Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 21. srpna 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Horská služba Jeseníky dostala Dětskou Mírovou cenu

21.08.2019 - Horská služba Jeseníky dostala Dětskou Mírovou cenu -...

Počasí

21.08.2019 - Středa

Teplota: 21 / 14 - obcasny-Déšť

22.08.2019 - Čtvrtek

Teplota: 22 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Po Olomouckém kraji budou jezdit nové vlaky

03. května 2019 - 17:14

Zpět na seznam článků

Cestující se mohou těšit na větší komfort

Po Olomouckém kraji budou jezdit nové vlaky

Stadler GTW zdroj foto: ČD

Hejtmanství uzavřelo s Českými drahami první dvě ze tří smluv, které se týkají zajištění regionální dopravy formou přímého zadání. Celkem si Olomoucký kraj objedná dopravní obslužnost ve třech provozních souborech. „Nová dohoda o zajištění vlakové dopravy na Hané a Jesenicku obsahuje nejen ustanovení o modernizaci vozového parku, ale například i přísné sankce za zpoždění vlaků,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Olomoucký kraj - podpis smlouvy zdroj foto: ČD

Smlouva bude platit do roku 2029. „Podepsali jsme dvě smlouvy na období deseti let, které pokrývají tratě v motorové trakci na Hané a na Jesenicku. Důvěra Olomouckého kraje je pro nás velkým závazkem a České dráhy udělají maximum pro zajištění kvalitní přepravy i v příštích letech,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČD Miroslav Kupec, a dodává: „V rámci provozních souborů Haná a Sever najedou vlaky Českých drah na regionálních tratích 2,349 milionu vlakokilometrů ročně.“

V rámci provozního souboru Haná zajistí přepravce dopravní obslužnost od 1. ledna 2020 do konce platnosti jízdního řádu 2028/2029. „Stejné časové období se týká také souboru Sever. V elektrické trakci se jedná o soubor Elektrická síť – střed a Elektrická síť – nová infrastruktura. Zde budeme zajišťovat dopravu do konce roku 2022, tedy do doby, než bude dokončena modernizace a elektrifikace trati Olomouc – Uničov – Šumperk. Provozní soubor Elektrická síť zahrnuje ročně dalších 3,270 milionu vlakokilometrů, které naše vlaky v regionu najezdí,“ uvedla tisková mluvčí ČD Vanda Rajnochová.

Olomoucký kraj - podpis smlouvy zdroj foto: OLK

Hejtmanství si přitom může diktovat rozsah vlakových spojů, jejich návaznost i nárůst kvality přepravy. „Dvanáct nových vlakových jednotek bude velkým kvalitativním skokem. Půjde o moderní dieselové stroje, které budou obsluhovat lokální neelektrifikované tratě,“ uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy Jan Zahradníček.

Olomoucký kraj - podpis smlouvy zdroj foto: OLK

Do zajištění dopravní obslužnosti investuje Olomoucký kraj každý rok ze svého rozpočtu 500 miliónů korun. Dalších 225 miliónů přispívá stát.

Novinkou na kolejích bude dvanáct klimatizovaných jednotek řady 646 výrobce Stadler Pankow, které České dráhy zakoupily v Německu. Jednotky čeká nejen pravidelná periodická oprava, ale také modernizace. Ta bude zahrnovat nový audiovizuální informační systém, LCD monitory, Wi-Fi, elektrické zásuvky, GPS a v neposlední řadě také čalounění sedadel. Každá jednotka nabídne přes sto míst k sezení. „Moderní jednotky Stadler GTW budou nasazeny na pravidelných spojích výhradně na území Olomouckého kraje, a to především na Jesenicku. Např. na tratích ze Šumperka do Hanušovic a Jeseníku nebo z Olomouce do Moravského Berouna. Na Hané budou jednotky nasazeny na trati Olomouc – Drahanovice,“ upřesňuje Hana Motyková, ředitelka Regionálního obchodního centra ČD v Olomouci.

Modernizací projdou také stávající vybrané motorové jednotky, které jsou v Olomouckém kraji už nyní v provozu.

Autor: red., a.č., E. Knajblová, V. Rajnochová, zdroj foto: ČD, OLK

Fotogalerie

Stadler GTW                 zdroj foto: ČD

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

MFF Šumperk - sobota 17. srpna dopolede

MFF Šumperk - sobota 17. srpna dopolede

Fotek: 70
Přidáno: 18.08.2019

MMF pátek - 16. srpna večer

MMF pátek - 16. srpna večer

Fotek: 99
Přidáno: 17.08.2019

MFF Šumperk - pátek 16. srpna

MFF Šumperk - pátek 16. srpna

Fotek: 40
Přidáno: 16.08.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.