vstupu do budovy a dodržovat dvoumetrové rozestupy, nejde-li o členy jedné domácnosti. Skupinové prohlídky jsou zakázány a v science centru může být v jednu chvíli maximálně 267 osob. Provoz gyroskopu a planetária zatím není možný.

Autor: red., G. Sýkorová Dvorníková, zdroj foto: upol

Fotogalerie

ilustrační foto Chrti v Pevnosti      zdroj foto: upol

Další články z rubriky

Na kole jen s přilbou

Na kole jen s přilbou

Budou opět upozorňovat horští záchranáři s Týmem silniční bezpečnosti

Ludmila a Vlastimil ze Zábřeha zachránili život

Ludmila a Vlastimil ze Zábřeha zachránili život

Převzali ocenění a poděkování

Benefice studentů podpořila canisterapii ve FN Olomouc

Benefice studentů podpořila canisterapii ve FN Olomouc

Její výtěžek pokryje téměř roční náklady na její služby

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.