Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 23. září 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zubní pohotovost ve FN Olomouc se na dva týdny přestěhuje

23.09.2019 - Zubní pohotovost ve FN Olomouc se na dva týdny...

Počasí

23.09.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 11 - Zataženo

24.09.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Písničkářka a šansoniérka Radůza v Šumperku

17. května 2019 - 18:44

Zpět na seznam článků

Největší síla osobité šansoniérky je v živém vystupování

Písničkářka a šansoniérka Radůza v Šumperku

Radůza zdroj foto: dk - J. Pechlátová

Osobitá žena s nezaměnitelným hlasem a autorka působivé hudby a textů, která si svými vystoupeními získala srdce šumperských diváků. Její jméno tak ozdobí i letošní program Domu kultury Šumperk, kam zavítá společně s doprovodnou kapelou ve čtvrtek 13. června.

Její umělecká dráha připomíná pohádkový příběh. Začínala totiž s převážně bluesově zabarveným repertoárem na ulici, kde ji v roce 1993 objevila zpěvačka Zuzana Navarová. A již tři dny na to zpívala přímo ve svatyni českých zpěváků, v pražské Lucerně. Za pár týdnů zde pak triumfovala jako předskokanka slavné americké písničkářky Suzanne Vega, o šest let později měla stejnou čest při koncertě Mikea Oldfielda.

Radůze se zcela jednoznačně daří to, na co sáhne. „Dávno již není jen tou holkou s harmonikou z Karlova mostu, kde kdysi začínala. Od té doby vydala spoustu velmi úspěšných sólových alb, která bez jakékoliv reklamy lámou rekordy v prodejnosti, má vlastní vydavatelství a věnuje se i publikační činnosti. Získala několik zlatých Andělů a zabodovala také v anketě Zlatý slavík. Ze sošek jí toho doma ale moc nezbylo, neboť je vydražila pro dobročinné účely," prozradila produkční šumperského kulturního domu Michaela Horáková.

Kromě skládání vlastních písní se věnuje také komponování vážné a scénické hudby, ale i studiu lidové hudby různých evropských národů. Byla také přizvána k natáčení filmu Jana Hřebejka Kráska v nesnázích. Na plátně se tak objevily nejen písně již známé z předchozích alb, ale i jedno zbrusu nové blues, které vzniklo speciálně pro tento film na text Roberta Gravese. Na kontě vedle řadových alb má například i pohádku pro děti O Mourince a Lojzíkovi a několik divadelních scénářů. Díky své jedinečnosti a originálním písním, čerpajících především z české tradice, zaujala i polské a francouzské publikum.

Na úspěšném loňském vydaném albu Muž s bílým psem, za které obdržela nominaci na Cenu Anděl 2018, zpěvačka vzdává čest všem autorům trampských písniček a indiánských příběhů. Součástí je zpěvník a kniha s indiánskou tematikou - jak v tištěné formě, tak jako audiokniha v interpretaci jedinečného Františka Segrada. „Během koncertu zazní písně jak z uvedené desky, tak již ty notoricky známé - Jednou to pomine, Studený nohy nebo Ať není mi líto. Největší síla nejúspěšnější šansoniérky a multiinstrumentalistky současnosti je právě v živém vystupování. Zvládne se totiž doprovodit na několik hudebních nástrojů, její zpěv hřmí, ale i jemně vypráví dojemné příběhy. Přijďte se o tom osobně přesvědčit,“ zve diváky produkční Michaela Horáková.

Koncert písničkářky Radůzy se uskuteční ve čtvrtek 13. června od devatenácti hodin ve velkém sále domu kultury. Vstupné na sezení je v předprodeji za 280 korun. V den akce podraží o padesát korun.  

Autor: red., M. Horáková - dk

Fotogalerie

Radůza        zdroj foto: dk - J. Pechlátová

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Medový den 2019

Medový den 2019

Fotek: 44
Přidáno: 22.09.2019

VESELENÍ v Šumperku

VESELENÍ v Šumperku

Fotek: 79
Přidáno: 21.09.2019

Netradiční odpoledne v Muzeu silnic

Netradiční odpoledne v Muzeu silnic

Fotek: 71
Přidáno: 21.09.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.